Chłopiec je truskawkę Chłopiec je truskawkę/ Zdjęcie: iStock

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców?

Jedzenie warzyw i owoców nie musi być karą dla dziecka ani przykrym obowiązkiem. Wręcz przeciwnie: może wiązać się z przyjemnością dla jego kubków smakowych. Ale to już zadanie rodzica, żeby zachęcić swoje dziecko do porcji szpinaku czy rzodkiewki. Co powiecie na wspólnie przyrządzone warzywne szaszłyki czy wesołe kanapki z uśmiechem z rzodkiewki?

Spis treści:

Owoce i warzywa: poznaj korzyści

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było sprawne, zdrowe i świetnie się rozwijało. Ale żeby cały organizm sprawnie funkcjonował potrzebna jest właściwa dieta. A dobrze skomponowany, prawidłowy jadłospis musi zawierać owoce i warzywa. To one obfitują w składniki mineralne, błonnik i przeciwutleniacze, które są niezbędne dla rozwoju dziecka. Zawierają witaminę C, beta-karoten, foliany, antocyjany. Wspierają rozwój mózgu, zapobiegają anemii, działają antybakteryjnie. Błonnik, który znajdziemy np. w jabłkach, gruszkach, bananach wspomaga proces trawienia i zapobiega zaparciom. Reguluje także cukier we krwi i zapewnia sytość na długo.  

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko było odporne, podaj mu jagody, awokado czy szpinak. Przeciwutleniacze w nich zawarte wzmacniają układ immunologiczny.

Spożywanie owoców i warzyw to także profilaktyka przy wielu chorobach, np. otyłości, chorobach serca, cukrzycy czy też nowotworach.

Sezonowe smaki

Mamy to to szczęście, że możemy odżywiać się w rytmie natury, czyli sięgać po sezonowe warzywa i owoce. I wcale nie musimy po kryjomu przemycać dzieciom brukselki czy wmuszać marchewki. Wystarczy odrobina chęci, czasu i pomysłu, żeby z sezonowych produktów wyczarować smaczne i zdrowe desery lub przekąski.  

  • warzywne lub owocowe szaszłyki – pokrój np. cukinię, marchewkę paprykę lub śliwki, gruszki czy jabłka na małe cząsteczki. Poproś dziecko o pomoc i wspólnie ponadziewajcie na patyki do szaszłyków kawałki sezonowych produktów. To świetna i kolorowa przekąska! 
  • sałatki warzywne – wymieszaj w ulubionej miseczce dziecka różne warzywa sezonowe, takie jak pomidory, ogórki, marchewki, rzodkiewki, papryka i brokuły. Dodaj do nich ulubiony sos.   
  • wesołe kanapki – udekoruj kanapki warzywami. Możesz zrobić uśmiech, słoneczko lub co tylko chcesz. 
  • owocowe placuszki – dodaj do konsystencji np. jabłka, gruszki, truskawki lub banany. polej jogurtem naturalnym.  
  • smoothie owocowe – wrzuć banany, truskawki, borówki, jabłka i mango, dodaj wodę lub jogurt. Zmiksuj i podaj świeży napój dziecku.  
  • zupa warzywna z dynią – oprócz sezonowej dyni dodaj takie warzywa jak marchewki, ziemniaki, cebulę i seler. Używaj ziół i przypraw, aby nadać zupie głębszy smak. 
  • naleśniki – polej naleśniki jogurtem i udekoruj je owocami, które lubi swoje dziecko 

Całe szczęście warzywami i owocami możemy cieszyć się przez cały rok. Wystarczy je zamrozić. Wybierz dojrzałe warzywa, umyj je, podziel na kawałki, usuń łodygi, nasiona. Niektóre warzywa, takie jak brokuły, marchewki, fasolka szparagowa i kukurydza, mogą wymagać blanszowania przed zamrożeniem. Zanurz je (na około 60 sekund) we wrzątku.  Schłodź je potem w wodzie z lodem. Proces ten pozwala zachować kolor, aromat, smak i wartość odżywczą warzyw. Zapakuj warzywa do worka próżniowego. Owoce przygotuj, umyj, usuń pestki, podziel na kawałki i wysusz. Skrop sokiem z cytryny. Następnie zapakuj w woreczek lub plastikowy pojemnik. Niektórzy najpierw warzywa i owoce kładą na tackach, zamrażają je, a dopiero później przesypują do woreczków próżniowych.  

Kilka pomysłów by zachęcić dziecko do jedzenia owoców i warzyw

Pamiętaj, że przykład zawsze idzie z góry. Czyli jak będziesz jeść niezdrowe przekąski, nie oczekuj, że twoje dziecko sięgnie po soczyste i chrupiące jabłko. Jeśli będziesz zabierać je do barów szybkiej obsługi, nie sądź, że poprosi cię o przygotowanie warzywnej sałatki.  

Po pierwsze, to wprowadzić zasady żywienia obowiązujące wszystkich domowników.  Ważne jest, żeby zaangażować członków rodziny do udziału w wielu czynnościach: razem robić zakupy (przy okazji poczytać etykietki o zawartości cukru, soli i ulepszaczy), planować wspólnie posiłki i razem gotować.

Zaangażowanie wszystkich domowników do spraw związanych z żywieniem może być świetną przygodą i frajdą. Wspólnie z dziećmi eksperymentuj z posiłkami, które można przyrządzić z dużą ilością warzyw i owoców.  Ustalcie, że od dzisiaj ograniczacie wysoko przetworzone produkty, napoje gazowane i chipsy. Na seans filmowy zamiast tłustego popcornu przygotujcie sobie słupki marchewki i chipsy z batatów.  Starajcie się jeść regularnie i w spokojnej atmosferze. Kiedy tylko to możliwe, zasiadajcie razem do stołu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź