Przejdź do treści

The Future is Stupid, czyli najlepsze eko-pomysły na Łódź Design

The Future is Stupid, czyli najlepsze eko-pomysły na Łódź Design
Zdjęcie: Massoudhassani.blogspot.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Design – piękny, użyteczny, czasem wręcz bajkowy – ma swoje poważne role do spełnienia. A niektórzy biorą je sobie do serca bardziej niż inni. I to ich pomysły właśnie prezentuje wystawa „The Future is Stupid” na drugim piętrze Centrum festiwalowego.

Weźmy takiego Massouda Hassaniego, Afgańczyka z pochodzenia, młodziutkiego absolwenta Akademii Designu w Eindhoven. Jego praca o nazwie Mine Kafon, pokazywana w ramach odsłony „The Future is Stupid” w Łodzi, to dekoracyjna na pierwszy rzut oka kula, która wyglądem przypomina coś, co moglibyśmy spokojnie znaleźć na warszawskim festiwalu twórczego recyklingu Przetwory. Po bliższej inspekcji okazuje się jednak, że Massoudowi nie w głowie estetyzacja przestrzeni z pomocą odpadów. Jego Kafon jest prawdziwie użytecznym sprzętem służącym do… rozbrajania min lądowych. Tocząca się dzięki sile wiatru kula złożona z bambusowych odnóży przymocowanych do żelaznego serca, zawierającego także nadajnik GPS, jest na tyle lekka, by ulegać podmuchom, ale na tyle ciężka, by aktywować miny. Dzięki użyciu tego taniego w produkcji narzędzia – jej wyprodukowanie kosztuje około 50 dolarów, co jest kwotą niewspółmierną do kosztów użycia skomplikowanego sprzętu do wykrywania metalu – być może uda się ograniczyć ogromną skalę ofiar min przeciwpiechotnych. Co roku w ten sposób ginie bowiem od 15 do 20 tysięcy cywilów.  

Zdjęcie: archiwum autorki

Trochę mniej dramatycznym, choć nie mniej przydatnym artefaktem powstałym w wyniku troski o społeczeństwo i projektowania z użyciem odnawialnych substancji jest płaszcz Bird’s Nest firmy Arc’teryx. Ten kanadyjski producent odzieży sportowej uznał, że nadszedł czas, by spłacić dług zaciągnięty wobec lokalnej społeczności i postanowił zrobić coś dla jej populacji bezdomnych. Z resztek swojej odzieży sportowej wysokiej jakości stworzył z pomocą wolontariuszy blisko 700 egzemplarzy wiatro- i wodoodpornej wierzchniej odzieży, która potem została rozdana potrzebującym za pośrednictwem tamtejszych NGOsów.

Zdjęcie: archiwum autorki

Najbardziej innowacyjnym i niewymagającym szczególnego projektowania, tylko wykorzystania istniejącej infrastruktury pomysłem wydał mi się natomiast projekt ColaLife Simona Berry’ego. Ten niezwykle prosty patent bazuje na wszechobecności Coca Coli na całym świecie, włącznie z terenami rozwijającymi się, gdzie często nie ma dostępu do wody pitnej, nie brakuje za to automatów z Coca Colą. Obsypany nagrodami projekt to po prostu dodatek, zawierający niezbędne, a niedrogie lekarstwa – np. na rozwolnienie i odwodnienie wśród dzieci – który dokładany jest do skrzynek z butelkami napoju, i tak dystrybuowanych do wielu afrykańskich czy azjatyckich wiosek. Dzięki niemu być może uda się zahamować umieralność najmłodszych na choroby, którym z łatwością można by zapobiec lub które prosto daje się leczyć.

Zdjęcie:Lodzdesign.com

Choć korzysta z infrastruktury korporacyjnego giganta, ColaLife nie jest afiliowany przy żadnej wielkiej firmie – napędzają go wyłącznie donacje i praca dziesiątek wolontariuszy. Od startu w 2008 roku przeszedł długą drogę, która zaprowadziła go do perspektyw wdrożenia próbnego projektu w Zambii.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia