Przejdź do treści

Telefon, który jest fair

Telefon, który jest fair
Fairphone – telefon dla dbających o sprawiedliwy handel i ekologiczne komponenty w nowych technologiach, Flickr.com na licencji Creative Commons
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Nachodzi nowy telefon, który ukoi wasze sumienia. O ile oczywiście leży wam na sercu dobro afrykańskich górników, azjatyckich pracowników fabryk i – długofalowo – planety. Fairphone to pierwszy etycznie i eko-zaangażowany telefon na rynku.

To było kwestią czasu, aż ktoś dostrzeże potencjał stworzenia absolutnie przejrzystej, ekologicznej alternatywy dla istniejących telefonów – zwłaszcza po rewelacjach płynących z takich dokumentów, jak „Blod i Mobilen” (Krew w twoim telefonie) pokazywana na festiwalu Planete Doc w 2011 roku. Fairphone odpowiada na najbardziej palące kwestie, które dotyczą globalnej produkcji smartfonów, tworząc transparentne sieci powiązań handlowych, wdrażając ekologiczne rozwiązania technologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki.

Jednym z najpoważniejszych problemów globalnej telefonii komórkowej jest wydobycie metali i minerałów. Na jedną komórkę składa się zazwyczaj do 40 różnych surowców, z których wiele pozyskiwanych jest w ogarniętych wojnami domowymi republikach afrykańskich – np. w Kongo. Co więcej, warunki pracy robotników (często nieletnich!) zazwyczaj urągają najniższym standardom bezpieczeństwa, a zysk z niej przeważnie czerpią lokalne bojówki paramilitarne. Fairphone celowo pracuje z ogarniętym wojną Kongo, by zasilać małe kompanie górnicze pracujące według jasnych i etycznych wytycznych, sieci dostawców, które w pełni ujawniają swoje źródła surowców, a także starają się zmieniać na korzyść warunki pracy afrykańskich górników, pracując np. z kopalniami cyny na południu prowincji Kiwu.

Telefon marki Fairphone zaprojektowano także w ten sposób, by znacznie dłużej służyły swoim odbiorcom. Polega to na wykorzystywaniu trwalszych materiałów, zmianie myślenia o komórkach jako o czymś tymczasowym, co szybko wymieni się na lepszy i nowszy model, a także na poprawie jakości serwisu uszkodzonych urządzeń. Jednocześnie twórcy telefonu, który jest fair, zwracają też uwagę na żywotność i recyklowalność poszczególnych jego elementów. Firmie zależy na znalezieniu kluczowych elementów, które pozwalają w jak największym stopniu zwiększyć odpowiedzialne korzystanie z zasobów, czyli wymienić te partie, dzięki którym można zyskać najwięcej. Temu celowi służy tzw. Life Cycle Assessment (ocena cyklu życia) telefonów, której pierwszą edycję zakończono w kwietniu bieżącego roku.

telefon

Elementy składowe telefonów Fairphone, źródło: Flickr.com na licencji Creative Commons

Dodatkowo, komórki tej innowacyjnej firmy powstają u producentów w Azji, którzy są skłonni spełnić wyśrubowane wymagania dotyczące czasu pracy, jej warunków, płacy i ekologicznych standardów. Promowane są strategie służące do włączenia jak najaktywniej robotników w stanowienie o nich samych, innowacyjność społeczna, gotowość do poddawania się audytom miejsc pracy i wprowadzania nawet daleko idących zmian. Producenci telefonów Fairphone mozolnie przechodzą przez wszystkie elementy produkcji, by na każdym jej etapie znaleźć i próbować naprawić możliwe niedociągnięcia.

telefon

Opakowania na Fairphone zaprojektowane w drukarce 3D, źródło: FairPhone.com

Telefon Fairphone można zamówić w Europie za 310 euro – prowadzone są zapisy na przygotowywaną aktualnie partię 35 tys. egzemplarzy, poprzednie rozeszły się w mig. To sporo, ale jeśli pomyślimy, że nawet za telefony „za złotówkę” płacimy w polskich sieciach komórkowych de facto kilkaset złotych (rozłożonych na raty i dodanych do naszych miesięcznych rachunków), zaś najnowsze iPhone’y kosztują między 2,5 a 2,7 tys. złotych, to połowa tej kwoty za Fairphone nie wydaje się wygórowana jak na cenę za bycie fair.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia