Przejdź do treści

Starszaki kolorują

Starszaki kolorują
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?
Mama Kosmetolog o bliznowcu – czym się charakteryzuje i jak powstaje?
Joanna Horodyńska
Karolina Gilon i Joanna Horodyńska zachęcają do badań piersi
magda gessler
Magda Gessler ambasadorką kampanii „Diagnostyka Jajnika”
Keira Knightley
Keira Knightley zakazała swojej córce oglądania filmów Disneya

Paradoksalnie, ta moda rozwinęła się najpierw wśród dorosłych. Kolorowanki z mnóstwem detali miały zająć rękę i odciążyć głowę. Szał trwa w najlepsze, a za kredki chwyciły nawet niechętne dziecinnym zajęciom nastolatki. I dobrze, zalet kolorowania jest bardzo dużo.

Kolorowanki kojarzą się z książeczkami dla najmłodszych. Mocny kontur, kilka kresek i duża przestrzeń do wypełnienia kredką. Oraz infantylne motywy: biedronka na liściu, domek na wsi, pluszowy miś. Ćwiczenie sprawności małej rączki przygotowuje do nauki pisania, dlatego na potęgę kolorują przedszkolaki. Starszaki na propozycję kolorowania reagowały do niedawna pogardliwym prychnięciem. Od czasu, gdy kolorować zaczęli dorośli, a kolorowanka z bazgraniny, w której chodzi głównie o to, żeby nie wyjść za linię, urosła do rangi twórczości, tworzyć chcą wszyscy.

W kolorowankach dla starszych można przebierać. Jedni wolą mandale, esy-floresy i geometryczne wzory, inni obrazki z akcją. Ogromną popularnością cieszą się motywy zaczerpnięte z przyrody, zwłaszcza takie, gdzie oprócz wypełnienia konturu można wykazać się kreatywnością i dodać coś od siebie. To zabawa wymagająca ogromnej precyzji i skupienia. Ćwiczy więc nie tylko rękę, ale i cierpliwość, bo dokładne pokrycie kolorami wszystkich elementów rysunku może zająć nawet kilka godzin. Kolorowanki dla starszych mają pomóc się zrelaksować i złagodzić stres. Przy okazji budują wiarę we własne możliwości – koronkowa robota, gdy się w nią naprawdę zaangażować, przynosi imponujący efekt.

Daliście się wciągnąć? Podkradacie kredki ze szkolnych piórników i kolorujecie, rozmawiając przez telefon albo podczas nudnego zebrania? Wciągnijcie w tę zabawę dzieciaki. Jeśli porozumiecie się co do tematu, stopnia trudności i wybierzecie odpowiednio duży format książki, możecie kolorować razem, na cztery ręce. Zrobić coś wspólnie, z nastolatkiem – bezcenne.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dlaczego warto zabrać całą rodzinę na rower?

Co nam zostanie z wakacji? Lista dobrych praktyk

Daj dziecku komiks

Przez pianino do… języka

Potówki – problem upalnego lata

5 sposobów, jak chronić skórę podczas upałów

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Co nam daje plaża?

Dzieciak w wodzie: subiektywny poradnik bezpieczeństwa

Pod kontrolą

Jak chronić dziecko przed upałem?

Pora na rower