Przejdź do treści

Święta na odpowiedzialnie

Święta na odpowiedzialnie
Imageafter.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
matka trzymająca dłoń dziecka
Coraz większa ilość cesarek
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne?
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?

Czas nadmiaru, ucztowania i świętowania nie nastraja pro-ekologicznie. Raz w roku chce się poszaleć z ilościami jedzenia, zakupów i ozdób. Nie namawiamy do całkowitej rezygnacji – namawiamy do umiaru!

Umiar przyda się zwłaszcza przy kwestiach zapalnych dotyczących Bożego Narodzenia – wyborze choinki i jej dekoracji.

Naturalne choinki – co przeczytałam z ulgą dopiero w tym roku, zastanawiając się po raz pierwszy nad ustawieniem drzewka we własnym mieszkaniu (dotychczas zawsze była u rodziców) – wbrew pozorom nie są już koszmarem ekologa. Większość z nich pochodzi bowiem nie z lasów czy puszczy, skąd w czasach początków polskiego kapitalizmu przede wszystkim je pozyskiwano, lecz ze specjalnych upraw, prowadzonych wyłącznie w tym celu. Mniej sensownie, choć z pewnością prościej, jest kupić drzewko ścięte, które postoi u nas kilka dni, nim dokona żywota. Patrząc z punktu widzenia zarówno ekologii, jak i ekonomii, bardziej opłaca się kupić choinkę w doniczce. Przy zastosowaniu kilku żelaznych reguł i baczeniu na to, by była to naprawdę choinka do wyhodowania, nie włożona w donicę tuż przed sprzedażą – powinno udać się uchronić ją przed zmarnieniem przynajmniej do następnych świąt. Praktyka to jednak dość skomplikowana i nadająca się wyłącznie dla osób mieszkających w domach z ogrodem.

Reszcie nie pozostaje nic innego, jak zaopatrzyć się w ściętą, acz naturalną choinkę – dobrym miejscem mogą być stoiska leśników, którzy przeprowadzają wycinkę na specjalnych plantacjach choinek, zwłaszcza w Polsce wschodnio-północnej. Zdarzają się też akcje rozdawnicze – choinki mieszkańcom Mazowsza wręczało w tym roku Radio Dla Ciebie – i barterowe: w najbliższą sobotę na stołecznym BioBazarze można będzie wymienić swoje elektro-śmieci na drzewko od Fundacji Zielony Horyzont.

Nie trzeba natomiast dysponować ogrodem, żeby udekorować drzewko i mieszkanie w sposób nie wymagający nadmiernej emisji CO2, transportu z Chin i ogrzewania atmosfery. Można stopniować poziom „zrób-to-sam-owości”, zaczynając od najprostszych, domowych sposobów: robienia choinkowych ozdób z pierników własnego wypieku, rumianych rajskich jabłuszek, zawieszonych na kolorowych wstążkach lasek wanilii czy pomalowanych na złoto lub posprejowanych jadalną farbą orzechów włoskich w skorupkach i szyszek.

Można pójść o krok dalej i wykonać amerykański z ducha świąteczny wieniec na drzwi ze… starych swetrów. Prototyp znajdziecie tutaj, ale sądzę, że można spróbować zrobić taki w domu (kilka podpowiedzi tu).  

Źródło: GreatRecycledGifts.com

Można wreszcie, pozostając w anglosaskiej tradycji świątecznej, kupić wielką ekologiczną skarpetę na prezenty – takie ze stuprocentowo organicznej, certyfikowanej bawełny są do dostania za 40 dolarów np. na portalu Etsy.

Skarpeta z organicznej bawełny, źródło: Etsy.com

Jeśli już zainwestujemy, trzeba jednak wytrzymać z taką ozdobą przynajmniej kilka lat, żeby miało to jakiś środowiskowy sens – lub jednak, wzorem EndureDesigns pokusić się o przeszycie starego jutowego worka, jakich wciąż wiele na polskich bazarkach.

Skarpety z odzyskanej tkaniny jutowej, źródło: Etsy.com

Od razu wokół robi się znacznie bardziej eko!

Życzę Wam pięknych, umiarkowanych i odpowiedzialnych Świąt!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia