Przejdź do treści

Parki rozrywki: polecamy najlepsze

Parki rozrywki: polecamy najlepsze
Batowski Kompleks Turystyczny. Źródło: www.juraparkbaltow.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
Kobieta karniąca dziecko piersią
8 szkodliwych mitów dotyczących karmienia piersią
Dzieci z nowotworem siedzą przy stoliku na krzesełkach i czytają książki, uśmiechają się
„Wyprzedzamy nowotwór”. Kampania zwracająca uwagę na wczesne objawy raka u dzieci, które łatwo pomylić
Strajk #JesieńŚredniowiecza
PiS chce 5 lat kary więzienia za edukację seksualną. W całej Polsce odbędą się protesty pod hasłem „Jesień Średniowiecza”
HEJ To JA! Dołącz do akcji przeciwko hejtowi wymierzonemu w matki

Wakacje to najlepszy czas na wycieczkę do parku rozrywki. Na kilka godzin, dzień albo cały weekend. Wystarczy określić kierunek, tematykę parku i nastawić się na dobrą zabawę. Jest w czym wybierać!

Dla amatorów dinozaurów

Na pierwszy ogień idą parki dinozaurów. Chyba nie ma dziecka, które nie miałoby zajawki na prehistoryczne gady, więc prędzej czy później i was to dopadnie. Dinoparków jest w Polsce pod dostatkiem – który wybrać? Jeśli macie alergię na gigantyczne figury świecące, kłapiące paszczami i plujące w przechodniów wodą (a i takie w naszych parkach są!), wart odwiedzenia będzie jeden z sieci juraparków: w Bałtowie, Krasiejowie lub Solcu Kujawskim. Tam część rozrywkowa nie przytłacza naukowej i odwrotnie. W Bałtowskim Kompleksie Turystycznym można spędzić cały dzień, a nawet dwa (na terenie parku są miejsca noclegowe, nie brakuje ich też w okolicy – spokojnie można więc zaplanować dłuższy wypad). To pierwszy w Polsce park tematyczny poświęcony dinozaurom, w dodatku potraktowany na poważnie. Rekonstrukcje ponad 100 dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń naturalnej wielkości (tych świętokrzyskich, których tropy odkryto właśnie w Bałtowie, i tych najbardziej znanych z całego świata) robią wrażenie. „Na poważnie” wcale nie znaczy „nudno” – modele powstały we współpracy z naukowcami, dzięki czemu są bardzo dokładne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy. Chociaż nie grają ani nie trąbią, wyglądają imponująco. Dinozaury lądowe to mało? Jak wyglądało życie pod wodą, przekonacie się w Prehistorycznym Oceanarium. Uwaga! Najmłodsi mogą się porządnie przestraszyć. Oprócz ścieżki z dinozaurami Bałtów to też zwierzyniec z egzotycznymi gatunkami z różnych kontynentów, kino 5D, park rozrywki z karuzelami, kraina czarownic, kąpielisko, stadnina koni i spływ tratwami.

parki rozrywki

Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Źródło: www.juraparkkrasiejow.pl

W Krasiejowie (Park Nauki i Rozrywki) modeli dinozaurów jest jeszcze więcej, bo około 200, a w Pawilonie Paleontologicznym przez szklaną podłogę można oglądać pracujących na stanowisku badawczym naukowców, a także skamieniałości płazów i gadów. Na tym tle Dinopark w Solcu Kujawskim prezentuje się skromnie, ale ciągle się rozwija, więc pewnie kiedyś dogoni liderów w tej kategorii.

Dla zwierzolubów

Parki rozrywki: polecamy najlepsze

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu – pokazy lotów ptaków drapieżnych. Źródło: www.lesnypark.pl

Dinozaury dawno wymarły, ale dla wielu równie pociągające mogą być zupełnie współczesne zwierzęta leśne. Można pojechać w dzicz i liczyć na to, że drogę przebiegnie sarna albo chociaż zając, ale jeśli będziecie na Śląsku, warto wybrać się do Ustronia. Leśny Park Niespodzianek naprawdę zaskakuje. Jeśli nie macie przypadkiem wujka leśniczego, to okazji do zobaczenia jelenia czy dzika nie ma wiele. Skoro dla „miejskich” dzieci żbik wydaje się tak samo egzotyczny jak hipopotam, wizyta w parku będzie atrakcją porównywalną do tej w zoo. Albo spacer po zoo przebije, bo w Ustroniu zwierzęta nie siedzą w klatkach. Część z nich chodzi zupełnie wolno, niektóre odgrodzone są od turystów barierkami. W parku oprócz muflonów i danieli, saren i jenotów żyją też ptaki drapieżne, a pokazy ich lotów to niezapomniane przeżycie. Przygotowane dla najmłodszych plac zabaw i „bajkowa aleja” z ruchomymi figurkami znanymi z najpopularniejszych opowieści nie porywają, ale i nie muszą. Latające tuż nad głowami tresowane sokoły wystarczająco dbają o odpowiedni poziom adrenaliny. Świeże leśne powietrze i cień w upalne dni to doskonałe warunki na długi wakacyjny spacer. W weekendy bywa tłoczno!

Dla miłośników westernów

Parki rozrywki: polecamy najlepsze

Miasteczko westernowe Twinpigs. Źródło: www.facebook.com/miasteczkotwinpigszory

Jedni mają zajawkę na dinozaury, inni na kowbojskie klimaty. Gdzie ich szukać? A choćby w Żorach. Miasteczko westernowe o wdzięcznej nazwie Twinpigs ma aurę Dzikiego Zachodu! Są tu i pokazy rewolwerowców, i inscenizacja napadu na bank, i występy iluzjonistów. Można odwiedzić wioskę indiańską, nauczyć się strzelać z łuku, płukać złoto i doić krowę. Dla najmłodszych jest plac zabaw z karuzelami, ścianką wspinaczkową i ogromną zjeżdżalnią.

Jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich. Źródło: www.kurozweki.com

Ślady Dzikiego Zachodu znajdziecie też w kompleksie pałacowym w Kurozwękach w woj. świętokrzyskim. Oprócz zabytkowego pałacu (który z kowbojami nie ma wiele wspólnego) jest tu jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich. Ci, którzy wolą większy dystans, mogą oglądać zwierzęta z bezpiecznej odległości, zza ogrodzenia. Dla odważniejszych i ciekawskich jest „bizon safari” – przejazd przez pastwisko odkrytym wozem albo przejażdżka samochodem terenowym połączona z karmieniem stada. Bizona można też… skosztować. W postaci burgera, pasztetu albo kabanosa. „Jadłem bizona!” brzmi nieźle, prawda? Drugim flagowym produktem kompleksu jest kukurydza. Od końca lipca do października w polu, na którym rośnie, wycięty jest labirynt (każdego roku jest to inny, widoczny z lotu ptaka wzór – była już m.in. piłka futbolowa, podobizna Koziołka Matołka i wioska indiańska). Pokonanie go to poważne wyzwanie, bo myląc drogę, można się nieźle nachodzić. Pamiętajcie: żeby było trudniej (i bardziej ekscytująco), na terenie labiryntu nie działają telefony komórkowe, więc lepiej trzymać się w zwartej grupie. 

Rycerze, lokomotywy i latarnie morskie

Parki rozrywki: polecamy najlepsze

Park Ogrodzieniec – park miniatur modeli Szlaku Orlich Gniazd. Źródło: www.park-ogrodzieniec.pl

Jeśli nie kowboje, to może rycerze? Miłośnikom zamków z pewnością spodoba się Park Ogrodzieniec – kompleks rozrywkowy u podnóża ruin zamczyska na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Atrakcją jest już sam zamek, a tereny wokół niego zostały zagospodarowane tak sprytnie, że powinna się tam znaleźć rozrywka dla każdego. Park Miniatur to modele ze „Szlaku Orlich Gniazd” (warowni rozciągających się od Krakowa po Częstochowę) w skali 1:25 i naturalnej wielkości repliki maszyn oblężniczych. Jest też Park Doświadczeń Fizycznych, Dom Legend i Strachów, całoroczny tor saneczkowy, a dla najmłodszych – strefa rozrywki.

Park Kolejowy. Źródło: www.park-kolejowy.pl

Jeśli dotrzecie już na Jurę Krakowsko-Częstochowską, w pierwszym w Polsce Parku Kolejowym znajdziecie miniatury pociągów. Podróże po torach zawsze pociągały maluchy, większość dzieci też uwielbia wycieczki na dworce i oglądanie lokomotyw. W Parku będą mogły zobaczyć modele pociągów, podróżować przez tunele, przejechać się po mostach i wiaduktach. Park Kolejowy jest czynny od kwietnia do października.

Park miniatur latarni morskich. Źródło: www.niechorze.park-miniatur.com

Odpoczywając nad Bałtykiem, warto zobaczyć park miniatur latarni morskich w Niechorzu. Wystarczy godzina, aby obejrzeć modele wszystkich polskich latarni, od Krynicy Morskiej po Świnoujście. Modele pokaźnej wielkości, bo w skali 1:10, z zachowanymi wszystkimi detalami. Całe Wybrzeże w jednym miejscu! I to w pięknej scenerii: niedaleko plaży, w pobliżu oryginalnej latarni morskiej.

Sea Park – pokaz karmienia fok. Źródło: www.seapark.pl

Latarnie morskie w miniaturze obejrzycie też w Sea Parku Sarbsk. Park w Sarbsku (10 km od Łeby) to również okazja do poznania roślin i zwierząt morskich. Oprócz muzeum marynistycznego i zbioru makiet zwierząt zamieszkujących morza i oceany największą atrakcją – nie tylko dla dzieci – jest z pewnością fokarium i pokaz karmienia fok. Przed wizytą warto sprawdzić godziny karmienia w internecie, bo zwierzęta nie jedzą non stop i szkoda byłoby to widowisko przegapić.

Dookoła świata i w świecie iluzji

Parki rozrywki: polecamy najlepsze

Park miniatur w Inwałdzie. Żródło: www.facebook.com/Parkminiaturinwald

A gdyby tak chcieć zobaczyć wszystko albo chociaż jak najwięcej, i to w jednym miejscu? Można. W Parku Miniatur w Inwałdzie. Blisko 7,5 ha powierzchni, a na nich budowle charakterystyczne dla wielu krajów świata. Jednego dnia można stanąć pod wieżą Eiffla, na placu św. Piotra czy koło Muru Chińskiego. Bilet do Parku Miniatur daje też wstęp do pobliskiego lunaparku i wszystkich jego atrakcji. Trzeba więc nastawić się nie tylko na spokojny spacer wśród makiet budynków, ale też hałas kolejek i karuzel.

Farma iluzji w Trojanowie. Źródło: hwww.farmailuzji.pl

Na koniec park najbardziej nierzeczywisty: Farma Iluzji w Trojanowie, między Warszawą a Lublinem. Ogromny, pięknie położony teren jest świetnym miejscem na piknik, ognisko lub grilla (są też boiska, place zabaw i plaża), ale główna atrakcja to możliwość przeżycia przygody na granicy magii. Na Ścieżce Złudzeń, w Gabinecie Luster albo w Latającej Chacie Tajemnic. Pod tymi nazwami kryją się miejsca, gdzie mózg potrafi spłatać figla i do końca nie wiadomo, co jest prawdą, a co tylko złudzeniem. W każdy weekend na farmie odbywają się pokazy sztuk magicznych. Może uda się podejrzeć pracę czarodzieja od kuchni?

Jest dobrze. Parki rozrywki w Polsce są i coraz częściej prezentują światowy poziom. Małe, do których zwiedzenia wystarczy godzina, i ogromne – gdzie jest co robić przez cały dzień. W zasadzie wszędzie można coś zjeść, niektóre oferują miejsca noclegowe i obudowane są różnymi dodatkowymi atrakcjami. Bilety wstępu często obejmują wszystkie dostępne rozrywki – to może być spore ułatwienie, ale też spore obciążenie dla kieszeni. Warto zaglądać na strony internetowe poszczególnych parków: często bilety kupione online są sporo tańsze. Kupując pakiety biletów albo bilety łączone, upewnijcie się, że rzeczywiście skorzystacie ze wszystkich atrakcji, za które płacicie (trzeba wziąć pod uwagę godziny otwarcia, kolejki i ewentualne ograniczenia – zwłaszcza przy karuzelach – wieku, wzrostu lub wagi). I jeszcze jedno: parki to przede wszystkim zabawa na powietrzu, a lato w naszym kraju bywa kapryśne. „Coś na słońce” i „na deszcz” da pewność, że w dobrej zabawie nawet zła pogoda nie przeszkodzi. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Gluten to puszka Pandory

„Nie przekonuję, żeby porzucić chleb, bo ten można wypiekać z najróżniejszych składników. Ale apeluję do nie jedzenia współczesnej pszenicy i jej pochodnych!” – mówi Agnieszka Pająk, health coach

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

Bergamotka jest skarbnicą witaminy A i C

„Bergamotka jest prawdziwą skarbnicą witaminy A i C, pomaga przy przeziębieniach, ma pozytywny wpływ na psychikę, pomaga w stresie, ułatwia zasypianie oraz pogłębia sen” – mówi dr Grażyna Pająk

Joga powięziowa

„Na zajęciach jogi powięziowej masz czas, żeby zastanowić się, co się dzieje w twoim ciele, a ciało jest nośnikiem tego, co w głowie i w sercu” – mówi Patrycja Adaszewska, trenerka jogi powięziowej.

Zainteresują cię również:

6 prostych sposobów na pogorszenie odporności dziecka

Naucz dziecko kichać… w łokieć

Jak wyjść na jesienny spacer i nie zwariować

Została mamą w wieku 16 lat

„Kobiety 30-letnie piszą do mnie, że jestem gówniarą i niepotrzebnie się chwalę synem. Że powinnam siedzieć w domu, zamiast wypisywać bzdury” – mówi Patrycja Koziej, która urodziła syna w wieku 16 lat

Depresja u dzieci

„Człowiek, aby się rozwijać, potrzebuje wyzwań adekwatnych do wieku. Jeśli rodzice takich wyzwań nie stawiają, wychowują człowieka podatnego na zaburzenia emocjonalne” – mówi dr Lidia Popek o depresji wśród dzieci

Kłopoty dziecka ze snem. Poznaj możliwe przyczyny

Twoje dziecko nie może zasnąć? Poznaj możliwe przyczyny

Podczas choroby apetyt nie dopisuje twoim maluchom? Podpowiadamy, czym najlepiej je karmić

Rozwój mowy i komunikacji dwulatka. Jak sprawdzić, czy dziecko dobrze się rozwija? Tłumaczy logopedka

Pies jest nie tylko najlepszym przyjacielem człowieka, ale i członkiem rodziny. Traktujemy go jak dziecko

Mama z rócką robią pranie. Mama siedzi ze słożonymi rzeczami a mała dziewczynka przyniosła jej cały kosz ubrań.

W jaki sposób doceniać dziecko? Zachętą czy pochwałą? Podpowiada psycholożka

Ciemieniucha u niemowlaka - przyczyny i metody leczenia

Ciemieniucha u niemowlaka – przyczyny i metody leczenia

Dlaczego warto zabrać całą rodzinę na rower? Oto kilka powodów

Tolerancja kosmetyków pielęgnacyjnych u dzieci. Co oznacza, że emolient powoduje uczucie pieczenia? Tłumaczy dermatolożka

gettyimages.com

Ciężki plecak – jak pomóc dziecku?

Zanim podasz dziecku zamiennik cukru

Zanim podasz dziecku zamiennik cukru… Dietetyczka ostrzega, by uważać z substancjami słodzącymi, które pozornie uważane są za zdrowsze

Karmienie piersią to skuteczna metoda antykoncepcji?

Dlaczego i w jakich dawkach powinno się brać kwas foliowy w trakcie ciąży? Tłumaczy farmaceutka

Szczepienia noworodka w szpitalu – dlaczego tak wcześnie? Odpowiada immunolożka

Jak mamy powinny dbać o kręgosłup?

Natalia Rogińska

„Matek-lekarek jest w Polsce tysiące. Z bobasem przy piersi czytają literaturę fachową, a prosto ze szpitala gnają do piaskownicy lepić baby z piachu” – mówi Natalia Rogińska, pediatra

Zaskakujące choroby, które mogą ci się przytrafić na urlopie

Mleko – pić czy nie pić? Rozwiewamy wątpliwości

brzuch ciężarnej

Skóra a ciąża. Dermatolożka podpowiada, jak dbać o skórę w trakcie ciąży

dziewczyna samolot

Panicznie boisz się latać? Ten tekst pomoże ci przezwyciężyć wszelkie lęki związane z podróżowaniem samolotem

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

grupy inwalidzkie - człowiek na wózku inwalidzkim

Grupy inwalidzkie – rodzaje i przywileje. Dlaczego już nie nadaje się grup inwalidzkich?