Przejdź do treści

Rodzicu, zachowuj się!

Rodzicu, zachowuj się!
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Amy Schumer
Amy Schumer jest w ciąży. Zdradziła to w niecodzienny sposób
Marta Lech-Maciejewska: kto rozsiewa mit o tym, że macierzyństwo to bułka z masłem?
Krwawią, pocą się i mają próchnicę. Fantomy pacjentów pomagają w nauce medycyny
kobieta myjąca zęby
Dbaj o zęby! Higiena jamy ustnej wpływa też na ciśnienie krwi
Tabletki
Dobre wiadomości dla chorych na szpiczaka, nadciśnienie płucne i łuszczycę

„Projekt dziecko” wymaga zaangażowania. Skupiamy się na wychowywaniu dzieci, na doglądaniu świetlanej przyszłości. Czasem nie zauważamy, że sami zachowujemy się… jak dzieci, a dobry przykład powinien przecież iść z góry.

Dopóki dzieci są małe, to rodzice stanowią centrum świata, wzór wszelkich cnót i jedyny słuszny punkt odniesienia. Ale dzieci rosną, a im starsze, tym bardziej trzeba sobie na ich szacunek i uznanie zapracować. Co gorsza, potomstwo jest jak lustro. W zachowaniu maluchów, a jeszcze wyraźniej w tych starszych, widać jak na dłoni nas – rodziców. I nie jest to obraz, który wywołuje dumę. Jak zostać dobrze wychowanym rodzicem?

1. Dorośnij!

Bycie dorosłym to coś więcej niż posiadanie dowodu osobistego. Dziecko wewnętrzne jest fajne, ale musimy być dojrzalsi od własnych latorośli, jeśli chcemy, żeby się nami inspirowały. Tata – kumpel albo mama – przyjaciółka? Tak, ale wyłącznie, jeśli potrafisz połączyć partnerstwo z szacunkiem.

2. Panuj nad tonem głosu.

Włoska rodzina, taka z wrzaskami i rzucaniem zastawą stołową, efektownie prezentuje się jedynie na filmie. No i tam, koniec końców, i tak ostatnie słowo zawsze ma mamma. Jeśli permanentnie krzyczysz na dzieci, one odwdzięczą się tym samym. A co gorsze, taką formę komunikacji przyswoją jako normę.

3. Nie strzelaj fochów.

Naucz się okazywać rozczarowanie w cywilizowany sposób. Owszem, szeroki wachlarz emocji jest rzeczą ludzką, ale opanowanie to dopiero wyzwanie! Stopniuj napięcie: małe niepowodzenia bolą, ale to nie koniec świata.

4. Bierz pod uwagę inny punkt widzenia.

Słuchaj i pomyśl, zanim ocenisz. Autorytet opiera się na wierze w sprawiedliwość i zaufaniu. Przypomnij sobie, że też kiedyś byłeś dzieckiem, a dziecięce motywacje bywają zaskakujące.

5. Szanuj małe różnice.

Dziecko nie jest miniaturką ciebie i nie będzie dokładnie takie, jak sobie wymyśliłeś. Próbując przykrawać je do z góry ustalonego wzoru, dajesz sygnał, że nie jest takie, jakie być powinno. Bądź elastyczny i gotowy na niespodzianki, także te pozytywne.

6. Przestań narzekać.

Same niepowodzenia i ciągle pod górkę? Negatywna energia zabiera chęć do działania. Dzieci potrzebują wiedzieć, że świat jest pozytywny i przyjazny. Trudne? Trening czyni mistrza.

7. Zrób krok w tył.

Dobre rady zawsze w cenie, ale pozwól dzieciom rozwiązywać konflikty samodzielnie. Nawet gdy chodzi o bezpańską łopatkę w piaskownicy. Maluchy też potrafią wypracować kompromis, a ten osiągnięty samodzielnie daje niesamowitą moc na przyszłość.

8. Rusz się.

Snujesz się po domu, gapisz w tv i domagasz, żeby dzieci robiły to, czego nie lubisz i nie masz ochoty tknąć? W ten sposób uczysz wykręcania się, unikania i szukania winnych. Praca to część dorosłego życia. Samo się nie zrobi. Spychologie zamień na współpracę i rozsądny podział obowiązków.

9. Nie rób obciachu.

Do pewnego momentu dziecko jest wizytówką rodzica, potem często wasze drogi się rozchodzą. Zachowuj się przyzwoicie, żeby nie dawać swoim dzieciom powodów do wstydu.

10. Pamiętaj o sobie.

Nic nie zrobi z ciebie zgorzkniałego rodzica szybciej niż zostanie niewolnikiem tej roli. Nie ma co ukrywać, rodzicielstwo to robota całodobowa i długoterminowa, dlatego tak ważna jest równowaga. Miej wentyl bezpieczeństwa – kumpli, bezdzietne wypady, czas tylko dla siebie. Egzekwuj to prawo i nie daj go sobie zabrać.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!

Dlaczego warto zabrać całą rodzinę na rower?

Co nam zostanie z wakacji? Lista dobrych praktyk

Daj dziecku komiks

Przez pianino do… języka

Potówki – problem upalnego lata

5 sposobów, jak chronić skórę podczas upałów

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Co nam daje plaża?

Dzieciak w wodzie: subiektywny poradnik bezpieczeństwa

Pod kontrolą

Jak chronić dziecko przed upałem?