Przejdź do treści

Skuter-składak

Skuter-składak
Może trudno w to uwierzyć, ale skuter po złożeniu holuje się niczym walizkę na kółkach. Zdjęcie: www.autochunk.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Dzięki młodym Węgrom wkrótce zmieni się świat komunikacji. Oto Moveo – skuter, który można ze sobą zabrać do biura, domu, kawiarni.

Motoryzacja śmierdzi i truje. Jakieś wątpliwości? Wprawdzie sam kocham samochody i wszystko, co ma silnik, ale nie jestem zaślepiony. Miejsce w motoryzacji (a w zasadzie w świecie przemieszczania się z punktu A do B) jest dla każdego. Mogę sobie lubić mocne benzynowe silniki, ale wiem, że kiedyś era ukochanych „śmierdziuchów” się skończy. Zatriumfują wtedy pojazdy z napędem elektrycznym. Wiem. Zaraz pojawią się głosy przeciw, że baterie wcale nie są „eko”. I prąd też, bo często wytwarza się go z węgla, a to oznacza produkowanie spalin i zasmradzanie Natury. Ale to się przecież kiedyś zmieni. Musimy dorosnąć do elektrowni alternatywnych: wiatrowych, słonecznych czy Bóg wie, jakich jeszcze. I wtedy „elektrowozy”, na dwóch i czterech kołach, błyskawicą opanują nasze ulice.

Dlaczego tak bardzo spodobał mi się Moveo? Nie chodzi o sylwetkę tego jednośladu, bo jego obłości mogą się podobać lub nie – skuter dla jednych może być nowatorski i wspaniały, innym wyda się dziwaczny i przesadzony. Ale styl zostawmy w spokoju, bo to kwestia drugorzędna. Mnie zainteresowało całkiem coś innego – filozofia młodych węgierskich designerów. Skuter ich projektu ma być ultralekki (25 kg), elektryczny i przede wszystkim SKŁADANY. Dokładnie tak. Jednym ruchem ręki pojazd można zamienić w coś na kształt walizki na kółkach, którą da się zaholować dokądkolwiek chcecie. Taki pomysł radykalnie może zmienić nasze życie. Po pierwsze to alternatywa dla komunikacji miejskiej, po drugie uniezależnia obecnych samochodziarzy od płatnych parkingów (skuter mieści się w bagażniku; wystarczy podjechać na peryferie i tam zaparkować, żeby dalej – do pracy, na zakupy czy do szkoły – ruszyć na dwóch kołach), po trzecie Moveo pomoże zwalczyć korki i da się go przechować choćby we własnym mieszkaniu (nie jest duży i nie musi być parkowany na ulicy). Jak dla mnie wystarczy aż nadto, żeby to dziwadełko polubić. Co jeszcze wiadomo o tym prototypie? Cóż, wciąż jeszcze niewiele. Węgrzy ujawnili, że Moveo powinien mieć konstrukcję z kompozytów (lekkie, sztywne i wytrzymałe włókno węglowe), że na pełnym ładowaniu baterii przejedzie do 35 km z prędkością do 45 km/h (a więc w Polsce byłby to jednoślad bez konieczności posiadania prawa jazdy) i że zestaw akumulatorów ukryty pod obłymi osłonami powinien wystarczyć na 35 tysięcy kilometrów. Nic nie wiadomo o cenie. Nie wiadomo też czy projekt uda się wdrożyć do produkcji. Trzeba cierpliwie czekać, bo może uda się znaleźć inwestora i taki gadżecik znajdzie się w sklepie. Byłoby dobrze. Zaraz muszę odejść sprzed komputera, bo miasto wzywa. I pewnie znowu utknę w korkach…

Dziwna sylwetka, ale niektóre rozwiązania, np. wygodne siodło z oparciem, na którego odwrocie można przypiąć plecak, wydają się i wygodne, i funkcjonalne. Zdjęcie: www.solo-duo.hu

Napęd gwarantuje silnik elektryczny schowany w kole. Zdjęcie: www.solo-duo.hu

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Co papierosy robią z układem krążenia

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta trzymająca się za plecy między łopatkami z powodu bólu łopatek

Co oznacza ból pleców między łopatkami i jak go leczyć?

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

8 nawyków, których warto się pozbyć przed trzydziestką

Razowe galette z gruszkami

Razowe galette z gruszkami

Sposoby na wzdęcia

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

11 rzeczy, które niszczą twoje zęby

Zimowa owsianka z dynią

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

Złota owsianka z kurkumą

Złota owsianka z kurkumą

11 przyczyn bólu głowy