Przejdź do treści

To był ciepły marzec!

To był ciepły marzec!
Półmaraton w Tel Avivie w połowie marca tego roku zorganizowano przy 30 stopniach Celsjusza. Źródło: teenainjerusalem.wordpress.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem
Marihuana
Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii

Myśmy w marcu marzli, za to w Turcji, na Bliskim Wschodzie, w Chinach, Japonii i oczywiście za kołem polarnym było cieplej niż zwykle

Jeden rzut oka na opublikowaną wczoraj mapkę marcowych anomalii temperaturowych na globie i wszystko jest jasne. Mieliśmy niezłego pecha!  

Źródło: Earth System Science Center, University of Alabama (USA)

Mapka powstała na podstawie danych zbieranych przez satelity. Niebieskim kolorem zaznaczono regiony globu, gdzie w marcu było chłodniej niż zwykle. Żółtym przechodzącym w pomarańczowy – te miejsca na planecie, gdzie temperatury były wyższe od normy.

Kto więc ukradł nam ciepło? Przede wszystkim oczywiście Arktyka, ale nie tylko. Cieplutko było również we wschodniej części Morza Śródziemnego. Kreta, Rodos, Kos – oto, gdzie należało spędzić marzec (inna sprawa, że lało tam powyżej normy). Miesiąc ten był też bardzo łagodny w Chinach (w styczniu było tam zimno jak diabli) oraz w Japonii, gdzie wiśnie zakwitły najwcześniej od pół wieku.

Twórcami mapy są John Christie i Roy Spencer z Uniwersytetu Alabamy w Huntsville (USA). Co ciekawe, obaj nie należą do zwolenników hipotezy, że to człowiek wywołał wzrost temperatur. Jednak nawet oni nie kwestionują faktu, że klimat  staje się coraz cieplejszy. Z ich analiz wynika na przykład, że ostatni styczeń był na globie drugim w kolejności wśród najcieplejszych w ostatnich 35 latach. Luty i marzec także znalazły się powyżej normy.

Christie i Spencer opracowali dający do myślenia wykres, który obejmuje okres od grudnia  1978 r. do marca 2013 r. Ustawiłem go poniżej w pionie, aby był bardziej czytelny. Słupki pokazują średnie miesięczne temperatury na globie (dokładnie ich odchylenie od średniej wieloletniej – wtedy można lepiej pokazać, kiedy było chłodniej, a kiedy cieplej, niż zwykle). Widać wyraźnie, że ostatnia dekada była cieplejsza od poprzedniej, a tamta – od jeszcze wcześniejszej. 

Źródło: Earth System Science Center, University of Alabama (USA)

 A wracając na koniec do tego pecha, którego mieliśmy w marcu, zerknijcie na jeszcze jedną mapkę. Ona chyba najlepiej pokazuje, co nam się przydarzyło: 

Źródło: NOAA Earth System Research Laboratory

Mapa pokazuje, jakie były średnie temperatury dobowe na półkuli północnej. Ta akurat dotyczy ostatniej środy, ale mapki z wcześniejszych dni z drugiej i trzeciej dekady marca, kiedy to zima przypuściła na nas wściekły atak, były do złudzenia podobne. Odszukajcie teraz Polskę (dla ułatwienia – prawa, górna ćwiartka mapy), a następnie zwróćcie uwagę na niebieski jęzor chłodu, którego początek znajduje się za kołem polarnym, a koniec sięga do środkowej i zachodniej Europy. To właśnie jest nasz marcowy pech!

Ale teraz już ani słowa o zimie. Czekamy na 11 kwietnia i Wielkie Nadejście Wiosny. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

Nie odkrywaj swojej pasji – stwórz ją

Zdenerwowany? Zjedz coś

Fitness na zdrowe jelita

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi?

10 ekokosmetyków idealnych na lato

10 rzeczy, które czyścisz źle, za rzadko lub wcale

Mamo, mam coś w oku!

Tarta z pomidorami, ricottą i parmezanem