Przejdź do treści

Papierowe torby i ich nowe życie

Papierowe torby i ich nowe życie
Torby papierowe Le sac en paier ułożone w stosik prezentują się nader luksusowo, Boutique.be-poles.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Amy Schumer w czerwonej sukience pozuje na ściance
Amy Schumer w szpitalu. Aktorka cierpi na ciążowe dolegliwości
kobieta, mężczyzna, czwórka dzieci
„Matczyna emerytura” później niż zakładano
Kobieta w aptece rozmawia z farmaceutą
Szczepienia w aptekach? Co na to krajowy konsultant?
Kobieta trzyma w ręku e-papierosa
E-papierosy mają szkodliwy wpływ na układ oddechowy
Anja Rubik na spotkaniu z mediami
Anja Rubik popiera akcję #ThisIsNotConsent

Papierowe torby są bardziej eko od swoich plastikowych odpowiedników. Mają szansę znieść naprawdę dużo – zwłaszcza kiedy przy okazji zostaną małymi designerskimi klasykami.

Na pewno macie ulubione torby, które sporo wytrzymują, nim będziecie zmuszeni się z nimi pożegnać. Po epoce opakowań-śmieci, dla których priorytetem był niski koszt produkcji, firmy poszły po rozum do głowy i zrozumiały, że papierowe torby mają do odegrania swoją rolę. Mogą być darmowym nośnikiem reklamowym. Darmowym podwójnie – bo konsument za nie nie płaci, ale i nie orientuje się, że obnosząc torbę z logo po świecie, staje się ruchomym bilbordem. A może orientuje się, ale nic sobie z tego nie robi, bo torby są tak ładne? Ja mam tak z opakowaniami szwedzkiej marki COS, z którymi jakoś nie mogę się rozstać. Chociaż ze względów praktycznych najbardziej cenię sobie głębokie torby z szerokim dnem, w których dociera do mnie sushi zamawiane na wynos w mokotowskiej knajpce Sushi Bu

Pierwszą charakterystyczną torbą tego typu, która przy dzisiejszej konkurencji wygląda mało solidnie, była „little brown bag” domu handlowego Bloomingdale’s. Nie była to pierwsza torba Bloomingdale’s w historii, bo sklep używa różnych wariantów od lat 20.! Ten klasyczny już wzór i wykonanie z papieru typu kraft wymyślono w 1974 roku, gdy dołączył do większych rozmiarowo big brown bags, wykorzystywanych przez dział tekstyliów.

torby papierowe

Torby papierowe Bloomingdale’s przygotowane dla gości

„Little brown bag” nie zmienia się przez kolejne dekady, choć można by podejrzewać, że dom handlowy przegrywa z konkurencja, która wzięła się na sposób i wprowadziła solidniejsze odpowiedniki papierowych jednorazówek. To jednak tak charakterystyczny znak, kojarzący się jednoznacznie z konkretną marką, że aż postanowiono odtworzyć papierowe torby w winylowym tworzywie, by uczynić z nich całkiem trwałe torby nie tylko na zakupy.

torby papierowe

Winylowa wersja klasyki, źródło: Bloomingdales.com

Trwalszą little brown bag można mieć za 30 dolarów, a gdyby to było dla was za dużo, pozostaje takie dyskretne cacko:

torby papierowe

Wisiorek do kluczy w kształcie ikonicznej torby za niecałe 20 dolarów, źródło: Bloomingdales.com

Francuskie studio projektowe Be-pôles (wbrew pozorom ta nazwa nie nakłania do bycia Polakami), rozpięte między Paryżem a Nowym Jorkiem, stworzyło inny piękny wzór, torbę nazwaną odważnie Le sac en papier (torba papierowa). Firma wydaje się bardzo zaangażowana w rozwiązania pro-ekologiczne, nakłania nawet swoich klientów do korzystania z zasady „ekografiki”, która obowiązuje przy projektowaniu procesów, druków i projektów. Nie dziwi więc ich predylekcja do trwałych rozwiązań z odnawialnych materiałów, takich jak papier, który w dzisiejszych czasach z sukcesem poddaje się recyklingowi. Le sac en papier wykonana jest, jak głosi ona sama, w 100% z makulatury, mieści 33 litry i oczywiście spełnia zasady ekografiki.

torby papierowe

Torby papierowe podniesione do rangi obiektu designerskiego, czyli Le sac en papier, źródło: Boutique.Be-Poles.com

Po co komu taka torba za całe 36 złotych? Można w niej przenosić rzeczy, można trzymać na stałe (np. doniczkę), można dojrzewać awokado (które podobno lubią cień). Na pewno coś wymyślicie!

Zainspirowani klasyczną torbą na drugie śniadanie, twórcy Brown Paper Lunch Bag też poszli w kierunku żartu. Ich produkt, choć wygląda jak typowa jednorazowa papierowa tutka, tak naprawdę wykonany jest z Tyveku, co oznacza, że właściwie nie da się go zniszczyć ani podrzeć.

torby papierowe

Wygląda niewinnie, ale torby papierowe Brown Paper Lunch Bag to mądrze wymyślona technologia, źródło: Facebook.com

Jej wnętrze wyłożone jest izolującym materiałem, a torbę zamyka się na magnes, więc cokolwiek w niej niesiesz, pozostanie długo gorące/chłodne.

torby papierowe

Izolowane wnętrze Brown Paper Lunch Bag zatrzymuje ciepło lub zimno, źródło: BrownPaperLunchBag.com

Jakby tego było mało, zewnętrze Brown Paper Lunch Bag można dowolnie ozdobić długopisem dla lepszego artystycznego efektu. Do kupienia za 15 euro w sklepie producenta, brytyjskiej (sic!) firmy Luckies of London.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia