Przejdź do treści

Postaw mocne fundamenty

Fot. Katarzyna Milewska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?
Mama Kosmetolog o bliznowcu – czym się charakteryzuje i jak powstaje?
Joanna Horodyńska
Karolina Gilon i Joanna Horodyńska zachęcają do badań piersi
magda gessler
Magda Gessler ambasadorką kampanii „Diagnostyka Jajnika”
Keira Knightley
Keira Knightley zakazała swojej córce oglądania filmów Disneya

Sportowiec bez kontuzji to jak żołnierz bez karabinu. Tak mówią i jest w tym trochę racji. Każdy, kto systematycznie trenuje, raz na jakiś czas skarży się na różnego rodzaju przeciążenia, bóle stawowe, mięśniowe lub ograniczenia w zakresie ruchu. Winowajcą jest najczęściej brak sportowego fundamentu.

Kiedy chcesz nauczyć się dobrze obcego języka, idziesz na kurs. Czemu więc, kiedy planujesz przebiec pierwszy półmaraton, po prostu idziesz biegać, zamiast nauczyć się najpierw techniki? To pytanie pozostanie najpewniej bez odpowiedzi. Czym w sporcie są fundamenty? Filarami jest stabilizacja oraz mobilność.

Stabilizacja to zdolność do kontrolowania mięśni i stawu podczas ruchu. Mobilność to zdolność układu do bezbolesnego ruchu w każdym zakresie. Jeśli omijamy te podstawy, skupiając się na pobijaniu własnych rekordów, urazy będą się pojawiać.

Możesz to tłumaczyć tym, że taka jest kolej rzeczy – trenuję, więc ma prawo boleć. Nie zgadzamy się z tym! Można intensywnie trenować i oddalać od siebie ryzyko występowania kontuzji. Wystarczy wrócić do tego, co najważniejsze. Nie ma jednego „złotego treningowego środka”, który zwiększy mobilność, poprawi stabilizację i elastyczność mięśni oraz wzmocni cały fundament. Jeżeli chcesz cieszyć się sprawnością i trenować bez kontuzji, to właśnie połączenie takich elementów jak mobilizacja, gibkość, masaż sportowy okażą się podstawą każdego treningu.

Bóle w odcinku lędźwiowym, problemy z kolanami czy biodrami, zbytnio napięty odcinek szyjny kręgosłupa, ogólne spięcie ciała – to najczęstsze dolegliwości nie tylko u osoby aktywnej, ale także u osób, które całe dnie spędzają przy biurku lub w samochodzie. Słyszysz – „musisz się więcej rozciągać”. I częściowo jest to prawda. Stretching to jednak za mało. Musisz wiedzieć, że samo rozciąganie nie jest lekarstwem na tego typu problemy, ponieważ wpływa głównie na mięśnie. W niewielki sposób poprawia zdolności motoryczne i prawidłowe ułożenie stawów.
To, co faktycznie się sprawdza, to ćwiczenie mobilności, czyli kompleksowe podejście do całego ciała oraz rozluźnienie tkanek miękkich poprzez rolowanie czy masaż sportowy.

Chcesz poprawić swój przysiad? Nie skupiaj się na rozciąganiu mięśnia prostego uda. Postaw na ćwiczenia mobilizujące staw biodrowy. Każdego dnia pracuj nad prawidłową postawą ciała po to, aby wykorzystywać ją w ruchu, dzięki czemu oddalisz ryzyko kontuzji.

Kiedy popracujecie sumiennie nad mobilnością, okaże się, że większość dolegliwości bólowych minie.

Czytajcie więcej:

Przepis na zdrowe biodra
Zadbaj o swoją mobilność

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?

Domowy trening z kettlebells

Trening na drabince koordynacyjnej

Ćwiczenia na silny brzuch z kettlebells

Cała prawda o interwałach

Jak trenować z kettlebells?

Jak powinna wyglądać rozgrzewka? Krok po kroku

Trening z gumami – wielki powrót

Świąteczna rozpiska treningowa

Stretching na rozgrzewkę?

Domowy trening biegacza

Ćwiczenia na pośladki w ciąży