Przejdź do treści

Postanowienia noworoczne – to może się udać!

Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zaczynacie myśleć nad noworocznymi postanowieniami? Co możecie zmienić w tym roku? Podpowiemy – wasze możliwości są niemal nieograniczone. Co więc zrobić, by wszystko się udało?

Prawda jest dość brutalna. Nie każdemu się udaje. A podejmowanie działań bez uprzedniego odpowiedzenia sobie „po co to robię” można porównać do strzelania w tarczę z zawiązanymi oczami. Za chwilę rozpocznie się nowy rok kalendarzowy i wielu z was postawi przed sobą nowe cele i wyzwania sportowe. Od czego zacząć? Od zastanowienia się, co stało się z celami, które wyznaczyliście ostatnim razem! Czy udało się zrzucić zbędne kilogramy, podjąć systematyczną aktywność fizyczną, przygotować się i wystartować w zawodach, poprawić swój stan zdrowia? Jeżeli z jakiegoś powodu skończyło się niepowodzeniem, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, co poszło nie tak. Może zabrakło zdefiniowania celu i uczynienia go czymś „namacalnym”?

Nie jesteśmy odkrywcami Ameryki. Powie wam to każdy coach – zanim zabierzecie się za realizację kolejnych noworocznych postanowień, ustalcie plan działania. Jeżeli przeskoczycie ten etap, po kilku tygodniach cała praca włożona w dietę czy trening może pójść na marne.

Koktajl na kaca

Jaki powinien być cel?

Przede wszystkim precyzyjny. Musicie go konkretnie sformułować, najlepiej używając do tego pozytywnych stwierdzeń, np. będziecie chudli 0,5 kg tygodniowo.

W tym punkcie warto odpowiedzieć sobie także na kilka pytań:
– Dlaczego chcecie to zrobić i jakie korzyści będziecie z tego mieć, a także co stanie się, jeśli tego nie zrealizujecie?

Musicie dokładnie określić swoje działania. Przykład? Treningi trzy razy w tygodniu, a po dwóch  miesiącach dołożenie jeszcze jednego. Jakiego? To też ustalcie już teraz. Potem wszystko się rozmywa – bo brak czasu, energii itd.

Cel musi być mierzalny. Nie wystarczy powiedzieć sobie – schudnę. Prawidłowo określony cel to: będę zrzucać 0,5 kg tygodniowo, co da mi 2 kg bezpiecznej redukcji po miesiącu, a 12 kg na przełomie sześciu miesięcy. Co miesiąc pozbędę się w sumie 10 cm w obwodach ciała (biodro, pas, talia).

Jakie wybrać narzędzia?

Kolejnym krokiem jest określenie narzędzi, które przyczynią się do podtrzymania motywacji i realizacji celów, np. skorzystanie z pomocy trenera personalnego lub dietetyka, który pomoże ustalić indywidualny plan działania i rozliczy was z podjętych działań. Warto, by co kilka tygodni kontrolował postępy i wprowadzał ewentualne korekty.

Podsumowując pierwszą część tekstu o noworocznych postanowieniach, nie zapominajcie, że cele powinny być krótkoterminowe i długoterminowe, dzięki czemu będziecie widzieć na bieżąco efekty swojej pracy.

Czas na realizację celów to nie tylko początek roku. W każdej chwili możemy podjąć takie działania. Musimy im tylko poświęcić nieco swojej uwagi, przelać na papier. Badania wykazują, że cele utrwalone w formie wizualnej, np. zapisane na kartce, działają bardziej mobilizująco.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: