Przejdź do treści

Prostota, czyli ceramika Kabo & Pydo

Prostota, czyli ceramika Kabo & Pydo
Prostota w każdym calu charakteryzuje naczynia cateringowe Kabo & Pydo, Kabo-Pydo.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziewczynka w różowymswetrze siedzi na podłodze w przedszkolu i bawi się klockami
Smog – oczyszczacze powietrza w poznańskich żłobkach
Mrożone jeżyny i maliny
Mrożonki – co można mrozić, a czego lepiej nie
Położna trzyma rękę na brzuchu ciężarnej kobiety
Nowe standardy opieki okołoporodowej już od stycznia
Czy odchudzanie do świąt ma sens? Dietetyk odpowiada
mierzenie obwodu brzucha
RFM – nowy sposób pomiaru tkanki tłuszczowej

Prostota jest cechą, która w sztuce pociąga mnie najbardziej. Zredukowanie skomplikowanej konstrukcji do jej rudymentów wydaje mi się przejawem brawury. Prostota w designie to za to funkcja ucieleśniona w formie stuprocentowo nakierowanej na cel.

Prostota rozumiana w ten sposób maksymalnie wykorzystuje materiał, by osiągnąć założone efekty. Nie marnuje go też bez sensu, komplikując kształty. Prostota w sztukach użytkowych nie musi jednak oznaczać poddania estetyki dyktatowi funkcjonalności. Wręcz przeciwnie – idealny mariaż to urzekająca, przemyślana i odpowiednia strona estetyczna ubrana w funkcjonalne ciało.

Wiele z tych postulatów spełnia dla mnie produkcja, a w szczególności ceramika, polskiego duetu Kabo & Pydo, czyli Katarzyny Borkowskiej i Tomasza Pydo. Najwdzięczniej bodaj realizowane są w serii Catering, która odpowiada na jakże znaną bywalcom bankietów potrzebę utrzymania kieliszka i talerza w jednej dłoni, by umożliwić sobie jedzenie albo ściskanie prawicy znanym osobistościom. Dzięki przemyślnie zaprojektowanemu zestawowi szkło nie wypadnie nam z rąk choćby na widok kroczącego w naszą stronę ministra Zdrojewskiego, będzie bowiem dobrze osadzone w uchwycie z boku talerza.

Prostota rozwiązań, czyli talerz z uchwytem, źródło: Kabo-Pydo.com

Równie ładne, a przy okazji funkcjonalne są talerze, talerzyki oraz talerzyczki, które służą do aranżowania mikro-kanapeczek, babeczek i innych drobnych przekąsek w formie atrakcyjnych wizualnie zestawów, złożonych z trójkątnych, sześciokątnych czy przyjmujących kształt rombów podstawek (zdjęcie główne). Oba projekty doceniło może nie aż Ministerstwo Kultury, ale już na pewno macierzysta szkoła projektantów, która nagrodziła ich pracę dyplomową specjalnym wyróżnieniem i stażem w Design Centrum Kielce.

Maksymalnie wykorzystane i nie stroniące od szlachetnej prostoty są lampy Owijki, w których 100% ich części składowych tworzy zarówno ciekawy wizualny efekt, jak i pełni funkcję. Kolorowy drut, który oplata ceramiczną puszkę, służy bowiem do regulowania wysokości, a przy okazji ożywia całą konstrukcję.

Lampy-owijki, źródło: Kabo-Pydo.com

Z kolei Wytłoczka to funkcjonalny ceramiczny żart, który, trochę na zasadzie puzzla, igra z formą opakowania na jajka, rozparcelowując występujące normalnie w gromadzie „gniazdka” na jajka. Tak skonstruowany gadżet być może nie zastąpi eko-świadomym konsumentom kartonowego opakowania, bo trudno kupić sześć jajek i umieścić każde z nich z osobna w swoim „mocowaniu”, ale na pewno pozwoli przyjemnie zjeść we własnej kuchni poranne jajko na miękko.

Puzzle z jajek, źródło: Kabo-Pydo.com

Podobnie kubki PracTea – ceramiczne pojemniki z pokrywkami, gdzie w razie potrzeby można schować wyciśniętą torebkę do herbaty i do których skropli się para ze świeżo zaparzonego napoju.

Filiżanka z podstawką i przykrywką, która przynosi kres walce z tzw. szczurem, źródło: Kabo-Pydo.com

Prostota rozwiązań projektów Kabo & Pydo zasadza się na nieskomplikowanych patentach rozwiązujących drobne codzienne uciążliwości i wdzięcznych organicznych kształtach. Kolejnym krokiem dla projektantów po stołecznej ASP mogłoby być przeniesienie tych dobrych pomysłów na grunt projektowania świadomego coraz bardziej ograniczonych zasobów. Ich niemała kreatywność mogłaby znaleźć tu nowe ujście!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

Kilka faktów o (nie)przytulaniu

„Przytulanie jest zdrowe”! Jest ważniejsze od seksu, zachwyca naukowców, a świat stawia je na piedestale. Lecz czasem nie chcemy przytulać się w związku. Czy to my powinniśmy się martwić, że coś z nami nie tak, czy może świat zachłysnął się kultem przytulania? Sprawdźmy.
Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Zdrowa przekąska na wieczór! Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Sezon zimowy nie rozpieszcza z wyborem warzyw. Na szczęście przestajemy się bać nowości i coraz częściej sięgamy po pyszne bataty. Jeśli chodzi o frytki, to spokojnie mogą konkurować z ziemniakami. Przekonajcie się!

9 oznak niedoboru żelaza

Brak siły, szybkie męczenie się, podenerwowanie, blada cera… To wcale nie musi być przesilenie jesienno-zimowe. Zamiast czekać, aż samo przejdzie, zrób badania krwi – może brakować ci żelaza. Zobacz, jakie jeszcze sygnały mogą o tym świadczyć.

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia