Przejdź do treści

Świąteczny sweterek

Świąteczny sweterek
Kolaż autorki z wykorzystaniem kadru z filmu „Bridget Jones" oraz zdjęcia ze strony Shop.GudrunGudrun.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem
Marihuana
Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii
Kobieta podczas USG
Punkt Profilaktyki Intymnej zarejestrował 150 kobiet w ciągu pierwszego tygodnia
Anna Tatarska: To mit, że rak piersi dopada panie po 60-tce. Młode cycki też chorują
łysakoebita bez włosów po mastektomii
H&M wypuścił staniki dla kobiet po mastektomii

Pierwszy dzień świąt nieodparcie kojarzy mi się z Bożym Narodzeniem według Bridget Jones i wątkiem brzydkich swetrów, jakie pod choinkę otrzymuje Pan Darcy. Z myślą o fanach dziś kilka eko-sweterków z wykorzystaniem tekstylnych technologii jutra!

Design w przemyśle dziewiarskim coraz bardziej zdaje się nie znać granic. Brazylijska marka Osklen wytwarza swoje ubrania z e-włókien pozyskanych z przetworzonych plastików, m.in. z butelek po napojach typu PET. Kolekcja na bieżący, jesienno-zimowy sezon, nosi tytuł „A21”, nawiązując do Agendy 21 – dokumentu sprzed dwóch dekad, sankcjonującego udział wszystkich państw świata w działaniach proekologiczny i prospołecznych. „A21” w udany sposób łączy w sobie militarny szyk żołnierzy ekorewolucji i psychodeliczne wzory inspirowane hippisowskimi eksperymentami z przekraczaniem wrót percepcji. Kto by pomyślał, że w Brazylii powstają takie piękne dzianiny!

Sweter i kardygan z e-włókien, spodnie i buty z neoprenu, źródło: Osklen.com

Jeszcze bardziej niesamowite wydają się eksperymenty firmy Twosquaremeter, która tworzy swoje ubrania z mieszaniny włókien pozyskanych z mleka, alg morskich i organicznej bawełny. Oba te niezwykłe składniki mają jak najlepsze działanie na skórę – zapobiegają podrażnieniom, pozwalają jej oddychać, regulują temperaturę – i nie stanowią wcale drobnych domieszek w ubraniach Twosquaremeter: od 35-procentowego udziału mlecznych protein w kolekcji na jesień-zimę 2011-2012 aż po 96-procentowy wkład włókien z alg w kolekcję wiosenno-letnią 2012! Trudno jednak znaleźć w sieci dokładne informacje na temat kolekcji marki, stąd na razie pozostaję lekko sceptyczna wobec tej potencjalnie rewolucyjnej idei.

Algowy sweterek, za pośrednictwem: Modepilot.de

Ubrania bardziej klasyczne, bo wyprodukowane z organicznej bawełny z domieszką poliestru, proponuje Gudrun Sjödén, która w swojej obejmującej już trzy dekady karierze od zawsze przywiązuje wielką wagę do odnawialności swojej produkcji – o ekozasadach, którymi kieruje się jej firma, przeczytacie tu. Na święta szwedzka marka wypuściła istnie bajkowe kreacje, z których wiele, np. te welurowe narzutki, powstało przy użyciu ręcznie zbieranej i farbowanej bez użycia chemikaliów greckiej bawełny:

 Źródło: GudrunSjoden.com

Jeśli chodzi o styl, wolę chyba jednak mniej ekscentryczne swetry z kolekcji zimowej:

Źródło: GudrunSjoden.com

Na marginesie: do sesji na użytek swoich lookbooków Gudrun zaprasza też starsze wiekiem i stażem modelki, co bardzo się szwedzkiej marce chwali. To, zdawałoby się, oczywiste, że dbając o środowisko, dbamy też o jego mieszkańców, ale takie inkluzywne działania – nie dotyczące akurat w tym przypadku pracowników odległych manufaktur, tylko mało obecnych w świecie mody wiekowych modeli – rzadko się w tej branży zdarzają.

A skoro już jesteśmy w Skandynawii, wielbicielom dzianiny nie powinien przejść koło nosa inny klasyk – swetry inspektorki Sary Lund (na głównym zdjęciu) z głośnego duńskiego serialu kryminalnego „The Killing”, sprzedawane przez sklep Gudrun&Gudrun i, podobno, kochane też przez topmodelkę Helenę Christensen. Szałowe sweterki zrobiono oczywiście ręcznie z organicznej wełny. Murowany hit – zwłaszcza od kiedy serial pod tytułem „Dochodzenie” dostępny jest w Polsce na Ale Kino+.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia