Przejdź do treści

Nie daj się i przełam się! Co zrobić, kiedy nie widać efektów ćwiczeń i diety?

Przełam się
Przełam się Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nawet mimo odpowiedniego planu treningowego i żywieniowego, może zdarzyć się tak, że efekty pracy w pewnym momencie będą marne. To tzw. fazy plateau. Zdarzają się każdemu. Trzeba tylko wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić.

Kiedy plan ćwiczeń i żywienie są dopięte w 100%, a mimo to efekty są niezadowalające, może to zniechęcić to dalszego trenowania. Dlatego w takim momencie najważniejsze jest znalezienie w sobie determinacji. Takie fazy zdarzają się bardzo często i przechodzą przez nie najlepsi.

Zmęczona kobieta

Co robić, kiedy nie widzisz efektów?

Organizm zmęczony dietą oraz treningami nie reaguje tak dobrze, jakbyśmy sobie tego życzyli. Dlatego kiedy widzicie, że wasze ciało nie reaguje pomimo odpowiednich bodźców, czasem wystarczy sobie trochę odpuścić.

Dobre rady?

  •  Zróbcie wolny tydzień od treningów lub zmieńcie rodzaj wykonywanej aktywności.
  • Podnieście kaloryczność diety (nie żebyśmy radzili jeść frytki i hamburgery), co zwiększy produkcję hormonów odpowiadających za spalanie tkanki tłuszczowej.
  • To także idealna okazja do tego, aby odpocząć psychicznie od reżimu, jaki sobie narzuciliście. Czasem trzeba zrobić krok w tył po to, żeby pójść dwa do przodu. Znamy wiele przypadków, w których takie rozwiązanie pomogło.
  • Kolejnym sposobem może być zwiększanie dziennej liczby kalorii dwa razy w tygodniu, najlepiej poprzez legalne węglowodany takie jak: ryż, bataty, maniok, płatki jaglane, kasza jaglana, kasza gryczana. Pokryją one całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Takie zwiększenie podaży kalorycznej zapobiega reakcji głodowej oraz poprawia przemianę materii.

Jeśli wszystkie te metody nie przyniosły zamierzonego rezultatu, kolejnym krokiem będzie zmiana proporcji składników pokarmowych. Zmniejszcie udział węglowodanów w diecie, a zwiększcie podaż białka. Zwróćcie uwagę na jakość spożywanych produktów. Starajcie się przy tym unikać przetworzonej żywności i zjadajcie jak najwięcej naturalnych produktów. Czasem zmiany żywieniowe nie są konieczne. Niekiedy rozwiązaniem może okazać się wydłużenie treningu kardio czy dołożenie jeszcze jednego treningu interwałowego.

Czego nie robić, kiedy nie widać efektów?

Wiemy z doświadczenia, że kiedy pojawia się tzw. „zastój”, wiele osób często obcina kaloryczność posiłków i dorzuca więcej sesji treningowych, zwiększając ich intensywność. Nie zdają sobie sprawy, że działa to na ich niekorzyść. Każdy organizm jest inny i działa na niego inna strategia. Powyższe przykłady przełamania fazy plateau dotyczą osób, które nie mają problemów metabolicznych, dobrze reagują na węglowodany, a ich hormony są w normie.

Pamiętajcie, że pierwszym krokiem zawsze powinno być wykonanie badań, które ułatwią proces redukcji wagi poprzez zastosowanie odpowiedniego schematu żywieniowego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: