Przejdź do treści

Recykling idei

Recykling idei
Jeden z nowych wzorów w portfolio NowegoModelu.org - szafa autorstwa Katarzyny Laskowskiej, NowyModel.org
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Amy Schumer
Amy Schumer jest w ciąży. Zdradziła to w niecodzienny sposób
Marta Lech-Maciejewska: kto rozsiewa mit o tym, że macierzyństwo to bułka z masłem?
Krwawią, pocą się i mają próchnicę. Fantomy pacjentów pomagają w nauce medycyny
kobieta myjąca zęby
Dbaj o zęby! Higiena jamy ustnej wpływa też na ciśnienie krwi
Tabletki
Dobre wiadomości dla chorych na szpiczaka, nadciśnienie płucne i łuszczycę

To ciut przewrotne podejście do recyklingu – odtwarzanie projektów z przeszłości, które nigdy nie weszły do produkcji lub dawno je z niej wycofano – to intrygujący pomysł ekipy zrzeszonej wokół platformy NowyModel.org.

Recykling, któremu ulegają projekty odkryte przez NowyModel.org na nowo, to zgodne z ekologicznym myśleniem stawianie na oszczędną, racjonalną i lokalną produkcję. Oszczędną, bo zamówienia realizowane są w trybie indywidualnym. Racjonalną, bo korzystają z usług małych, rodzinnych firm. Lokalną, bo realizowaną w Polsce. Twórcy strony zachęcają, by traktować polskie wzornictwo jak inwestycję – z czasem młodzi projektanci nabierają wszak rozgłosu i rozpoznawalności w świecie, a im większa wiedza na ten temat w społeczeństwie, tym większa wartość najlepiej zaprojektowanych przedmiotów. Wskrzeszone projekty uznanych twórców to cymes sam w sobie.

Zobaczmy, jakie klasyki polskiego dizajnu i nowe perełki kryją się w zasobach Nowego Modelu.

recykling

Projekt fotelu KAL Aleksandra Kuczmy z 1979 roku. Niedługo nastąpi recykling tego wzoru, który będzie można zamówić przez NowyModel.orgźródło: NowyModel.org

Pierwszy rzucił mi się w oczy okazały fotel projektu profesora Aleksandra Kuczmy z końcówki lat 70. Łącząc w sobie futurystyczną ramę w kształcie kapsuły i nawiązujące do klasycznej elegancji welurowe obicie, ma bardzo oryginalny wygląd. Profesora fascynowały ponoć w czasach jego tworzenia możliwości tworzyw sztucznych, co widać i co cieszy dzisiejszego użytkownika, przyzwyczajonego do podobnej stylistyki retro-futuro. Fotele KAL będą do kupienia już wkrótce, na razie można złożyć na nie zamówienie.

recykling

Kolumna z szufladami i wysuwany w bok blat Katarzyny Laskowskiejźródło: NowyModel.org

Zaintrygowała mnie też współczesna szafa z szufladami Pult autorstwa Katarzyny Laskowskiej, idealna, jeśli nie lubimy, by przedmioty z różnych rodzin nam się mieszały lub jeśli wybieramy zgoła inny system organizacji drobiazgów niż nasi współlokatorzy. Pult składa się bowiem z dwóch kolumn identycznych szuflad uchylających się na dwie strony – na prawo i na lewo. Do kupienia od razu za 3,4 tys. zł.

recykling

Najlepsze projekty sprzed lat szczęśliwie doczekują się odtworzenia: regał Hałasa w wersji rozbudowanej wzwyż i wszerzźródło: NowyModel.org

Nie tylko mnie wpadł natomiast w oko regał modułowy Rajmunda Teofila Hałasa z 1959 roku. Twórca katedry Wzornictwa Przemysłowego w Poznaniu po raz pierwszy od tego czasu zobaczył swój mebel w sprzedaży właśnie dzięki Nowemu Modelowi, co nie uszło uwadze organizatorów festiwalu Łódź Design, którzy nagrodzili go w tegorocznej odsłonie konkursu Must Have. Drewniane półki łączone są ze sobą przy pomocy stalowych klamer, dzięki czemu do montażu nie są potrzebne żadne narzędzia, a elementy można komponować w pionie lub poziomie, w zależności od potrzeb i możliwości przestrzeni. Do kupienia są pojedyncze moduły (800 zł), zestawy siedmiu (2800 zł) lub dodatkowe półki (400 zł), co umożliwia poszerzenie regału w miarę zwiększania się księgozbioru czy też innej prezentowanej na nim kolekcji.

To tylko trzy z dziesiątek świetnych projektów czekających na chętnych w zasobach Nowego Modelu. Rozważcie taką inwestycję jako pomysł na świąteczny prezent. Dla kogoś lub… dla siebie.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia