Przejdź do treści

Poczytaj dla zdrowia

Ilustracja: Julia Szostak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Amy Schumer
Amy Schumer jest w ciąży. Zdradziła to w niecodzienny sposób
Marta Lech-Maciejewska: kto rozsiewa mit o tym, że macierzyństwo to bułka z masłem?
Krwawią, pocą się i mają próchnicę. Fantomy pacjentów pomagają w nauce medycyny
kobieta myjąca zęby
Dbaj o zęby! Higiena jamy ustnej wpływa też na ciśnienie krwi
Tabletki
Dobre wiadomości dla chorych na szpiczaka, nadciśnienie płucne i łuszczycę

Prawda jest taka, że chcąc szybko zdobyć potrzebne informacje na jakikolwiek temat, najczęściej sięgamy do internetu. Szybko, pod ręką – najlepsze źródło wiedzy wszelakiej współczesnego człowieka. W ramach wakacyjnych atrakcji postanowiłam zaproponować Wam jednak powrót do wiedzy książkowej, ale nie byle jakiej!

Chwila wolnego czasu w wakacje sprzyja częstszemu sięganiu po książki. Jedni wolą kryminały, drudzy fantastykę, a jeszcze inni wybiorą relaks z poezją. Ja tym razem podpowiem, co mogą przeczytać osoby, które chciałyby się dowiedzieć nieco więcej na temat zdrowej diety. Być może uwierzycie, że DIETA MOŻE CZYNIĆ CUDA i że warto niezmiennie pracować nad prozdrowotnymi nawykami. Przyjemnie się je czyta, a przy okazji zdobywa informacje dalekie od pseudonaukowego bełkotu. Potraktujcie przeczytanie tych książek jako inwestycję w zdrowie, na pewno nie pożałujecie. Podziękujecie mi później…

Spektrum, Dean Ornish

Dr Ornish nie jest osobą z przypadku, która postanowiła nagle napisać książkę. Jego wskazówki dotyczące diety nie są oparte jedynie na wiedzy zdobytej poprzez obserwację pojedynczych pacjentów, tylko na długoletnim doświadczeniu i wiarygodnych badaniach naukowych, które potwierdzają, że stworzoną przez niego dietą można obniżyć cholesterol czy cofnąć nawet zaawansowane zmiany miażdżycowe. Dieta opiera się na produktach roślinnych, ale nie eliminuje całkowicie produktów odzwierzęcych. Doktor Ornish dzieli produkty na pięć grup, od najbardziej zalecanych do tych, których powinniśmy unikać najczęściej, co sprawia, że w klarowny sposób pokazuje, jakich zasad powinniśmy się trzymać. Co ciekawe, dietę Ornisha stosował i promował prezydent Bill Clinton. Amerykański prezydent mimo przejścia już jednej operacji wszczepienia by-passów był zagrożony kolejnym zabiegiem z powodu postępującej miażdżycy. Zainspirowany wynikami badań zmienił diametralnie swoją dietę, w wyniku czego schudł, a także uchronił się przed kolejnymi ingerencjami chirurgicznymi. W 2010 r. dieta Ornisha została wprowadzona przez Amerykański Departament Zdrowia jako refundowana metoda leczenia dla osób walczących z miażdżycą, cukrzycą lub nadciśnieniem, a także forma leczenia dla tych, którzy kwalifikują się do operacji wszczepienia np. by-passów.

Promowany w książce sposób odżywiania nie jest skierowany jedynie do osób chorych, elastyczne podejście autora do wyborów jedzeniowych spośród określonych grup produktów sprawia, że mogą korzystać z niej wszyscy z większymi lub mniejszymi restrykcjami w zależności od naszego stanu zdrowia. Bardzo ciekawe jest przedstawienie w książce holistycznego podejścia do zdrowia.
Oprócz kwestii jedzeniowej poruszane są w niej możliwości radzenia sobie ze stresem, a także podkreślona jest waga aktywności fizycznej. Autor nie zostawia nas tylko z kilogramami cennej wiedzy. Druga część książki to przepisy według zasad Spectrum w wersjach bardziej lub mniej restrykcyjnych, dzięki czemu może skorzystać z nich każdy. Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy z was. Niezależnie od stanu zdrowia. Czerpcie garściami informacje w niej zawarte, a nawet małe modyfikacje wprowadzone na podstawie tej książki wyjdą wam na zdrowie!


Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej; Dan Buettner

Sardynia (Włochy), Loma Linda (Kalifornia), Okinawa (Japonia) oraz Nicoya (Kostaryka) i Ikaria (Grecja) to niebieskie strefy na mapie świata. Niebieskimi strefami zostały nazwane miejsca, których mieszkańcy charakteryzują się ponadprzeciętną długowiecznością. Najdłużej i najzdrowiej żyjący tam ludzie dożywają stu i więcej lat. Nie trwajcie w przekonaniu, że tylko geny decydują o naszym zdrowiu. To właśnie dieta, codzienne rytuały i metody radzenia sobie ze stresem mieszkańców tych miejsc sprawiają, że osiągają oni tak sędziwy wiek. Jednak ważne jest to, że mimo wieku ich jakość życia wciąż jest wysoka, a starość nie kojarzy się z niedołężnością, demencją i wieloma innymi problemami zdrowotnymi. Ta książka to historia o projekcie naukowym, w którym autor Dan Buettner wraz z ekipą ekspertów odwiedza niebieskie strefy i dokładnie przygląda się zwyczajom ich mieszkańców. Czytając „Niebieskie strefy”, spotkacie się z najdłużej żyjącymi ludźmi na świecie i poznacie ich prozdrowotny styl życia z bliska. Czerpcie informacje z ich doświadczenia, każda historia to kolejna lekcja z przepisem na szczęśliwszą starość. Co łączy tych wszystkich ludzi cieszących się wieloletnią witalnością? Nie zdradzę wam wszystkich szczegółów. Musicie sięgnąć po tę książkę i stworzyć na jej podstawie własną receptę na szczęśliwą długowieczność.

Udanego wypoczynku, koniecznie z książką pod pachą.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

dzieci siegające poo cukier

Agresywne dziecko? Winowajcą może być cukier

10 produktów łagodzących objawy menopauzy

Dlaczego diety nie działają? – 5 psychologicznych powodów

Nie mam czasu na zdrową dietę!

Święta bez jaj, czyli Wielkanoc na diecie wegańskiej

Mała czarna dla zdrowia?

Gęstość energetyczna i odżywcza – jak jeść dużo, ale zdrowo?

Alkohol na diecie – tak czy nie?

Oleje roślinne – tłusto nie znaczy niezdrowo

Laktoza – kiedy staje się problemem?

Wychodź sobie zdrowie

5 zdrowych nawyków żywieniowych do zapamiętania