Mama mierzy dziecko Mama mierzy dziecko/ iStock

Tato, kiedy będę duuuuży? 

Latem dzieci rosną jak na drożdżach. Z przykrótkich rękawów wystają długaśne ręce, a nogawki „długich” spodni kończą się nad kostką. Rosną i chcą to zobaczyć na własne oczy – wzrost dziecka najlepiej pokazać na pięknej miarce.

Spis treści:

Znaczenie zdrowego stylu życia dla prawidłowego wzrostu dzieci

Wzrost dziecka zależy przede wszystkim od genów. Nie bez znaczenia jednak są inne czynniki, które wspierają prawidłowy rozwój organizmu. Chyba każdy z nas zna stwierdzenie: „rośnie jak na drożdżach”. Okazuje się, że zdrowa dieta – choć niekoniecznie oparta na drożdżach – ma duży wpływ na zdrowy wzrost dziecka. I niezwykle ważna jest już podczas ciąży. Dzieci, które w tym czasie miały zapewnione odpowiednie warunki żywieniowe, a kobieta nie wykazywała niedoborów witamin i składników odżywczych, mogą rozwijać się szybciej do drugiego roku życia niż ich rówieśnicy. Ważne też, by po rozszerzeniu diety dostarczać dziecku pełnowartościowe produkty, bogate w kompleks witamin A, D, B oraz wapń i cynk. Wspierają one rozwój mięśni i tkanek oraz budowę kości. 

By nasza pociecha rosła duża i zdrowa, należy zapewnić jej także odpowiednią dawkę snu i aktywności fizycznej. Dzięki temu w organizmie najmłodszych zostanie pobudzony do produkcji hormon wzrostu. Jest on potrzebny m.in. to tego, by rosły kości długie, np. udowa i piszczelowa. Hormon ten jest szczególnie ważny również dla przyrostu masy ciała, rozwoju narządów i funkcjonowania mózgu. 

Jak radzić sobie z niepokojem związanym z rozwojem dziecka

Rodzice nie powinni wpadać w nadmierną kontrolę wzrostu dziecka. Swoje obawy mogą złagodzić regularnym mierzeniem i ważeniem malucha. Dobrym pomysłem jest zapisywanie w notatniku pomiarów oraz danych, ile centymetrów dziecko urosło i w jakim czasie. Ważne też, by traktować swoje dziecko przez wzgląd na jego wiek a nie wzrost. 

Obawy warto także skonsultować z lekarzem. Specjalista na podstawie wywiadu z uwzględnieniem pomiarów oraz wyników badań podejmie odpowiednia decyzję i ewentualnie zaleci dziecku dalszą diagnostykę lub leczenie. 

Różnice indywidualne w tempie wzrostu dzieci

Wzrost dzieci najczęściej determinują geny. Nie zawsze jednak niscy lub wysocy rodzice są tu wyznacznikiem. Może okazać się, że nasza pociecha odziedziczyła gen wzrostu od innych przodków. Warto też pamiętać, że dzieci rosną skokowo. Jedne będą przybierać kolejne centymetry szybciej lub wcześniej, inne wolniej i później. Najważniejsze jest, by tempo wzrostu było zachowane w skali roku. Niektóre dzieci mogą też doświadczać opóźnienia wzrostu, jednak podczas dojrzewania urosną gwałtownie w krótkim czasie. Hormony płciowe produkowane w tym okresie sprawią, że nasza pociecha szybko nadrobi różnicę.  

Czasem niski lub wysoki wzrost podyktowany jest jednak rozwijającą się chorobą. Dziecko może inaczej rozwijać się przez takie czynniki, jak niedobór lub nadmiar hormonu wzrostu (hormonów tarczycy), choroby genetyczne (np. zespół Turnera), choroby żołądkowo-jelitowe (celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna), choroby nerek czy achondroplazja.

Zabawy związane z mierzeniem wzrostu dziecka

Zaangażujcie dziecko w proces mierzenia wzrostu. Będzie to dla niego świetna zabawa a w dorosłym życiu sentymentalna pamiątka. Co wybrać?  Miarkę, która zainteresuje malucha! Dzieci zwykle mają radochę ze zdobywania kolejnych poziomów na miarce. Jedne niecierpliwie czekają, aż dobiją do, dajmy na to, 120 centymetrów, inne mierzą się codziennie i marzą, żeby dosięgnąć gałęzi drzewa, szyi żyrafy czy dachu latarni morskiej. Bo miarki mogą być różne: drewniane albo plastikowe, do powieszenia albo naklejenia, z podziałką lub dające możliwość samodzielnego zaznaczania kolejnych „osiągnięć” za pomocą specjalnych znaczników, nowoczesne lub w stylu vintage, z dowolnym motywem i w dowolnym kolorze. Mierzymy więc ku (pro)zdrowotnej świadomości, ku pamięci i dla dobrej zabawy. Co innego opowiadać o centymetrach, a co innego je na własne oczy zobaczyć – na przestrzeni kilku lat to robi wrażenie. 

Miarkę można też wykonać własnoręcznie. Będzie to jeszcze większa radość i więcej wspomnień na stare lata!

Porównywanie wzrostu dziecka z rówieśnikami

Rodzice często obawiają się, że ich dziecko rośnie niestandardowo. W szczególności, jeśli znacząco odstaje od swoich rówieśników i jest niższe lub wyższe co najmniej o głowę. Najczęściej nie powinien być to jednak powód do zmartwienia. Każde dziecko rośnie we własnym tempie i jest inaczej uwarunkowane genetycznie. To, że obecnie odstaje od swoich kolegów, nie oznacza, że za kilka lat ta różnica nie zniknie. Ważne, by sprawdzać, czy dziecko rośnie systematycznie.  

Porównywanie dziecka do swoich kolegów i koleżanek może przynieść negatywne skutki dla jego psychiki. Maluch może też być rozczarowany tym, że nie rośnie i w przyszłości niezwykle krytycznie podchodzić do swojej osoby. W szczególności, jeśli nie urośnie tyle, ile sobie wymarzy. Warto uczyć dziecko od najmłodszych lat, że jest wartościowe takie, jakie jest. I że wzrost absolutnie nie jest wyznacznikiem tego, jaką jest się osobą.  

Praktyczne wskazówki dotyczące mierzenia wzrostu dzieci w domu

Po co właściwie kontrolować wzrost dziecka? Poza oczywistym faktem skorygowania rozmiaru garderoby i równie prostym: żeby pękać z dumy, że tak urosło, są i powody zdrowotne. O ile w pierwszym roku życia rodzice skrupulatnie studiują tzw. siatki centylowe, gdzie czarno na białym widać, jak wzrostowo przedstawia się pociecha na tle rówieśników (a siatki te często stanowią obsesję pediatrów i ich jedyny i nieodwołalny punkt odniesienia), w późniejszych latach wrzuca się na luz i dziecię jest „państwowo” mierzone podczas kolejnych bilansów (dwu-, cztero-, sześciolatka…).  A stałe i w miarę stabilne – w ramach tego jednego czy dwóch centyli – przybywanie centymetrów jest jedną z oznak prawidłowego rozwoju. Warto więc choć mniej więcej wiedzieć, jak to z tym rośnięciem jest. 

Poradnik dla rodziców na temat wyboru odpowiedniej miarki wzrostu

Miarka wzrostu to wspaniały dodatek do pokoju, który wniesie kolory do wnętrza. Można ją przywiesić w dowolnym miejscu na ścianie tak, by dostęp do niej był prosty i dziecko mogło przy niej bez problemu stanąć. Miarki mogą być przyklejane do ściany lub wieszane na gwoździu. Dobrze też, by miarka została wybrana z godnie z oczekiwaniami dekoracyjnymi naszej pociechy. Ważne też, by była najbardziej odpowiednia dla dziecka i rodziny. Wyborów jest wiele, a umożliwią sprawdzanie wzrostu na bieżąco. Jeśli nie mamy miejsca w mieszkaniu, można także użyć tradycyjnej miarki. Warto jednak pamiętać, że wynik może nie być w tym przypadku tak dokładny. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź