Przejdź do treści

Swetry, swetrzyska, sweterki

Swetry, swetrzyska, sweterki
Swetry z organicznej bawełny, z odzysku albo z nadwyżek materiałowych? Sporo ich u amerykańskich projektantów, np. Johna Patricka, OrganicByJohnPatrick.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Specyfika polskiej pogody wymaga, by o tej porze roku w naszym życiu ważną rolę zaczęły odgrywać swetry. Dużo ładnych wzorów znajdziemy, wiadomo, w sieciówkach, ale nasza eko-idea wymaga, byśmy poszukali sweterków z najbardziej naturalnych włókien.

Poszukiwania rozpoczęłam po przyjacielskim podarunku – swetrze z wełny merynosów, czyli owiec rasy merino. Dość trudno jednak o nowoczesne wzory z tej ekologicznej, oddychającej, utrzymującej ciepło i chłodzącej w upały wełny. Znacznie więcej ładnego znajdziemy w amerykańskich butikach służących eko-świadomym hipsterom.

Wdzięcznie i super-odpowiedzialnie na zapotrzebowanie na eko-modę odpowiada Reformation. Jak sama nazwa wskazuje – jeśli swetry, to tylko zreformowane. Co to znaczy? Firma z Los Angeles produkuje albo z nadwyżek bawełny, czyli skupowanych od dużych firm pod koniec roku mas materiału, albo z przetworzony ubrań z odzysku. Wielkie sieci rok w rok zamawiają więcej bawełny niż faktycznie potrzebują, na czym korzystają spryciarze typu Reformation, z minimalnym uszczerbkiem dla środowiska przerabiając nadmiary w nowe, śliczne ubrania. Taki np. sweterek Peridot

swetry

Swetry z odzysku to specjalność The Reformation, źródło: TheReformation.com

powstał z kaszmiru, odzyskanego ze starannie wybranych vintage’owych ubrań i z bawełny z nadwyżek. Kosztuje 128 dolarów i dostaniemy go w swoje ręce bez żadnych dodatkowych kosztów, bo strona Reformation oferuje aktualnie darmową wysyłkę w całym świecie. Kupujemy?

Podobną zasadę stosuje John Patrick – twórca marki Organic, która wpadają w oko dziennikarzy modowych nie tylko za sprawą świadomego podejścia, ale również pokazywanych na wybiegach fashion weeków udanych wzorów. Swetry z mieszaniny wełny i kaszmiru (na zdjęciu głównym) z pewnością ogrzeją największych zmarzluchów, choć będzie to już koszt 340 dolarów.

Zdecydowanie tańszą (84 dolary) przyjemnością będzie zakup rozświetlającego nie tylko polską zimę sweterka Florence marki Curator, wykonany ze stuprocentowo organicznej bawełny. Występuje w czterech kolorach i choć nie jest szczytem ekstrawagancji, to dobrze sprawdzi się w bardzo wielu zestawieniach. Dobrze mieć w swojej szafie takiego ekologicznego sprzymierzeńca!

swetry

Prosty wzór w wielu kolorach to swetry Florence marki Curator z San Francisco, źródło: CuratorSF.com

Bardzo piękne i niestety bardzo drogie (465-545 dolarów) swetry z kaszmiru znajdziecie też u Chinti and Parker. Ubrania, których nie powstydziłby się żaden fashionista lubiący subtelne odniesienia do grunge’u, mają nie tylko świetną jakość i certyfikat neutralnego śladu węglowego, ale także ciekawe formy i wzory:

w amerykańskie gwiazdy,

swetry 

Różne warianty kolorystyczne ozdabiają gwieździste swetry marki Chinti and Parker, źródło: ChintiandParker.com

aztecki,

swetry

Aztecki wzór na prostym szarym swetrze robi robotę, źródło: ChintiandParker.com

czy uroczo nonszalancki.

swetry

Luksusowa wersja ukochanych wyciągniętych swetrów Kurta Cobaina, źródło: ChintiandParker.com

A co tam u nas? Po dłuższych poszukiwaniach na Cloudmine.pl natrafiłam na taki oto wdzięczny produkt z wełny wspomnianych na samym początku merynosów:

swetry

Lejąca się dzianina powstała z grubej wełny merynosów, źródło: Cloudmine.pl

Ta ładna dzianina projektu Fabric Division z powiększającymi się ku dołowi oczkami splotu to koszt 640 zł. Gdybyście natknęli się na kolejne udane produkty, donoście!  

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia