Przejdź do treści

Polski i brytyjski eko-design w Krakowie

Polski i brytyjski eko-design w Krakowie
Naszyjnik Mutesemel z kolekcji Plastic Gold, zdjęcie: Dominik Tschudin, materiały MOCAK, Mocak.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta myje twarz
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik
Kobieta dekoruje pierniki
8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Dobra wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – lek na SMA będzie refundowany w Polsce
stół świąteczny
Racjonalne podejście do jedzenia podczas świąt. Dietetyk radzi, jak znaleźć złoty środek
Magiczne portrety chorych dzieci w szpitalach. Zobacz zdjęcia z projektu „Heart Project”

Już dzisiaj w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK rusza wystawa zrównoważonego designu znad Wisły i z Wysp Brytyjskich. Tematy, którymi zajmujemy się tutaj wspólnie od kilku miesięcy, dosłownie ożyją przed waszymi oczami!

Wybaczcie ekscytację – takie dary losu, jak wystawa eko-designu w kraju mało na stronę wizualną wyczulonym, nie zdarzają się fanom mało popularnych dziedzin na co dzień! Nie ukrywajmy bowiem – dokonania tuzów świadomego projektowania nie są wiedzą powszechną, a w świecie designu jest jeszcze ogromnie dużo do zrobienia nie tylko na polu innowacji, ale też na polu propagacji słusznych idei. Dlatego tak bardzo cieszą mnie nawet wybiórcze prezentacje – w tym przypadku twórczości dwóch narodów – które siłą rzeczy dokonują pewnej interpretacji zjawiska.

W przypadku MOCAKu przebiega ona czterotorowo. Projekty pogrupowano z grubsza według czterech tematów: metody wytwarzania dzieła (technikalia dotyczące projektowania, produkcji, dystrybucji i sprzedaży), wspólnot stojących u jego powstania (design tworzony oddolnie, ruch DIY, działania w przestrzeni publicznej), materiału, z którego jest produkowany (idea i praktyka odnawialności, innowacyjne technologie) oraz zasobów, z których korzysta (źródła energii i wydajność opartych na nich rozwiązaniach, nauka). Oznacza to, że siłą rzeczy pewne tendencje, które interesowały nas na tych stronach, zostaną pominięte, lecz i tak z radością witamy tę inicjatywę, goszczącą kilkoro z naszych ulubieńców: polskie grupy Kompott czy Knockout Design, a także projektantów: Karinę Marusińską, Martę Niemywską czy Roberta Pludrę. Przy tej okazji zamierzam wgryźć się też w działalność dzielnych Brytyjczyków, więc zapewne jeszcze nieraz przeczytacie krótkie portrety któregoś z zagranicznych gości wystawy „Wszystko, na zawsze – dziś. Polski i brytyjski design zrównoważony” – jak ten, który zafundowałam wam w miniony wtorek.

Póki co – trzymajmy kciuki, by była to interesująca i pouczająca prezentacja! A na zachętę garść zdjęć wystawianych projektów:

 

Stolik Paolo Bombelliego, Alexa Drivera i Carlosa Peralty pt. „Stół z mchu”, zawierający mech w pojedynczych „komórkach” energetycznych, źródło: Mocak.pl

Projekt torby „Airbag” ze zużytych poduszek powietrznych, M.A.M. (Maja Szczypek, Ania Łyszcz, Magda Rychard), źródło: Mocak.pl

Projekt bezzatyczkowej umywalki „Plugless Sink” do samodzielnego opróżniania autorstwa Mai Ganszyniec i Krystiana Kowalskiego (Kompott Studio), źródło: Mocak.pl

I choć wyżej podpisana ruszy w nadchodzący weekend na zachód, nie na południe, to na pewno nie ominie was recenzja tej wystawy. W końcu tak rzadko na polu odpowiedzialnego projektowania dzieje się w Polsce coś tak interesującego!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia