Przejdź do treści

Pochwała niedoskonałości

Pochwała niedoskonałości
Niedoskonałości jako zasada: ceramika tria Souda, © Courtney Reagor, SoudaSouda.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?
Mama Kosmetolog o bliznowcu – czym się charakteryzuje i jak powstaje?
Joanna Horodyńska
Karolina Gilon i Joanna Horodyńska zachęcają do badań piersi
magda gessler
Magda Gessler ambasadorką kampanii „Diagnostyka Jajnika”
Keira Knightley
Keira Knightley zakazała swojej córce oglądania filmów Disneya

Niedoskonałości w ceramice nie da się ukryć. Jeśli popełni się błąd, od razu go widać. Nooo, chyba że to efekt zamierzony. Taki jak niedoskonałości i unikatowe cechy porcelany designerskiego tria Souda.

Niedoskonałości, czy może nawet bardziej autorskie piętno na ceramice, to jedną z form wyrazu nowojorskiego trio złożonego z niedawnych absolwentów Parsons School of Design: Isaaca Friendmana-Heimana, Shauna Kasperbauera i Lufta Tanakę. Ich trueschoolowe podejście do materiałów owocuje unikalnymi, sprytnie zaprojektowanymi produktami z zakresu oświetlenia, mebli i akcesoriów. Wykonują je z betonu wzmacnianego włóknem szklanym, przetworzonych plastikowych butelek, czy właśnie ceramiki odlewanej w szczególnych, skórzanych formach (sic!), które prowadzą do pojawienia się owych niedoskonałości. Taka produkcja pozwala Soudzie na tworzenie za każdym razem nieco innych egzemplarzy, wpisujących się w coraz powszechniejszą potrzebę posiadania unikatów i oryginalnych przedmiotów.

Seria pełnych tej pozornej niedoskonałości porcelany Kawa, na którą składają się wazony, popielniczki, lampy czy misy, to piękne, organiczne w formie i wizualnie lekkie obiekty.

Niedoskonałości zamienione w zalety, źródło: SoudaSouda.com

Z pewnością zyskują dodatkowe punkty, gdy weźmiemy je do ręki. Skórzana forma wielokrotnego użytku, w której odlewana jest ta ceramika, pozostawia bowiem ślady na powierzchni naczyń, przywołujące na myśl fakturę bandaża. To ciekawe odkształcenie podstawowego skojarzenia z porcelaną, które przywodzi na myśl dzieło filigranowe i niezwykle delikatne, które ocenia się przez pryzmat jego doskonałości. Prace Soudy wpisują się jednak w nurt, który traktuje odrzuty produkcyjne z fabryk porcelany jako interesujące artystycznie. W tym duchu niedoskonałości tworzy również Karina Marusińska, przekształcającej tzw. muszki, czyli wady, plamki i inne defekty porcelany, w zalety i unikatowe cechy swoich projektów.

© Courtney Reagor, źródło: SoudaSouda.com

Z kolei nie mający już wiele do czynienia z ceramiką, ale sporo z niedoskonałością świecznik i wysoki stolik z serii Kreten to obiekty ukształtowane w specjalnych elastycznych formach z gumy. Formy te „pracują” już po tym, jak zostanie do nich wlany wzmacniany włóknem optycznym beton. To sprawia, że – podobnie jak za każdym razem inna porcelana Kawa – przyjmują nieoczekiwane kształty.

Organiczna forma stolików jest w pewnym stopniu wynikiem działania praw fizyki, źródło: SoudaSouda.com

Najmniej grający z ideą przypadkowości i najbardziej zaangażowany projekt studia Souda to dekoracyjny żyrandol Bubble Chandelier, zrobiony w całości z przetworzonych butelek PET. Zainspirowany kształtem mydlanej bańki, tworzy lekką formę, która niesie ze sobą interesującą treść. Wszystkie wykorzystane butelki zostały odzyskane przez fundację Sure We Can, która jest jedynym miejscem w Nowym Jorku przetwarzającym puszki, które pomaga jednocześnie bezdomnym. Część dochodu ze sprzedaży żyrandola Bubble Chandelier trafia zresztą do Sure We Can i jest przeznaczana na poprawę warunków funkcjonowania ich brooklyńskiego centrum.

Butelki PET w nowym wcieleniu i porcelanowe wazy z niedoskonałościami, źródło: SoudaSouda.com

Jeśli nawet nie kupicie nic od Soudy, warto przyjrzeć się swojej ceramice i popatrzeć, czy aby coś, czego może jej brakować, nie dodaje jej charakteru. Razem z Soudą zostajemy rzecznikami niedoskonałości, którzy wołają z entuzjazmem „Och tak!” (po japońsku ten wykrzyknik określa właśnie słówko Souda).

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia