Przejdź do treści

Polski Rabarbar

Polski Rabarbar
Sukienka z najnowszej kolekcji polskiej marki Rabarbar, Bialcon.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Cytologia – zwróć uwagę na to, czym masz pobierany materiał
płaczące dziecko
Zimne powietrze na obrzęk krtani. 31-letnia matka uratowała swoje dziecko za pomocą zamrażarki
Sałatka: sałata, burak, fiołek trójbarwny
Jadalne kwiaty, które mogą być trujące
mężczyzna w koszulce z kieszenią na piersi, w której siedzi dziecko
T-shirt, który ułatwia ojcom zajmowanie się dzieckiem
Uczestniczki kampanii Rimmel #iwillnotbedeleted
Red Lipstick Monster, Rita Ora i Cara Delevingne w światowej kampanii przeciwko hejtowi

Lubicie rabarbar? A polską modę? Te dwie rzeczy łączą się w nieoczekiwany sposób w młodej marce ciuchowej o tej właśnie nazwie.

Na co dzień prowadzę magazyn kulinarno-lajfstajlowy. Do moich zadań należy m.in. wyszukiwanie ciekawostek o różnych sezonowych produktach. Przy poszukiwaniu alternatywnych danych na temat rabarbaru natknęłam się na stronę marki Rabarbar, która odkryła przede mną bardzo fajne i zupełnie mi nieznane ubrania.

Jeszcze bardziej ucieszyłam się, kiedy okazało się, że to polska marka, która dużo czerpie z tradycyjnych lokalnych technik dziewiarskich, stawia na rękodzielnicze wykańczanie projektów i pamięć o tym, jak niegdyś robiło się w Polsce hafty, ściegi czy aplikacje. Rabarbar ma na koncie trzy kolekcje jesień-zima i tyle samo serii na wiosnę i lato, a wszystkie opatrzone są interesującymi sesjami zdjęciowymi, a często też filmikami.

Źródło: Bialcon.pl

Zaskakuje jakość ubrań (przynajmniej z tego, co widać na zdjęciach) i dobry gust projektantów, tym bardziej że Rabarbar należy do dużej firmy odzieżowej Bialcon z Białej Podlaskiej, która raczej nie przebija się ze swoimi kampaniami do mainstreamowych mediów. Najlepszym dowodem na jej ograniczoną obecność jest to, że musiałam szperać w sieci, żeby o niej usłyszeć, choć modą nieco się interesuję.

Źródło: Bialcon.pl

Dość powiedzieć, że marka Rabarbar ma w swojej najnowszej wiosenno-letniej kolekcji elementy inspirowane roślinno-geometrycznym haftem zaczerpniętym z ozdób na lnianych obrusach z 20-lecia międzywojennego.

Efekt tradycyjnych praktyk hafciarskich, screen z filmiku z Vimeo.com

Albo żółto-czerwone róże, podpatrzone przez projektantkę na ludowym zdobieniu drewnianego pudełka, widocznego zresztą w początkowych kadrach bardzo ładnie zrealizowanego filmiku, unaoczniającego proces powstawania jednej czerwonej sukienki. Śledzimy wszystkie etapy jej produkcji: od projektu, przez przygotowanie nici na tkaninę, wyplecenie haftu, który zdobi front sukienki, aż po jej transport do sklepu. Świetne, prawda? (Choć wycięłabym te lekko pretensjonalne wstawki tekstowe)

Film marki Rabarbar prezentujący wszystkie etapy powstawania pewnej sukienki, źródło: Vimeo.com

Na mnie największe wrażenie robi zatrudnienie podlaskich staruszek do przekazania ubraniom tych szczególnych cech, jakimi obdarzona jest ręcznie robiona, inspirowana tradycją i autentyczna produkcja, niepozbawiona jednak nowoczesnego sznytu. Rabarbar wydaje się idealnie łączyć nowe media i znajomość strategii PR-owych z wyczuciem i poszanowaniem tradycji. Jak tylko przebiją się do szerszej świadomości, wróżę im niemałą karierę. Póki co zaś szukajcie ich ubrań w Bielsko-Białej, Chełmnie, Częstochowie, Lublinie, Łosicach, Płocku, Poznaniu, Siedlcach, Toruniu, Warszawie i Zamościu oraz na stronie sklepu internetowego Bialcon.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia