Przejdź do treści

Retro eko but

Retro eko but
Botki Swedish Hasbeens z ekologicznej skóry, SwedishHasbeens.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziewczynka w różowymswetrze siedzi na podłodze w przedszkolu i bawi się klockami
Smog – oczyszczacze powietrza w poznańskich żłobkach
Mrożone jeżyny i maliny
Mrożonki – co można mrozić, a czego lepiej nie
Położna trzyma rękę na brzuchu ciężarnej kobiety
Nowe standardy opieki okołoporodowej już od stycznia
Czy odchudzanie do świąt ma sens? Dietetyk odpowiada
mierzenie obwodu brzucha
RFM – nowy sposób pomiaru tkanki tłuszczowej

Redakcyjna koleżanka chorowała całe święta, więc porządnie wysprzątała mieszkanie. Z tej okazji wpadł jej w ręce przewodnik po skandynawskich eko-inicjatywach. Po szwedzku – ale z obrazkami. A w nim takie cuda, jak eko-buty z „roślinnej skóry”.

Skandynawia zasadniczo słynie z czterech rzeczy: z designu, opiekuńczego państwa, kryminałów i z mnogości eko-inicjatyw, które kwitną na polach, o których nam tu w Europie Środkowo-Wschodniej często się nie śniło. Przedstawiony we wspominanym przewodniczku sklep z odnawialnym obuwiem marki Swedish Hasbeens łączy w sobie zamiłowanie do designu lat 70. i bardzo świadome podejście do otaczającego świata.

Buty z ekologicznej, pozyskanej z roślin skóry, z ekogumową podeszwą, źródło: SwedishHasbeens.com

To marka, która zawojowała nie tylko squaty, ale też serca świadomych fashionistek, takich jak np. Sarah Jessica Parker.

Nowoczesna wariacja na temat chodaków, źródło: SwedishHasbeens.com

Historia, którą twórcy tej popularnej marki – sprzedaje się w aż 15 krajach świata – przytaczają na stronie internetowej, to wdzięczny żart odwołujący się do angielskiej nazwy („has-beens” to coś, co niegdyś było modne). To buty noszone przez symboliczną Szwedkę z lat 70., Anitę, która ganiała za swoimi rozwydrzonymi dzieciakami w białych chodakach, gubiąc papiloty z przypalonej trwałej. To także odwołanie do rewolucji młodzieżowej przełomu lat 60. i 70., która uwolniła – przynajmniej na pozór – całe pokolenie młodych ludzi od ograniczających schematów, przykazanych dróg życia i kariery i ujednolicających przykazów „normalności”.

Blogerka Jennine Jacob, twórczyni strony The-Coveted.com, w najpopularniejszym modelu Swedish Hasbeens, Jodhpurze, źródło: SwedishHasbeens.com

Marka, która podpiera się ideami rewolucji lat 60., produkuje buty w małych manufakturach, gdzie pracuje się w godziwych warunkach nowoczesnymi, odnawialnymi metodami. Naturalnie barwiony (i naturalnie się zużywający) materiał pochodzenia roślinnego i, rzadziej, zwierzęcego zastępuje w nich przemysłowo pozyskiwaną i farbowaną przy użyciu chromu tradycyjną skórę, a drewno w chodakach zawsze powstaje z jednego kawałka lipy lub olchy. Buty tworzone są pieczołowicie i z najlepszych dostępnych surowców, dlatego też wytrzymują bardzo długo – inaczej niż większość dostępnych na rynku produktów, mających posłużyć jeden sezon i zostać zastąpionych nową parą w kolejnym. Dzięki użyciu naturalnego drewna i specjalnej odmiany surowca niezwykle łatwo dbać o takie obuwie – odpryskowi na drewnianym obcasie można zaradzić, doklejając kawałek drewna albo ścierając go papierem ściernym. Gumową podeszwę też bez problemu nakleimy przy pomocy kleju z powrotem, jeśliby miała się poluzować! Podobno buty Swedish Hasbeens będziecie mogli zostawić nawet w spadku swoim wnukom!

Swedish Hasbeens to nie tylko buty, ale też paski i torby tworzone z odnawialnych surowców, źródło: SwedishHasbeens.com

PS. Ceny tych butów w zasadzie są szwedzkie – oscylują koło 800 zł. Jeśli jednak pomyśleć o tym, że dzięki unikatowym procesom produkcji i materiałom da się w nich przechodzić kilka ładnych lat, można w zasadzie postrzegać taki zakup jako inwestycję. Do kupienia w wielu butikach na świecie lub przez stronę internetową marki.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

Kilka faktów o (nie)przytulaniu

„Przytulanie jest zdrowe”! Jest ważniejsze od seksu, zachwyca naukowców, a świat stawia je na piedestale. Lecz czasem nie chcemy przytulać się w związku. Czy to my powinniśmy się martwić, że coś z nami nie tak, czy może świat zachłysnął się kultem przytulania? Sprawdźmy.
Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Zdrowa przekąska na wieczór! Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Sezon zimowy nie rozpieszcza z wyborem warzyw. Na szczęście przestajemy się bać nowości i coraz częściej sięgamy po pyszne bataty. Jeśli chodzi o frytki, to spokojnie mogą konkurować z ziemniakami. Przekonajcie się!

9 oznak niedoboru żelaza

Brak siły, szybkie męczenie się, podenerwowanie, blada cera… To wcale nie musi być przesilenie jesienno-zimowe. Zamiast czekać, aż samo przejdzie, zrób badania krwi – może brakować ci żelaza. Zobacz, jakie jeszcze sygnały mogą o tym świadczyć.

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia