2 min.
Podglądamy przyrodę

Zdjęcie: shutterstock
Najnowsze
17.01.2021
Starość zaczyna się od mózgu
17.01.2021
Czy dieta ma wpływ na naszą seksualność? Wyjaśnia dietetyczka Paulina Ihnatowicz
17.01.2021
Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy Polacy mogą zaszczepić się w innym kraju Unii Europejskiej?
17.01.2021
Migrena – kwestia genów?
16.01.2021
Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety
Czy bociany już przyleciały? Co robią nocą sokoły? Jak zmienia się mała foka i w co bawią się na polanie żubry? My to wiemy, i to wcale nie z książek!
Co słychać w gnieździe? Jeszcze niedawno, żeby podejrzeć życie ptaków, trzeba było spędzić długie godziny, tkwiąc w bezruchu na jakiejś gałęzi. Teraz rodzinę bocianów albo sokołów może zobaczyć każdy, nawet małoletni ornitolog, i to bez wychodzenia z domu.
Do gniazda zaglądamy dzięki kamerom przekazującym obraz on-line. To sto razy lepsze niż lekcja biologii. Z bocianami sprawa jest prosta, bo w miejscach z monitoringiem możemy przebierać – wystarczy mieć dostęp do internetu i sporo czasu, bo takie podglądanie niesamowicie wciąga. Każde gniazdo to inna historia i inni bohaterowie, a sądząc po komentarzach internautów, każde ze zwierząt ma swoich zagorzałych wielbicieli. W Bocianiej krainie mieszka Marlenka, która nie odleciała do ciepłych krajów na zimę, i Rezydent, który stracił skrzydło i choć już nigdzie nie poleci, ma się całkiem dobrze. Być może lada dzień dołączą do nich ptaki wracające z Afryki. Klekusiowo to dom rekonwalescentów Tadzia, Maćka i Wojtka, ale i tu zaczyna się wiosenne poruszenie. Pierwsi przybysze zza morza zostali już przywitani, teraz pora na jaja, a potem młode bocianiątka. Skoro o jajach mowa, złożył je już sokół wędrowny. Gdzie? W gnieździe na warszawskich Bielanach. Tak, dzikie ptaki wcale nie muszą żyć w dziczy! Wtajemniczeni wiedzą, że sokoły rezydują również na Pałacu Kultury i Nauki, i tam też, dzięki kamerom, nic nie umknie uwadze małych przyrodników.
Podglądać można nie tylko ptaki. Niesamowitą frajdę sprawia obserwacja fok szarych w helskim Fokarium. Młode – Natka, Neptun i Norda – przyszły na świat na początku marca i dzięki zainstalowanym nad basenem kamerom o dowolnej porze możemy sprawdzić, co u nich słychać. Przy odrobinie szczęścia trafimy na porę karmienia! Czas na zwierzęta wielkiego kalibru. Przekaz dla wyjątkowo cierpliwych mają Lasy Państwowe, a dokładnie kamera umieszczona w Puszczy Białowieskiej. Żubry nie są tak rozrywkowe jak foki i na polanie pojawiają się najczęściej, gdy zgłodnieją i nie potrafią same znaleźć pożywienia. Przy odrobinie szczęścia można za to zobaczyć tu jelenie, sarny i mniejsze zwierzęta, na przykład zające.
Zobaczycie, że dla dzieciaków to dużo bardziej wciągające niż najfajniejsza kreskówka!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021