2 min.
Ser i bajki o cholesterolu

Zdjęcie: shutterstock
Najnowsze
20.01.2021
Czym zastąpić jajka? Podpowiada Agnieszka Pocztarska z Czytamy Etykiety
19.01.2021
Kwasy omega 3 wegańskie – czy rzeczywiście się nie wchłaniają?
18.01.2021
Co jeść w styczniu? Buraki, seler, marchew… ale nie tylko! Co proponuje Sylwia Majcher?
18.01.2021
Top 10 produktów chroniących przed rakiem
17.01.2021
Czy dieta ma wpływ na naszą seksualność? Wyjaśnia dietetyczka Paulina Ihnatowicz
Ograniczamy jedzenie serów, bo boimy się o zbyt wysoki cholesterol. Czy słusznie, skoro wielbiciele sera mają najzdrowsze serca w Europie?!
Francuzi, czyli amatorzy sera i wina, wyróżniają się na tle Europy imponującymi wynikami dotyczącymi zdrowia układu krążenia. Według Eurostatu w latach 2008-2010 kraj ten miał najniższą śmiertelność z powodu udarów spośród wszystkich krajów Unii. Dziwi to wciąż wielu ekspertów, wszak dieta bogata w tłuszcze zwierzęce uważana jest za sprzyjającą chorobom układu krążenia. Stąd mówi się o tak zwanym francuskim paradoksie. Wyraźnie coś jest na rzeczy.
Jednak ostatnio w piśmie naukowym Journal of Agricultural and Food Chemistry pojawiły się zaskakujące wyniki badania. Autorzy już nawet nie wino wskazują, jako czynnik dobrze działający na zdrowie Francuzów, w kontrze do sera, a sery w rzeczy samej!
Hanne Bertram z Uniwersytetu Aarhus w Danii, wraz z kolegami, należy do grupy ekspertów, którzy obalają mit, jakoby zawarte w nabiale tłuszcze nasycone szkodziły sercu. Powołuje się na przykład na badania dowodzące, że dieta bogata w ser żółty obniża (!) stężenie „złego” cholesterolu we krwi, w przeciwieństwie do diety bogatej w masło z adekwatną zawartością tłuszczu. Dlatego Bertram postanowiła przyjrzeć się działaniu sera dokładniej.
Temat może do przyjemnych nie należy, ale tak, napiszemy to: Bertram tym celu porównała próbki moczu i stolca 15 zdrowych mężczyzn, którzy na co dzień jedli sery i pili mleko lub spożywali nabiał tylko w postaci masła. W rezultacie odkryła, że uczestnicy na „diecie serowej” wydalali więcej maślanów, czyli związków pozytywnie działających na mikroflorę jelita. Wyższy poziom maślanów wiąże się do tego z obniżonym stężeniem złego cholesterolu w organizmie. Zatem francuski paradoks może mieć swoje wytłumaczenie właśnie w pozytywnym wpływie sera na układ trawienny człowieka, a przez to i na odpowiedni cholesterol. Może. Właściwą dla siebie dietę powinniśmy mimo wszystko skonsultować z lekarzem, szczególnie, jeśli borykamy się z wysokim cholesterolem.
Pamiętajmy też: ser serowi nierówny! Więcej informacji na temat rodzajów serów znajdziecie tutaj.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020