Dziewczynka gra na pianinie Dziewczynka gra na pianinie/ Zdjęcie: iStock

Korzyści z nauki gry na instrumencie. Jak wybrać sprzęt i znaleźć odpowiedniego nauczyciela? 

Wybierając zajęcia pozalekcyjne, warto wziąć pod uwagę lekcje gry na pianinie – zysk będzie podwójny, bo to nie tylko nauka gry na instrumencie, ale i inwestycja w kompetencje językowe. Jak jeszcze muzyka wpływa na rozwój dziecka?

Spis treści:

Nauka gry na instrumencie – dlaczego warto? 

Korzyści z nauki gry na instrumencie nie ograniczają się jedynie do opanowania sprzętu. Na nauce gry na pianinie szczególnie skorzystają maluchy, bo to właśnie one – jak pokazują wnioski z przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców badania – biorąc lekcje pianina, jednocześnie podnoszą swoje kompetencje językowe.

Dlaczego muzyka? Gdy ucho dziecka uczy się subtelnych różnic między dźwiękami wydawanymi przez instrument, staje się wrażliwsze na różnice w brzmieniu wypowiadanych słów. Konkrety? Badaniem objęto maluchy grające na pianinie, grupę dzieci biorących udział w dodatkowych lekcjach czytania i grupę kontrolną, która nie robiła żadnej z tych rzeczy. O ile przeprowadzone po sześciu miesiącach nauki testy porównawcze nie wykazały istotnych różnic jeśli chodzi o poziom IQ, pamięć czy umiejętność utrzymania uwagi pomiędzy dziećmi z grupy pianina a tymi z grupy lekcji czytania, to maluchy uczące się grać wyróżniały się w jeden zasadniczy sposób: o niebo lepiej radziły sobie z wychwytywaniem różnic pomiędzy brzmiącymi niemal identycznie słowami, a to jeden z najtrudniejszych elementów nauki języka.

Uczestnikami eksperymentu byli co prawda mali Chińczycy, a przedmiotem badania – język mandaryński, a ten jako język tonalny oparty jest na modulacji głosu, która decyduje o znaczeniu wyrazu, ale naukowcy są zdania, że wnioski, jakie wysnuli, można przełożyć także na inne języki. Nawet jeśli lekcje nie zaszczepią w maluchu pasji do muzyki, ani nie pomogą wychować przyszłego wirtuoza klawiszy, być może zaprocentują lekkością w posługiwaniu się językiem.

Inne korzyści z nauki gry na instrumencie 

„Amerykańscy naukowcy” to jedno, od dawna wiadomo, że dźwięki mają na nas dobroczynny wpływ. Nie bez powodu śpiewamy „do brzucha”, maluchowi kupujemy różnego rodzaju grzechotki, a starszaka zapisujemy na rytmikę. Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka? M.in.:

  • poprawia pamięć,
  • rozwija kreatywność,
  • pobudza do działania,
  • podwyższa samoocenę,
  • poprawia mechanizm regulacji emocji,
  • wzmacnia funkcje mózgu,
  • wpływa na umiejętności analityczne,
  • zmniejsza stres,
  • normalizuje tętno,
  • kształtuje podzielność uwagi,
  • wspiera kompetencje werbalne.

 

Nauka gry na instrumencie to nie tylko dobra zabawa, to także pozyskanie wielu cennych kompetencji, jak np. poczucie sprawczości czy umiejętność współpracy (w przypadku gry w zespołach muzycznych).

 

Pierwsze kroki z pianinem 

Jak wybrać odpowiedni instrument dla początkującego muzyka? Zanim zdecydujemy się na pianino akustyczne, które jest już pewną deklaracją (i najczęściej wymaga solidnego przemeblowania mieszkania), warto postawić na mniejsze pianino cyfrowe lub keyboard. W dużym uproszczeniu – keyboard to „tylko” klawiatura, pianino cyfrowe ma także ramę i pedały. Najczęściej lekcje muzyki zaczynamy od keyboardu – to najtańsza opcja, nie zajmuje dużo miejsca (a to ważne punkty, szczególnie na początku, gdy nie wiemy, czy nauka gry na instrumencie to zajęcie na dłużej, czy tylko coś „do przetestowania”). Im większa „zajawka”, tym lepiej pomyśleć o pianinie cyfrowym – pełnowymiarowa, dynamiczna, klawiatura to lepsze dźwięki, te z keyboardu zawsze będą sprawiały wrażenie gorszych. Z drugiej strony – to w keyboardzie mamy dodatkowe wsparcie, różne podkłady, możemy zagrać, jak cała orkiestra.

Warto pomyśleć także o tym, gdzie będą odbywały się lekcje – jeśli w domu, waga i wielkość instrumentu nie mają aż takiego znaczenia, jeśli młody człowiek będzie na nie dojeżdżał, warto wybrać sprzęt, który bez problemu przetransportuje (szczególnie, jeśli nie będzie mógł liczyć na pomoc dorosłych). I najważniejsze – dajmy dziecku możliwość wyboru. To ono będzie korzystało z instrumentu i jemu ma się podobać (może nam naklejki na używanym keyboardzie będą przeszkadzać, ale dla młodego człowieka będą dodatkową wartością), możliwość podjęcia decyzji to także wsparcie pewności siebie.

A jak znaleźć nauczyciela muzyki? Poszukiwania możemy zacząć od przedszkola lub szkoły – pracujący tam nauczyciele często udzielają prywatnych lekcji, znają nasze dziecko, a co najważniejsze – wiedzą, jak pracować z najmłodszymi uczniami. Chcąc znaleźć nauczyciela, powinnyśmy szukać nie tylko eksperta (liczy się nie tylko teoria, ale i praktyka), ale kogoś, kto ma doświadczenie w przekazywaniu wiedzy – nie każda osoba, która umie grać na instrumencie będzie w stanie nauczyć tego innych. Znaczenie mają także metody nauczania (oraz stałe poszerzanie wiedzy, poznawanie nowinek technologicznych i kolejnych sposobów nauki), a także cierpliwość w pracy z młodszymi uczniami. Warto pamiętać, że może się okazać, że najlepszym nauczycielem będzie sąsiad-licealista, który zauważy, że kolejna godzina spędzona nad pianinem do niczego nie zaprowadzi, lepszym rozwiązaniem będzie np. zapamiętywanie kolejności dźwięków w grze.

Alternatywne metody nauczania gry na instrumencie 

Nauka gry na instrumencie nie musi być nudna i monotonna. Ba! Możemy zacząć, nawet jeśli nie posiadamy własnego sprzętu. Wszystko za sprawą technologii i różnego rodzaju rozwiązań, które pozwalają na nowoczesne podejście do edukacji muzycznej. Jedno to wycinanie klawiszy z papieru i gra na sucho. Możemy zacząć od filmów edukacyjnych, dzięki którym nie tylko doskonale poznamy budowę sprzętu, dowiemy się, które klawisze odpowiadają za poszczególne dźwięki, ale i to zapamiętamy. A gdy dostaniemy już własny sprzęt, będzie nam o wiele łatwiej. W serwisach internetowych dostępne są tutoriale, dzięki którym opanujemy wiele popularnych melodii. Co więcej, wcale nie potrzebujemy mieć prawdziwego instrumentu. Klawiatura może nam się wyświetlić również na ekranie smartfona czy tableta. Fakt, nie jest to to samo, ale jest jakimś rozwiązaniem, które pozwala na ćwiczenia.

Sama nauka gry na instrumencie może przyjmować wiele form. To nie tylko wspomniane już filmy czy tutoriale, ale i różnego rodzaju gry i aplikacje, które umożliwiają poznawanie i zapamiętywanie dźwięków. Nauka gry na pianinie może odbywać się także online, a z nauczycielem możemy spotykać się przy wirtualnym instrumencie. Rozwiązań jest mnóstwo, a gra na instrumencie może stać się doskonałą zabawą.

Źródła:

  1. Yun Nan et. al, Piano training enhances the neural processing of pitch and improves speech perception in Mandarin-speaking children, Proceedings of the National Academy of Sciences, vol. 115, no. 28.
  2. Nogaj A.A., Korzyści wynikające z kształcenia muzycznego, Zeszyty Psychologiczno-Pedagogiczne Centrum Edukacji Artystycznej, 4/2017, 9–29.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź