Przejdź do treści

Ogród w pionie

Ogród w pionie
Wizualizacja nowej siedziby Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – ekologiczne rozwiązania i pionowy ogród jako żywa fasada, FNP.org.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Meghan Markle
Meghan Markle podróżuje samolotem. Nasz ekspert odpowiada, czy latanie jest bezpieczne dla ciąży?
Główny Inspektor Sanitarny: teorie przeciwników szczepień to szarlataneria
Anja Rubik przekazuje 1000 książek „#SEXEDPL” do polskich szkół
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie

Od pewnego czasu jeżdżąc rowerem z Mokotowa do centrum obserwuję postępy w powstawaniu pewnego ogrodu. Ogród to niezwykły, bo pionowy, a na dodatek porasta ściany budynku przy ulicy Krasickiego.

Już pierwsze zręby tej budowli wydawały nam się interesujące: na przedłużeniu ulicy Kazimierzowskiej, pośród starych willi i okazjonalnych apartamentowców, budową objęto jedną z tutejszych starych wyg – dom pod numerem 20/22, pochodzący oryginalnie z lat 30. Za jego renowację i, jak się okazało, gruntowną przebudowę według standardów ekologicznego projektowania, odpowiada właściciel – Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Nie byłoby w tym pewnie nic dziwnego, gdyby nie to, że elewację budynku wkrótce „porosła” wyściółka, która zwiastowała to, co ma ją docelowo pokryć – pionowy ogród.

ogród

Elewacja budynku przy ul. Krasickiego 20/22 przed gruntownym remontem, źródło: FNP.org.pl

Takie rozwiązanie, w Polsce bardzo nowatorskie, a tu nazwane „żywą fasadą”, służy nie tylko poprawie estetycznej strony przedsięwzięcia, lecz także zapewnia skuteczniejszą izolację termiczną budynku – gęsta roślinność wychładzać będzie dom w lecie, a ocieplać w zimie. Na ogród o powierzchni 250 m2 złoży się kilkadziesiąt gatunków roślin, z których część już możemy podziwiać przy ul. Krasickiego 20/22!

Nowa forma budynku, zaprojektowana przez firmę FAAB Architektura, uwzględnia również inne pro-ekologiczne rozwiązania: specjalnie wzmocniony dach wytrzyma grubą warstwę śniegu, który również posłuży jako izolator, zmniejszając koszty (energetyczne i finansowe) ogrzewania wnętrza, zaś przeszklone atrium dostarczy dodatkowego światła dziennego biurom rozrastającej się fundacji.

ogród

Projekt przeszklonego atrium wpuszczającego do wnętrza budynku dzienne światło, źródło: FAAB.pl

Szara woda (pochodząca z mycia rąk w umywalkach) i deszczówka zostaną zmagazynowane w zbiornikach retencyjnych i wykorzystane do spłukiwania toalet, zaś woda brązowa, czyli właśnie w ubikacjach wykorzystana, po uzdatnieniu nada się do nawadniania otaczającego dom ogrodu poziomego. Tam jako nawóz trafią też odpady organiczne, które wygenerują pracujący w budynku ludzie. Część budulca zużytego na budowę pochodzi z odzysku, zaś w instalacjach zamontowane zostaną urządzenia o najwyższej klasie energooszczędności, które używają pomp ciepła, zmniejszając zapotrzebowanie całego układu na energię.

To proste i powszechnie stosowane w świecie rozwiązania ekologiczne, których wciąż nie widzi się w Polsce tak wiele – chociaż, jak czytamy na stronie biura architektonicznego, ich koszt nie uzasadnia rzadkości takich inicjatyw. Tak sam ładnie odrestaurowany i przywrócony swojej pierwotnej chwale dom, jak i pionowy ogród przysługują się okolicy, budząc ciekawość mieszkańców i zainteresowanie zastosowanymi rozwiązaniami. Docenił go także portal Culture.pl, wymieniając siedzibę Fundacji wśród najciekawszych realizacji architektonicznych 2013 roku (dom zostanie oddany w roku bieżącym). Prosimy o więcej takich pomysłów!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia