Spacer z psem Spacer z dzieckiem i psem/ iStock

Spacer z dzieckiem czy z psem – jak to połączyć?

To najlepszy przyjaciel, towarzysz, kompan zabaw i obrońca. “Kontakt z psem pozwala uwrażliwić na potrzeby innych, umacnia pewność siebie” - podkreśla Matylda Matusiak, behawiorystka i trenerka psów. Ekspertka podpowiada, jak przygotować się na wspólny spacer z dzieckiem i psem oraz jakich zasad przestrzegać, by była to bezpieczna forma spędzenia czasu.

Spis treści:

Łączenie spacerów z dzieckiem i psem

Spacery są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju tak dziecka, jak i psa. Przebywanie na świeżym powietrzu podnosi odporności dziecka i dostarcza mu nowych bodźców do rozwoju, a towarzystwo psa działa kojąco. Chcąc spacerować razem, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Jak podpowiada Matylda Matusiak, behawiorystka i trenerka psów, na spacer najlepiej wybrać się w miejsce, które będzie atrakcyjne dla obu stron, najlepiej jakiś park lub otwarte tereny zielone. 

“Warto przygotować zabawki i akcesoria zarówno dla psa jak i dziecka. Dobrą opcją jest długa smycz lub linka dla psa, aby mógł sobie swobodnie eksplorować przestrzeń. Na taki spacer dobrze zagospodarować sobie dużo czasu, aby się nie spieszyć i robić dużo przerw” – zaznacza. 

Warto pamiętać, że nawet najwspanialsze dzieci i cudowne psy będą miały codziennie tysiąc powodów, dla których zajdą sobie za skórę. Dlatego największym wyzwaniem wspólnych spacerów jest utrzymanie ludzkich i psich dzieci we względnej zgodzie i bezpieczeństwie. W zdecydowanej większości przypadków ugryzieniom winny jest człowiek. Rolą rodzica jest nauczenie dziecka obchodzenia się ze zwierzętami, tj. pokazanie, jak dotykać psa, jak się z nim bawić, jak się witać, jak podawać zabawki. Dzieci kochają zwierzęta, ale często nie zdają sobie sprawy z tego, że ściskając sierść, ciągając za ogon, przysiadając na grzbiecie, krzywdzą psa, co może skutkować ugryzieniem lub innymi agresywnymi zachowaniami. Na szczęście ucząc dzieci odpowiedniego podejścia do zwierząt, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko, że stanie się coś złego. 

Motywacja dzieci do spacerów z psem

Posiadanie psa jest świetnym motywatorem do bardziej aktywnego trybu życia wraz ze swoim dzieckiem. Wystarczy tylko dobrze zaplanować atrakcje, by wszyscy uczestnicy wspólnego spaceru wrócili spełnieni. Czasem wystarczy rower lub hulajnoga. Można jeszcze dorzucić zabawę w zadania. Patent jest prosty i sprawdza się bez zarzutu. Dziecko za zrealizowanie zadań typu „musisz jechać prosto do końca chodnika, później w prawo za tamtym blokiem i spotykamy się na rogu koło sklepu” zbiera punkty, których liczba jest zależna od stopnia trudności zadania, a motywację znacznie podwyższa nagroda za uzbieranie okrągłej sumy. Nagrodą mogą być lody, kolorowanka albo zabawa z tatą samochodami w domu. I tak chodzimy sobie po osiedlu, pies biega zadowolony, rodzic ma względny spokój, a dziecko jest totalnie wkręcone, bo uwielbia wyzwania i zbieranie punktów. Czasem proste pomysły są najlepsze. 

Zabawki dla psa dostosowane dla dzieci

Psie i dziecięce zabawy nieco się od siebie różnią, co nie zmienia faktu, że akcesoria mogą być wspólne. Tylko uwaga, wymiana zabawek może czasami przypominać tę pomiędzy rodzeństwem…  

Niektóre psy (dzieci również!) mogą być tak podekscytowane jakimś przedmiotem, że będą chciały wyrwać go nagle i dynamicznie z rączek dziecka. Sprawdza się zasada, że to rodzic pierwszy pokazuje psu akcesorium, bawi się z nim chwilę i dopiero później włącza do zabawy dziecko. Jakie zabawki sprawdzą się podczas wspólnego spaceru z dzieckiem i psem? 

“Najlepszą zabawką do wytworzenia dobrej relacji pomiędzy psem a dzieckiem jest szarpak, czyli futerko na długiej taśmie z rączką. Dziecko może trzymać zabawkę za rączkę a pies ciągnąć za futerko. Szarpak pozwala na zmniejszenie ryzyka ugryzień, ponieważ zabawka jest długa i pies nie czuje presji ze strony dziecka, gdy to trzyma zabawkę” – podpowiada Matylda Matusiak.  

Behawiorystka przestrzega przed piłkami, które często bardzo nakręcają psy. “Dzieci również potrafią wyjmować je z psyka psa, który może poczuć się zagrożony” – wyjaśnia.

Ciekawą i angażującą obie strony zabawą będzie chowanie smaczków np. W trawie albo w kartonowym pudełku czy macie węchowej. “Dziecko ma możliwość interakcji z psem, a czworonóg ma możliwość fajnego wyszukiwania smaków. Tylko pamiętamy o tym, że jak pies je nie można mu przeszkadzać” – dodaje ekspertka. 

Wpływ wspólnych zabaw na rozwój dziecka

“Dziecko poprzez obcowanie z psem uczy się empatii oraz wrażliwości, a także poczucia odpowiedzialności. Kontakt z psem pozwala uwrażliwić na potrzeby innych, umacnia pewności siebie” – wymienia Matylda Matusiak. 

Psia terapeutka podkreśla, że pies potrafi być też najlepszym przyjacielem, który nie ocenia a wysłuchuje, pozwala na zwierzenia się z różnych sytuacji oraz po prostu jest. 

“Żeby pies odnajdywał się przy dziecku i chciał z nim wchodzić w interakcje to przede wszystkim musi lubić dzieci. Niestety nie każdy pies będzie się odnajdywał w domu z dziećmi, trzeba to również brać pod uwagę” – wyjaśnia. 

Rodzice często szukają w internecie informacji o tym, jakie psy są najlepsze do towarzystwa dla dzieci. Istnieje wprawdzie grupa psów określana jako „psy do towarzystwa”, do której należą m.in. chihuahua, grzywacz chiński, maltańczyk, pekińczyk czy mops, ale wcale nie jest powiedziane, że to właśnie jej przedstawiciele najlepiej sprawdzą się w rodzinach z dziećmi. Pies to jednak nie pluszak, którego dziecko może brać na ręce, kiedy mu się podoba, i robić z nim, co chce. Tak samo jak człowiek wymaga poszanowania granic oraz zapewnienia poczucia bezpieczeństwa. Jak również dostosowanej do zdrowia i wieku aktywności fizycznej. Wspólne spacery, zabawy i spędzanie czasu na świeżym powietrzu to okazja na poprawę kondycji, sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej twojej pociechy.  

Bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy z psem

Jak zaznacza behawiorystka, aby relacja na płaszczyźnie dziecko-pies była bezpieczna i prawidłowa to powinna być pod stałą kontrolą osoby dorosłej.  

“Gdy dzieci bawią się z psem powinny być obserwowane przez osoby dorosłe, ponieważ często może zostać przekroczona granica psa lub dzieci stają się zbyt intensywne, a zwierzę nie ma, jak wyjść z sytuacji. Do większości pogryzień dochodzi zazwyczaj, gdy dziecko przekroczy granice, a pies po prostu się broni” – tłumaczy ekspertka. 

I dodaje, że rodzice powinni sprawować pieczę nad tym, by w domu panowały zasady związane z psim mieszkańcem. To znaczy, podkreślać za każdym razem, kiedy to konieczne, że np. gdy pies je lub śpi nie przeszkadzamy mu. Pewnie im młodsze dzieci, tym większej kontroli będą wymagały, bo ich chęć zabawy może niekiedy wychodzić poza psią cierpliwość.  

Wychowanie dzieci ze zwierzętami

Lista korzyści płynących z wychowywania małego dziecka z psem jest dość długa. Psy uczą empatii i szacunku. Obcowanie z psem kojarzy się dziecku z bezpieczeństwem, beztroską zabawą i wspólnymi spacerami.  Posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale obowiązki i wielka odpowiedzialność, której dzieci muszą się nauczyć.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź