Przejdź do treści

Stres w pracy – nie, dziękuję!

Stres w pracy - nie, dziękuję!
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Amy Schumer
Amy Schumer jest w ciąży. Zdradziła to w niecodzienny sposób
Marta Lech-Maciejewska: kto rozsiewa mit o tym, że macierzyństwo to bułka z masłem?
Krwawią, pocą się i mają próchnicę. Fantomy pacjentów pomagają w nauce medycyny
kobieta myjąca zęby
Dbaj o zęby! Higiena jamy ustnej wpływa też na ciśnienie krwi
Tabletki
Dobre wiadomości dla chorych na szpiczaka, nadciśnienie płucne i łuszczycę

Co drugi z nas uważa stres w pracy za rzecz powszechną. To globalna epidemia, oceniają eksperci. Można i trzeba z nim walczyć na różne sposoby, ale tak naprawdę najwięcej zależy od pracodawcy…

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie to jedna z jedenastu nagrodzonych w Rydze europejskich firm, w której skutecznie minimalizuje się stres pracowników. To także jedyne zwycięskie przedsiębiorstwo z naszego kraju! Problem jest na tyle powszechny, że takie firmy stanowią już wyjątki.

A jest o co walczyć. Chyba nikomu nie trzeba udowadniać, że stres w pracy, gdzie spędzamy niemałą część życia, może zrujnować zdrowie i samopoczucie. Jak dowodzą liczne badania, wpływa destrukcyjnie na efektywność, zyski firmy i kreatywność. By sobie z nim radzić, łapiemy się różnych rozwiązań. Uprawiamy sporty, przechodzimy na dietę, chodzimy do psychoterapeutów albo zmieniamy pracę. Nie zawsze to pomaga.

Większość naszych sposobów na stres w pracy nie zda się na nic, jeśli pracodawcy nie zmierzą się z tym problemem. I wcale nie chodzi tu o pieniądze. Okazuje się, że niepokój i dyskomfort wywołują zupełnie inne kwestie niż te, które mogą nam od razu przychodzić na myśl. Pomijając przemoc czy molestowanie, przewodnik stworzony przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) oraz Instytut Medycyny Pracy w Edynburgu wymienia pomijane często "niuanse", jak np. brak jasności co do pełnionej roli, małe wsparcie przełożonego, brak konsultacji na temat przeprowadzanych zmian organizacyjnych czy pozbawienie pracownika możliwości decydowania o sposobie wykonywania pracy. To wystarczy, żeby myśl o pracy przprawiała o mdłości. Nie znajdziemy za to w przewodniku słowa o niskich zarobkach czy dużej odpowiedzialności – co pewnie wielu z nas uznałoby za główne przyczyny niepokoju.

Co więcej, to epidemia bardzo kosztowna. Po bólach pleców czy mięśni, stres zgłaszany jest jako drugi najczęstszy problem zdrowotny związany z pracą w Europie. Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy obliczyła, że całkowite koszty wynikające z zaburzeń psychicznych (częsta konsekwencja długotrwałego stresu) w Europie to 240 mld euro rocznie, z czego 43 proc. wydajemy na leczenie, a 57 proc. to efekt mniejszej produktywności firm włącznie ze zwolnieniami lekarskimi. Również wydatki na służbę zdrowia są o 50 proc. wyższe w przypadku osób oceniających swój poziom stresu w pracy jako wysoki (za: Journal of Occupational and Environmental Medicine). Krótko mówiąc, wszyscy tracą, gdy ten problem nie jest prawidłowo rozwiązywany.

Warto zacząć od podjęcia tego tematu w swojej firmie, chociażby z pomocą  europejskiego poradnika, który znajdziecie tutaj. Więcej wskazówek można znaleźć na stronie kampanii "Stres w pracy? Nie, dziękuję!".
 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Joanna Kurowska o żałobie i wsparciu terapeutycznym: to żaden wstyd, gdy człowiek szuka pomocy

dwie kobiety korzystające ze smartfonów

Diagnoza w kieszeni. Smartfon pomoże wykryć zaburzenia neurologiczne

Smutna dziewczyna

Depresja a smutek. Jak je odróżnić? Ekspert odpowiada

Depresja – trzy czwarte Polaków się jej wstydzi. Na ratunek ruszyła kampania społeczna

Smutna kobieta siedzi na kanapie z pizza i ogląda telewizję.

Zdrowe odżywianie chroni mózg przed depresją

Natura antydepresyjna

Natura antydepresyjna

Dlaczego nie czytam regularnie wiadomości?

8 sposobów na obniżenie kortyzolu

Depresja jako stan zapalny

Jeszcze chandra czy już depresja?

Jeszcze chandra czy już depresja?

Milenialsi nie tak zdrowi jak rodzice

Depresja facebookowa

Depresja facebookowa