Przejdź do treści

Sms-owanie może być niebezpieczne

Sms-owanie może być niebezpieczne
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta myje twarz
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik
Kobieta dekoruje pierniki
8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Dobra wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – lek na SMA będzie refundowany w Polsce
stół świąteczny
Racjonalne podejście do jedzenia podczas świąt. Dietetyk radzi, jak znaleźć złoty środek
Magiczne portrety chorych dzieci w szpitalach. Zobacz zdjęcia z projektu „Heart Project”

Problemy z kręgosłupem to plaga naszych czasów. W dużej mierze to wina spędzania godzin przed komputerem czy za kierownicą. Ale takich złych nawyków jest więcej, wśród nich… pisanie sms-ów.

Badacze z University of Queensland uznali, że pisanie smsów może być zwyczajem bardzo niezdrowym i niebezpiecznym. Szczególnie, gdy jednocześnie idziemy i piszemy – a to zdarza się przecież każdemu.

Sms-owanie w trakcie chodzenia powoduje zniekształcenie chodu. Nasza postawa staje się mniej naturalna, sztywniejsza. Unieruchamiamy szyję, głowa jest pochylona do przodu. Szyja i cały kręgosłup nie poruszają się tak, jak przy swobodnym chodzie. A ich zakres ruchu jest znacznie bardziej ograniczony. To samo dzieje się z miednicą. Co więcej, ręce nie bujają się, jak to zwykle bywa, kiedy idziemy, za to są usztywnione i wbite w klawiaturę telefonu. Krótko mówiąc, nasz sposób poruszania się przypomina raczej marsz robota niż naturalny chód. Sms-ujący stawiają krótsze kroki, idą wolniej i krzywo. Według ekspertów taki zwyczaj może prowadzić zarówno do krótko- jak i długoterminowych złych skutków dla naszego zdrowia. Częste pisanie wiadomości podczas chodzenia może pogłębić bóle szyi i kręgosłupa. Żeby tego uniknąć, przynajmniej od czasu do czasu róbmy przerwy i rozciągajmy mięśnie szyi i karku poprzez powolne opuszczanie głowy do tyłu i do przodu oraz na boki.

Największymi nałogowcami w pisaniu sms-ów są ludzie młodzi. Jedno z badań (Case Western Reserve School of Medicine) pokazało, że 20 proc. uczniów ma z tym poważny problem – wysyła nawet powyżej 120 wiadomości tekstowych przez kilka godzin spędzonych w szkole. Te osoby były o 40 proc. bardziej narażone na palenie papierosów, dwa razy bardziej na próbowanie alkoholu, to również osoby skłonne sięgnąć po narkotyki czy rozpoczynające dość wcześnie życie seksualne. Zaobserwowano również związek częstego sms-owania z większym ryzykiem depresji, stresu, przemocy, a także problemami ze snem…

Niestety nie wiadomo, jaki mechanizm za to odpowiada. Wiadomo jednak, że nieustające stukanie w klawiaturę telefonu może nas przyprawić o spore problemy. A może nie każdy sms musi być wysłany?

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Otwórz klatkę – weź oddech cz. 2

Nie garb się! Będziesz… weselszy

Chorzy od pracy

5 negatywnych syndromów chorób, które mogą pojawić się podczas pracy

Człowieku, wyprostuj się! Twój kręgosłup cierpi.

Kręgosłup vs. wielkie porządki

Twój kręgosłup, gdy masz 20, 30, 40 lat

Natychmiastowa ulga dla kręgosłupa. Ćwiczenia na ból pleców

Kręgosłup na urlopie

Ulga dla pleców

Aktywne siedzenie – co to takiego?

Prosta droga do krzywych pleców

Akcja – zadbaj o kręgosłup!