Przejdź do treści

Płonie ognisko – płynie dym

Płonie ognisko – płynie dym
To nie wulkan, to pirocumulonimbus nad południową Nevadą w USA. Źródło: Wildfire Today
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziewczynka w różowymswetrze siedzi na podłodze w przedszkolu i bawi się klockami
Smog – oczyszczacze powietrza w poznańskich żłobkach
Mrożone jeżyny i maliny
Mrożonki – co można mrozić, a czego lepiej nie
Położna trzyma rękę na brzuchu ciężarnej kobiety
Nowe standardy opieki okołoporodowej już od stycznia
Czy odchudzanie do świąt ma sens? Dietetyk odpowiada
mierzenie obwodu brzucha
RFM – nowy sposób pomiaru tkanki tłuszczowej

Europa znalazła się w dymie z olbrzymich pożarów tajgi i tundry w kanadyjskiej. To konsekwencja wyjątkowo wysokich czerwcowych temperatur w Arktyce.

Parę dni temu naukowcy z NASA Goddard Institute for Space Studies w Nowym Jorku poinformowali, że tegoroczny czerwiec był drugim najcieplejszym na globie od 1880 roku. Wyższe temperatury na planecie zanotowano tylko w 1998 r. Ocieplenie nie rozłożyło się równomiernie na globie, co pokazuje poniższa mapa:

Anomalie temperatury na globie w czerwcu 2013 r. Źródło: GISS NASA

Największe anomalie in plus wystąpiły w Arktyce. na Alasce, w północnej Kanadzie, we wschodniej części Skandynawii, na znacznych fragmentach Syberii i w północnej części Rosji europejskiej – wszędzie tam przez długi czas utrzymywały się nadzwyczaj wysokie temperatury. Tradycyjnie już od ponad dekady goręcej niż zwykle było w Meksyku i zachodniej części USA. Konsekwencje znamy: gigantyczne i tragiczne w skutkach pożary lasów, które tym razem objęły przede wszystkim Amerykę Północną, a oszczędziły (na razie) Europę. Zerknijcie na mapę (wybaczcie słabą jakość) pokazującą rozprzestrzenienie pożarów na tym pierwszym kontynencie jednego tylko dnia – 9 lipca:

Pożary w Ameryce Północnej w dniu 9 lipca 2013 r. Żółte i czerwone plamy pokazują szczególnie duże ogniska żywiołu. Źródło: Forschungszentrum Jülich

O ile pożary w Kalifornii, Arizonie, Colorado, czy Nowym Meksyku nikogo już specjalnie nie dziwią, to ich tegoroczny zasięg w północnych prowincjach Kanady i na Alasce wywołuje zdumienie. Z powodu wysokich temperatur sucha jak pieprz ściółka w wilgotnej zwykle tajdze łatwo zajmuje się ogniem. Kanadyjczycy szacują, że żywioł strawił już ponad milion hektarów dziewiczych lasów. Podczas pożarów w górę unoszą się gigantyczne ilości dymów, które przekształcają się w niezwykle groźne ogniowe chmury burzowe zwane też pirocumulonimbusami, takie jak te na zdjęciu:

Pirocumulonibus nad Kanadą. Źródło: Wildfire Today

Pirocumulonimbusy powstające ponad Kanadą, mające średnicę nawet 10 km, zachowywały się jak olbrzymie pompy ssąco-tłoczące. Wynosiły cząstki sadzy i smoły na wysokość ponad 10 km. Tam drobiny te były porywane przez strumienie powietrza pędzące na wschód – ku Oceanowi Atlantyckiemu i Europie. Ich wędrówkę odtworzyli niemieccy badacze z Forschungszentrum Jülich. Na ich stronie znajduje się ładna animacja pokazująca, jak te dymy z  kanadyjskich pożarów przetaczały się nad północną Europą, w tym nad Polską.

Te cząsteczki szybują na wysokości 2-6 km i dlatego nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wiatry rozniosą je po całej planecie. Co innego, gdybyśmy się znajdowali się w odległości kilkuset kilometrów od zgrupowania takich ogniowych chmur. Wtedy smog z płonących lasów mógłby utrudniać nam oddychanie, tak jak to przydarzyło się w czerwcu  mieszkańcom Singapuru okopconych przez pożary dżungli na Sumatrze. Miejmy więc nadzieję, że susze, fale gorąca i  pirokumulonimbusy będą nas omijały z daleka.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

Kilka faktów o (nie)przytulaniu

„Przytulanie jest zdrowe”! Jest ważniejsze od seksu, zachwyca naukowców, a świat stawia je na piedestale. Lecz czasem nie chcemy przytulać się w związku. Czy to my powinniśmy się martwić, że coś z nami nie tak, czy może świat zachłysnął się kultem przytulania? Sprawdźmy.
Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Zdrowa przekąska na wieczór! Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Sezon zimowy nie rozpieszcza z wyborem warzyw. Na szczęście przestajemy się bać nowości i coraz częściej sięgamy po pyszne bataty. Jeśli chodzi o frytki, to spokojnie mogą konkurować z ziemniakami. Przekonajcie się!

9 oznak niedoboru żelaza

Brak siły, szybkie męczenie się, podenerwowanie, blada cera… To wcale nie musi być przesilenie jesienno-zimowe. Zamiast czekać, aż samo przejdzie, zrób badania krwi – może brakować ci żelaza. Zobacz, jakie jeszcze sygnały mogą o tym świadczyć.

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

lekarka ogląda zdjęcie płuc

Rak płuc – rokowania, objawy, przebieg i leczenie

Zdjęcie płuc

Rak płuc – objawy, wykrywanie raka płuc we wczesnym stadium

chora kobieta

Przewlekłe zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie

lekarz badający dziecko

Zapalenie oskrzeli u dziecka – objawy, leczenie. Jak poradzić sobie z chorobą?

kobieta, która kaszle

Zapalenie oskrzeli – objawy u dorosłych, dzieci i niemowląt

Lekarka omawia na rentgenie nowotwór płuc

Nowotwór płuc – przyczyny, objawy i leczenie

Lekarka bada chorą na gruźlicę kobietę

Gruźlica płuc – przyczyny i objawy choroby

Wynik prześwietlenia płuc

Nowotwór drobnokomórkowy płuc – jakie daje rokowania i jak go wyleczyć?

leczenie raka płuc

Nowotwór płuc – leczenie, rokowanie i przerzuty

prześwietlenie płuc

Nowotwór złośliwy płuc – czym jest i jak rokuje?

prześwietlenie płuc

Rak płuc – rokowania, leczenie, rodzaje nowotworów płuc