Podpisywanie przedmiotów dziecka / istock

Podpisz, a nie zgubisz – jak uchronić dziecko przed gubieniem rzeczy?

Dziecko w przedszkolu czy szkole miesza rękawiczki, swetry, szczotki do zębów… Co zrobić, gdy kilkulatek nie potrafi odróżnić czapki swojej od tej kolegi albo po raz setny gubi nowiutkie opakowanie kredek? Najprościej własność podpisać albo spersonalizować. To nie tylko ułatwi identyfikację rzeczy, ale także nada niepowtarzalnego charakteru przedmiotom.

Spis treści:

Podpisz, a nie zgubisz!

Dziecko w przedszkolu gubi na potęgę, a poza dumą cierpi na tym rodzicielski portfel, bo braki trzeba ciągle uzupełniać. Naukę samodzielności, a konkretnie ogarniania własnych rzeczy, warto rozpocząć od ich oznakowania. Podpisz, a nie zgubisz! Albo przynajmniej łatwiej rozpoznasz swoją własność wśród kilku identycznych. Bidon, pudełko na drugie śniadanie i sztućce najlepiej oznaczyć niezmywalną naklejką (przetrwa nawet mycie w zmywarce!). 

Ubrania – naszywką, a jeśli chcemy sobie życie maksymalnie uprościć i z igłą nie mieć nic wspólnego, wprasowanką. Z imieniem, nazwiskiem, obrazkiem lub zdjęciem – do wyboru, do koloru.  Naklejki pomogą nie tylko rozpoznać własne buty, ułatwią też naukę ich wkładania (do tego celu służy świetny patent z dwuczęściowymi naklejkami na but prawy i lewy – które po złożeniu tworzą całość). Książki maluch chętnie własnoręcznie i z zapałem opieczętuje spersonalizowaną pieczątką. Jakie to proste! 

Dziecko w przedszkolu – sposoby na zgubione rzeczy

Gdy oznaczymy już rzeczy, warto pomyśleć o… podpisaniu dziecka. W końcu one też się gubią. Tu przyda się genialny gadżet – tzw. bransoletka bezpieczeństwa, czyli opaska z numerem do mamy/taty/babci albo innego opiekuna. Dziewięciocyfrowy numer telefonu komórkowego wcale nie tak łatwo zapamiętać.  Ile razy złapaliście się na tym, że odcięci od książki telefonicznej swojego smartfona nie jesteście w stanie przypomnieć sobie numeru do osoby, do której właściwie dzwonicie codziennie? Trudno oczekiwać tego od kilkulatka. 

Gdy jeszcze nie pora na własny telefon, taka bransoletka z numerem sprawdzi się idealnie, zwłaszcza na zatłoczonej plaży czy w centrum handlowym. Do wyboru bransoletki najprostsze, silikonowe (do tego modne i w ogromnym wyborze kolorów, więc jest szansa, że dzieci będą chciały je nosić), albo bardziej wyrafinowane (i co za tym idzie – sporo droższe), z wykonaną ze srebra zawieszką i grawerem. Opaskę można spersonalizować dowolnym napisem i dostosować ją do swoich potrzeb. Poza numerem telefonu istotne mogą okazać się informacje o alergiach czy przewlekłych chorobach. Nie ma co wyobrażać sobie najgorszego, ale lepiej dmuchać na zimne. I uczyć dzieci, jak i z czyjej pomocy mądrze skorzystać. Świetnie sprawdzą się także etykiety samoprzylepne, które można nakleić na różne przedmioty, takie jak butelki, słoiki z jedzeniem, zabawki itp. są wodoodporne i trwałe. Dobrze sprawdzą się także naszywki do przyszywania: możemy je zastosować na kocykach, plecaku czy odzieży.

Dziecko w domu: grunt to porządek!

Warto zorganizować przestrzeń dziecka tak, aby było możliwe utrzymanie porządku i ewentualne odnalezienie zagubionych rzeczy. W tym celu świetnie się sprawdzą: 

  • segregatory i pojemniki 
  • etykiety na półkach lub w szufladach 
  • kosze na zabawki 

Jednak oprócz segregowania ważne są także regularne porządku. Warto do tego zajęcia zaangażować dziecko i na bieżąco kontrolować jego pokój. Wspólne segregowanie przedmiotów może zamienić się w ciekawą zabawę.  

Warto też zastanowić się, czy wszystkie rzeczy jakie znajdują się w pokoju są niezbędne? Akcesoria do zabawy latem można schować do pojemników i podpisać je “lato”. Pojemniki odstawić na górę szafy i nie korzystać z nich, dopóki nie nadejdzie letnia pora.

Odpowiedzialne porządkowanie

Warto docenić trud i zaangażowanie dziecka w utrzymanie porządku. Można pochwalić swoją pociechę, wyrazić swoje uznanie albo np. przyznać punkty, które po zsumowaniu zamienią się w atrakcyjną nagrodę. Ale żeby twoja pociecha wiedziała, że trzeba dbać o porządek, musi znać zasady. Najlepiej wypracować komfortowy dla wszystkich domowników system. Dziecko musi wiedzieć, że ponosi odpowiedzialność za swoje rzeczy i musi ponieść konsekwencję, jeśli zostaną one utracone.  
 
Najważniejsze rzeczy (albo najbardziej drogocenne) powinny być zawsze w odpowiednim miejscu. Taka prosta organizacja pomoże w zminimalizowaniu ryzyka, że zostaną one zgubione. Łatwo będzie także zauważyć, że czegoś brakuje. Najlepiej sprawdzać to systematycznie. Zanim wyjdziesz z dzieckiem z domu, poproś, aby sprawdziło, czy na pewno ma wszystko co trzeba.

Zgubiony przedmiot? Pomoże aplikacja

Na szczęście istnieje wiele aplikacji lub urządzeń dostępnych do śledzenia zagubionych rzeczy. Są to:

  • lokalizator Tile 
  • aplikacja TrackR, dostępna zarówno dla iPhone, jak i Android TrackR 
  • funkcje Find My iPhone/Find My Device dla urządzeń Apple 
  • lokalizator Chipolo 

Odpowiedzialność za zgubione rzeczy

Kolejny raz zgubione klucze od domu? Trzecia bluza, która zniknęła w ciągu ostatniego miesiąca? Wytłumacz dziecku jak ważne jest dbanie o swoje rzeczy i co może się stać, jeśli ich zabraknie. Powiedz, że dane rzeczy kosztują i trzeba je szanować. Konieczność ponownego kupna np. piłkarskich butów, bo poprzednie zawieruszyły się gdzieś w szatni, może oznaczać to, że w tym miesiącu nie będzie kina. Bo pieniądze, które miały być przeznaczone na rozrywkę, muszą być wydane na odkupienie przedmiotu. Bądź konsekwentnym rodzicem. Czasem każ odkupić dziecku rzecz z własnego kieszonkowego: wtedy ciężar odpowiedzialności poczuje na własnej skórze. Bądź też cierpliwy, nie spodziewaj się efektów swojej nauki po pierwszym dniu.  

Pamiętaj jednak, że to ty jesteś dorosły i powinieneś świecić przykładem. Jeśli sam nieustannie coś gubisz, nie szanujesz rzeczy i nie przywiązujesz do nich wagi, nie dziw się, że dziecko idzie w twoje ślady. Twoje słowa, pouczenia i morały nic nie będą znaczyć, jeśli nie dasz przykładu swoim zachowaniem. Dzieci uczą się poprzez obserwację.

Bezpieczeństwo w podróży

Niestety w podróży gubi się najwięcej rzeczy. Nie tylko rzeczy, bo gubią się również nasze pociechy. Na szczęście wiemy, jak temu zapobiec. Co się może przydać? 

  • identyfikatory bagażu z danymi kontaktowymi oraz numerem telefonu 
  • bransoletka dla dziecka z numerem telefonu rodzica 
  • zdjęcia i dokumenty dotyczące dziecka 
  • odblaskowe ubrania 
  • monitorowanie dziecka za pomocą nadajnika GPS
     

Dziecko w szkole – spersonalizuj to!

Ważne, aby uczeń miał podpisane zeszyty, podręczniki oraz przybory szkolne. Można to zrobić w bardzo ciekawej formie: na rynku papierniczym jest mnóstwo atrakcyjnych naklejek czy etykiet samoprzylepnych. Możesz też zaopatrzyć się w pisak przeznaczony do różnych powierzchni, którym z łatwością podpiszesz rzeczy dziecka. Świetnie sprawdzą się kolorowe tasiemki, które pomogą wyróżnić dany przedmiot. Wiele nowoczesnych plecaków posiada specjalny element, w którym wpiszesz dane dziecka: jego imię, nazwisko i numer telefonu.  

Dobrym pomysłem może być także personalizacja przedmiotów: wystarczy przypiąć breloczek, kolorowy pomponik czy inny gadżet i możemy mieć pewność, że z łatwością zidentyfikujemy przedmiot. A dodatkowo nadamy mu oryginalny styl i charakter. 

Warto też z dzieckiem porozmawiać, żeby miało wyznaczone miejsca na przechowywanie przedmiotów w szkole: świetnie sprawdzą się szafki.

Gubienie rzeczy: co na to szkoła?

Kiedy dziecko będzie nie tylko od rodzica słyszało jak ważna jest dbałość o swoje rzeczy, ale także od nauczycieli i wychowawców, jest większa szansa na to będzie szanowało swoje rzeczy. Ważna jest także komunikacja ze strony szkoły w kontekście dbania o rzeczy. Można na ten temat organizować pogadanki, szkolenia czy inne strategie, aby przekazywać porady i informacje. 
Szkoła powinna zadbać o to, aby uczniowie pomagali sobie wzajemnie w odnajdywaniu zgubionych przedmiotów. Jak? Jednym z pomysłów jest wspólne zredagowanie ogłoszenia dotyczącego zguby i powieszenie jej na tablicy ogłoszeń w szkole.
Ważne jest także organizowanie przestrzeni w sposób, który ułatwi dzieciom utrzymanie porządku, np. podpisane szuflady w klasach.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź