Przejdź do treści

Oko w oko z huraganem

Oko w oko z huraganem
Global Hawk – dron do badań huraganów. Źródło: NASA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Nawet potężne huragany powinny mieć swoje wrażliwe miejsca. I mają je. Gorzej, że trzeba polecieć i samemu je odnaleźć. Stanąć oko w oko z monstrum.

Stara zasada uczy, że jeśli chcesz pokonać silniejszego wroga, najpierw musisz go dobrze poznać i znaleźć jego piętę achillesową. Aby ją odszukać, niektórzy śmiałkowie gotowi są wsiąść do samolotów i wlecieć do wnętrza olbrzymiej wirówki. Sierpień i wrzesień to najlepszy okres na takie badania. Huraganów jest wtedy najwięcej. Wybiera się jeden z nich i wyrusza na spotkanie z nim. Dzięki takim nietypowym badaniom, które poza dużą dawką wiedzy o naturze zjawiska, wymagają także sporej porcji odwagi oraz mistrzowskich umiejętności pilotażu, dowiadujemy się coraz więcej o tym, jak wirujące monstra wyglądają od środka i gdzie może się znajdować ich słaby punkt.

Lockheed WP-3D Orion zwany łowcą huraganów. Źródło: NOAA

Podczas eskapady jeden samolot lata ponad i wokół huraganu, a drugi wlatuje w jego środek, zbliżając się do najbardziej niebezpiecznej strefy – wału wysokich na kilkanaście kilometrów i sięgających stratosfery chmur burzowych, które otaczają oko cyklonu. Podczas gdy w samym oku wiatry są słabe, chmury wokół niego, określane przez badaczy ścianą oka, wirują z zawrotnymi prędkościami dochodzącymi w największych huraganach do 300 km na godzinę.

Zadaniem pilota jest takie sterowanie maszyną, aby w pewnym sensie stała się ona częścią huraganu. Krążyła, jak cały wir, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, wokół centrum. Wtedy naukowcy mogą rozpocząć obserwacje i pomiary. Z lewej strony mają groźną ścianę chmur otaczających oko cyklonu, a z prawej pędzą równie ponuro wyglądające chmury należące do jednego z ramion huraganu, gdzie wiatry, burze i ulewy są niewiele słabsze niż w centrum. Pośrodku jest zadziwiająco spokojnie, lecz jeden fałszywy manewr może sprawić, że samolot zostanie porwany przez karuzelę chmur. Wtedy zrobiłoby się naprawdę niebezpiecznie. Sami zobaczcie:

Ściana oka cyklonu Katrina, który dokładnie osiem lat temu zatopił Nowy Orlean. Źródło: NOAA

Te szalone misje być może przejdą do historii. Od czego satelity i drony! Te pierwsze potrafią prześwietlić na wylot tropikalny cyklon przy pomocy nowoczesnego radaru tysiąc razy prczyjniejszego od radarów naziemych. W sierpniu sztuki takiej dokonała sonda CloudSat, której udało się przelecieć dokładnie ponad okiem potężnego tajfunu Utor w chwili, gdy ten zbliżał się do Filipin. Oto zdjęcie z tego prześwietlenia:

Tajfun Utor miał średnicę około tysiąca kilometrów. Nasycenie niebieskiej barwy na dolnej grafice odpowiada gęstości kropel wody i grudek lodu w chmurach. Źródło: NASA

Ale przyszłość należy do dronów, takich jak nafaszerowany aparaturą pomiarową Global Hawk, który potrafi latać 30 godzin bez przerwy, wznosząc się na wysokość 20 km. Zrobi wszystko, co mu każą, bez narażania życia ludzi. Dwa lata temu dwa takie cacka, wcześniej zarezerwowane tylko dla wojska, dostała NASA. Z ich pomocą obserwuje w sezonie tropikalny Atlantyk, obserwując mateczniki cyklonów. Dziś kończy się kolejna atlantycka misja takich dronów. Wyglądają naprawdę odlotowo:

Olbrzymi dron Global Hawk do badania atmosfery. Źródło: NASA

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Kubek kawy

Kawa a jakość plemników. Okazuje się, że jest zależność!

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

Nie odkrywaj swojej pasji – stwórz ją

Zdenerwowany? Zjedz coś

Fitness na zdrowe jelita

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi?

10 ekokosmetyków idealnych na lato

10 rzeczy, które czyścisz źle, za rzadko lub wcale

Mamo, mam coś w oku!