Przejdź do treści

Papier, woda, światło albo Mediolan

Papier, woda, światło albo Mediolan
Światło energooszczędnej lampki oświetla drogę ku eko-przyszłości! InteractiveObjects.IAMainz.de
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
surfująca dziewczyna
Światowa Liga Surferów wprowadziła takie same stawki dla kobiet i mężczyzn
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka

I znów Mediolan, a właściwie jego designerskie cuda, przyciągnął tłumy designerów, łowców trendów i fanatyków ładnych przedmiotów. Ta gromada ściągnęła do Włoch w ramach spektakularnych i błyszczących nowościami targów Salone del Mobile Milano.

Byłyśmy tam i na zaproszenie redaktor Michalak gościnnie raportujemy, że chociaż targi miejscami przypominają przegląd designu dotkniętego przez króla Midasa (patrz – ultrazłote stanowisko firmy Kartell), to jednak eko-patenty i problemowe podejście do tego, czym jest projektowanie (patrz – wystawa „Polish Job” Łódź Design Festival i Instytutu Adama Mickiewicza) trzymają się mocno. Trzeciego dnia targów usiadłyśmy sobie więc razem na dachu jednego z budynków przy Via Tortona, który zamieniono w ekologiczny ogólnodostępny ogród (szałwia, nagietki) i podsumowałyśmy eko-nowości à la Mediolan.

Mediolan

Pośród tych upraw nad Via Tortona nasze reporterki z Mediolanu oceniały eko-potencjał oglądanych projektów, źródło: Ania Theiss

1. Lampy

Mediolan

Projekt przenośnej lampy dwóch studentek wzornictwa oczarowywał funkcjonalnością, źródło: InteractiveObjects.IAMainz.de

Lampa 24HR LIGHT młodych niemieckich designerek Lisy Müller i Franziski Schmidt działa trochę jak kaganek oświaty. Założenie jest takie, że światło nosimy ze sobą – raz jest ono świetną lampką nocną, później idealną lampką do pracy czy lampką nad sofą. Przenośny klosz zapala się po położeniu na jednej ze stacji dokujących, które możemy rozlokować w strategicznych miejscach biura czy mieszkania. W ten sposób nigdy nie będzie palić się za dużo światła, no i potrzebujemy mniej przedmiotów. W podobnym kierunku idą konstruktorzy francuskich grzybkowych lamp Brigitty Ralston i Alexandre’a Bau, zaopatrzonych w czujniki. Kiedy w najbliższym pobliżu lampy nikt się nie porusza, automatycznie obniża ona swoją jasność o 20%.

Mediolan

Lampy-grzybki Shroom, które same wyłączają się, gdy nie wykrywają ruchu, źródło: RalstonBau.com

2. Papier

Mediolan

Te piękne notesy w większości powstały z odpadów przemysłu budowlanego! Źródło: OgamiCollection.com

– Ale dotknij, zobacz, jakie to niezwykłe! A jakie mięsiste! – zaczęłyśmy przekrzykiwać się, kiedy na jednym ze stoisk wzięłyśmy do ręki Repap. Kolorowe notesy z Repapu reklamuje hasło „Pierwszy papier zrobiony z kamienia”. I faktycznie – Repap powstaje w 80% z resztek wapieni używanych w przemyśle budowlanym. Pozostałe 20% to żywice. Ten hiperekologiczny materiał jest do tego odporny na wodę i gniecenie. Parę kroków później zobaczyłyśmy jeszcze inny kapitalny wynalazek materiałowy – „gazetowe drzewo” holenderskiej firmy Vij5. To odwrotność tego, czym zazwyczaj jest papier – sprasowane ze zużytych gazet deski, które mają słoje odpowiadające układowi papieru. W sam raz na piękny mebel.

Mediolan

Fragment szafki projektu Vij5 zrobionej z „papierowych desek”, źródło: Vij5.nl

3. Woda

Mediolan

Urodziwe betonowe panele duetu Ivanka, źródło: Ivanka.hu

Na koniec nowy technologiczno-architektoniczny patent węgierskiego duetu Katalin Ivanka & Andreas Ivanka. Tuż koło Via Tortona designerzy zbudowali rodzaj namiotu inspirowanego architekturą pustynnych oaz. Konstrukcja, w całości zbudowana z biobetonu, umożliwia zbieranie i filtrowanie deszczówki, która dzięki temu staje się zdatna do picia. W Mediolanie dokonywano pokazowych filtracji i częstowano gotową, zabutelkową Ivanką.

Mediolan

Betonowa konstrukcja firmy na targach w Mediolanie, zbierająca deszczówkę, źródło: Facebook.com

My jednak poszłyśmy szukać orzeźwienia gdzie indziej i przeniosłyśmy dyskusję o ekologii nad inne płyny. W końcu i tam tworzą się narracje o nowych trendach.

– Ania Theiss i Kasia Białousz / BOLD Projekt

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia