Przejdź do treści

On widzi biały, ona… écru

On widzi biały, ona… écru
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Amy Schumer
Amy Schumer jest w ciąży. Zdradziła to w niecodzienny sposób
Marta Lech-Maciejewska: kto rozsiewa mit o tym, że macierzyństwo to bułka z masłem?
Krwawią, pocą się i mają próchnicę. Fantomy pacjentów pomagają w nauce medycyny
kobieta myjąca zęby
Dbaj o zęby! Higiena jamy ustnej wpływa też na ciśnienie krwi
Tabletki
Dobre wiadomości dla chorych na szpiczaka, nadciśnienie płucne i łuszczycę

Nie ignorancja, nie brak wiedzy ani wyobraźni są winne temu, że mężczyźni odróżniają kolory słabiej niż kobiety. Panowie mają za to przewagę w dostrzeganiu szczegółów i nagłych bodźców. Wiemy już, co odpowiada za te różnice!

Czy kupienie niebieskiej farby w odcieniu chabrowym to naprawdę problem? Najwyraźniej tak, skoro dostaję w zamian bladobłękitną… Pewnie i wam zdarzył się damsko-męski spór o kolor. Badania pokazują, że mężczyźni widzą barwy inaczej niż kobiety, za to są większymi szczególarzami. A odpowiedzialne za to są… hormony. Dowodów na to dostarczył neurolog Israel Abramov z Brooklyn College City University of New York, który od pół wieku bada ludzki wzrok.

Ów znawca tematu sprawdził, jak płeć wpływa na postrzeganie barw, ale nie tylko na to. W jednym z doświadczeń pokazał na przykład, że mężczyźni lepiej dostrzegają cienkie i jasne paski niż kobiety. Zaś podczas opisywania różnorodnych kolorów okazało się, że panowie faktycznie rozróżniają ich znacznie mniej.  

Ostatecznie Abramov tłumaczy, że za te różnice odpowiada stężenie męskich hormonów płciowych, które znajdują się m.in. w korze wzrokowej (część mózgu zlokalizowana w płacie potylicznym). Jak tłumaczy neurolog, testosteron i inne androgeny odgrywają znaczącą rolę w procesie powstawania parametrów wzroku – te kształtowane są dzięki sygnałom pochodzącym z neuronów znajdujących się w części mózgu zwanej wzgórzem i docierających do kory wzrokowej już podczas rozwoju zarodkowego człowieka.

Zastanawiam się, po co nam właściwie taka różnica w widzeniu barw? Choć nie ma pewności, Abramov uważa, że to cecha ukształtowana na drodze ewolucji. Mężczyźni walczący z drapieżnikami musieli wykształcić większą wrażliwość na nagle przemieszczające się obiekty, zaś zdolność rozróżniania nawet subtelnych różnic w kolorach mogła być przydatna kobietom podczas szukania jadalnych roślin. Całkiem to sprytne. Sami widzicie, sprawiedliwość musi być.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

6 produktów najgorszych dla mózgu

Mamo, mam coś w oku!

Aktywność mózgu wzrasta, gdy odpoczywasz

Szczęśliwi czasu nie liczą – jak samopoczucie wpływa na długość życia?

Przepis na koktajle usprawniające pracę mózgu

3 proste sposoby na regenerację mózgu

3 proste sposoby na regenerację mózgu

Nasze mózgi są połączone

5 sposobów na doładowanie mózgu

5 sposobów na doładowanie mózgu

Samotność fizycznie zmienia mózg

Patrzmy sobie w oczy w święta i od święta

Twój mózg też chce dobrze zjeść

Co cukier robi z twoim mózgiem?