Przejdź do treści

Stretching na rozgrzewkę. Czy rozciąganie się przed treningiem jest właściwe?

Fot. Katarzyna Milewska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stretching to ważna część treningu. Przeważnie (o ile w ogóle) zostawiacie ją sobie na czas po zakończeniu właściwego treningu. A czy słusznie robią ci, którzy rozciągają się już podczas rozgrzewki?

Po pierwsze – nie traktujmy rozciągania jako rozgrzewki przedtreningowej, ponieważ rozluźnia ona mięśnie, zmniejszając tym samym stabilizację i siłę, które to pomagają w zapobieganiu urazom podczas wielu aktywności, np. biegania czy treningów siłowych. Ponadto zwiększa ono zapotrzebowanie tlenowe, przez co musimy oddychać szybciej i głębiej podczas dalszego wysiłku. Co nie znaczy, że każdy stretching podczas rozgrzewki jest zły. Pasywny odradzamy (zostawcie go sobie na koniec treningu), ale mobility wraz z dobrze wykonanym stretchingiem dynamicznym – zdecydowanie przysłużą się przygotowaniu do właściwej części treningu.

 

Kobieta ćwiczy

Poza tym pamiętajcie, by dobrać rozgrzewkę do uprawianej dyscypliny sportowej. Wspomniane elementy mobility mogą pomóc w osiągnięciu lepszych wyników w wielu dziedzinach sportu poprzez zwiększanie gibkości oraz poprawę ruchomości stawów, mięśni i ścięgien. Bo jeśli trening ma być kompleksowy, powinien być wzbogacony o ćwiczenia, które sprawiają, że pracujecie w pełnym zakresie ruchu – bez przykurczów i ograniczonej mobilności w ciele. Znajdzie się tu więc wiele ćwiczeń zaczerpniętych zarówno z fizjoterapii, jak i rozciągania, poprawiających ogólną sprawność i przeciwdziałających powstawaniu urazów i kontuzji.

 

Dodatkowo jest zbawienne dla organizmu, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, kiedy to ciało znajduje się w nie do końca naturalnej i korzystnej dla niego pozycji – pamiętajcie o tym w ciągu dnia, skupiając się w szczególności na szyi, ramionach, kręgosłupie lędźwiowym oraz nadgarstkach. Każdy ruch powinien być wykonywany powoli i przy pełnej kontroli, nie pogłębiajcie go energicznie i „na siłę”, ponieważ może się to przyczynić to napięcia mięśni, a przecież chodzi o odwrotny efekt.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: