Przejdź do treści

Tu zamieszkają pszczoły

Tu zamieszkają pszczoły
Pszczoły dzięki hotelom znajdują schronienie w naszych mało naturalnych miastach, zdjęcie: Karol Grygoruk dla Greenpeace, TVN24.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
para leżąca w łóku, on ją całuje w czoło
Innowacyjne prezerwatywy zabezpieczą przed infekcjami
Agnieszka Hyży
Agnieszka Hyży: nie oszukujmy siebie i całego świata słodkimi historyjkami jak z reklamy o pięknym bobasku
Joanna Kurowska o żałobie i wsparciu terapeutycznym. „To żaden wstyd, gdy człowiek szuka pomocy”
Meghan Markle i książe Harry
Meghan Markle podróżuje samolotem. Nasz ekspert odpowiada, czy latanie jest bezpieczne dla ciąży?
Główny Inspektor Sanitarny: teorie przeciwników szczepień to szarlataneria

Pszczoły i inne zapylacze coraz częściej przebijają się do naszej świadomości jako mali bohaterowie dnia codziennego. Możemy pomóc im na wiele prostych sposobów, a także hołubić, budując dla nich proste hotele.

Kto widział przebojowy dokument „Więcej niż miód” sprzed dwóch lat, ten wie: pszczoły i inne owady zapylające są w niebezpieczeństwie, a z nimi my wszyscy, o ile nie ograniczymy chemicznych dodatków do naszego rolnictwa. W Europie prawie ¾ wszystkich jadalnych gatunków roślin zapylane jest przez pszczoły (dane Greenpeace dostępne w poradniku Projektu Pszczoła – do pobrania tutaj) – w tym np. 100% drzewek migdałowych i 90% szparagów. Jeśli więc chcemy przetrwać, a w dodatku nadal jeść swoje ulubione warzywa, owoce czy orzechy, musimy albo przestawić się na ręczne zapylanie milionów kwiatostanów, jak to już dzieje się w Chinach, albo, co w gruncie rzeczy łatwiejsze, zadbać o dobrobyt owadzich pracusiów.

Greenpeace w tym roku mocno działa na rzecz zwiększenia świadomości dotyczącej pszczelich zagrożeń. Oprócz tego pięknego filmiku,

Wzruszający filmik zachęcający do troski o pszczoły, źródło: YouTube.com

działacze polecają też proste zabiegi mogące przyczynić się do poprawy pszczelego życia. Należy np. unikać kupowania produktów z roślin wielkoobszarowych uprawianych poza Unią Europejską, takich jak kukurydza czy soja, kupować miód od pszczelarzy, o których wiemy, że naprawdę dbają o swoje pasieki, w miarę możliwości stosować w uprawie na balkonie czy w przydomowym ogródku naturalne zamienniki chemicznych nawozów, a już na pewno wystrzegać się środków owadobójczych z grupy neonikotynoidów. Jeśli prowadzimy większy ogród, zostawmy w nim dziki zakątek, gdzie nie będziemy kosić trawy, zbierać liści ani często kopać – tam chętniej wpadać, a nawet mieszkać będą owady zapylające, z których wiele żyje w glebie, a część np. w próchniejących pieńkach. Ważne jest także, by uprawiać gatunki roślin, które kwitną o różnych porach roku, jak najdłużej zapewniając pszczołom pożywienie.  

pszczoły

Inauguracja hotelu dla pszczół na Polu Mokotowskim w Warszawie, źródło: Greenpeace.org

Najgorliwszym pomocnikom roju pozostaje wybudowanie hotelu dla pszczół, które szczęśliwie wyrastają już jak grzyby po deszczu w parkach i ogrodach miejskich (np. na stołecznym Polu Mokotowskim, na podbydgoskim przedmieściu czy w sześciu parkach Rzeszowa – pełna mapa tutaj). Skonstruowane z prostych surowców schronienia zastępują naturalne, dzikie tereny, które zabudowujemy, parcelujemy, strzyżemy i grodzimy. Jak je wybudować, szczegółowo przeczytamy w poradniku Greenpeace’u, ważne jest jednak, by wiedzieć, że jeśli dysponujemy zieloną przestrzenią z dużą ilością kwitnących roślin, nic nie stoi na przeszkodzie, by ze słomy, trzciny, desek, doniczek czy cegieł stworzyć hotel lub hotelik dla pszczół. Najprostsze konstrukcje stworzymy nawet z pustych butelek czy kartonów po sokach, wypełnionych szczelnie pustymi w środku łodyżkami (np. trzciny czy bambusa) i zawieszonych na linkach w miejscu osłoniętym od wiatru.

pszczoły

Różne rodzaje wypełnienia ceglanej konstrukcji stanowią osobne „pokoje” dla różnych hotelowych gości, źródło: Greenpeace.org

Te łatwe zabiegi mogą sprawić, że wędrowne czy zagubione pszczoły znajdą bezpieczną przystań. Nie kosztują nas wiele wysiłku. Zadbajmy o nie i zarazem o siebie samych!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia