Przejdź do treści

Umysł początkującego

Umysł początkującego
Ilustracja: Luiza Kwiatkowska | www.behance.net/luilula
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

W tradycji zen słynne jest powiedzenie: „W umyśle początkującego istnieje wiele możliwości, w umyśle eksperta – parę”. Tylko dzieci nie muszą pracować nad takim otwartym stanem umysłu. My, dorośli, zatracamy tę świeżość, jednak dzięki uważności i medytacji możemy na nowo dostrzec bezmiar możliwości w otaczającej rzeczywistości.

Codziennie widzieć świat od nowa – czy to w ogóle możliwe? Możliwe – właśnie takie właściwości posiada początkujący umysł. Wie, że nic nie wie, nie czyni założeń, patrzy, obserwuje, chłonie bez uprzedzeń i wstępnych założeń. Taki umysł to czysty potencjał. Nie dla niego stwierdzenia, że tak się nie da, albo że tak się nie robi. Paul Arden w książce „Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie” pisze: „Starzy golfiści nie wygrywają (…) Dlaczego? Starszy gracz może posłać piłeczkę równie daleko jak młodszy. Potrafi równie dobrze umieścić ją w dołku. A przy tym prawdopodobnie lepiej zna pole golfowe. Więc dlaczego potrzebuje dodatkowego uderzenia, które odbiera mu zwycięstwo? Z powodu doświadczenia. Zdaje sobie sprawę z ryzyka, wie, co może pójść nie tak, dlatego jest bardziej ostrożny. Młodszy gracz albo nie wie, albo nie zwraca na to uwagi. To jego przewaga. Z nami jest tak samo. Z wiedzą pojawia się ostrożność. Żeby odnieść sukces, trzeba pozostać dzieckiem.”

Z perspektywy „ludzi poważnych” umysł początkującego to umysł idioty. Jednak właśnie w takich umysłach rodzą się genialne pomysły oraz niebanalne rozwiązania. Juliette Binoche w filmie „Wypisz, wymaluj… miłość” gra schorowaną malarkę. Choroba stawów uniemożliwia jej trzymanie pędzla. Gdy ćwiczy na przyrządzie do rehabilitacji, jej wzrok pada na chwost, którym wykończona jest lina utrzymująca uchwyt maszyny do ćwiczeń. Kilka scen dalej widzimy ją jak obwiązana tą liną, macza chwost w farbach, maluje na podłodze, tworzy, jest szczęśliwa!
–Juliette! Oszalałaś?! Przecież maluje się pędzlem! – mógłby ktoś zawołać.
– A kto tak powiedział!? – zdaje się odpowiadać grana przez nią malarka.

Początkujące umysły podważają niepodważalne wydawałoby się prawdy, są nieostrożne, podejmują ryzyko, gonią za marzeniem, widzą tysiące opowieści, tam gdzie inni widzą chmury. Nie bójmy się łamać schematów, niech nie ogranicza nas doświadczenie, nie róbmy niczego na pamięć. Zbyt często działamy jak roboty, zbyt często poczucie, że wiemy już wszystko, odcina nas od otwierania się na nowe. Nasze wyedukowane umysły przeszkadzają nam traktować życie jak dobrą zabawę i kapcanieją wśród reguł, norm i zasad. Najwyższy czas wpuścić tam trochę świeżego powietrza i zrobić  miejsce dla ciekawego dziecka, które mieszka w każdym z nas. Może nam w tym pomóc medytacja, która jest niczym innym jak opróżnianiem umysłu wciąż od nowa.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Martwisz się? To dobrze!

Co cholesterol robi z twoim mózgiem?

Co cholesterol robi z twoim mózgiem?

Weekendowy detoks sokowy

Weekendowy detoks sokowy

5 pomysłów na 1-dniowy detoks

5 pomysłów na 1-dniowy detoks

Witaj Słońce!

Witaj Słońce!

Proszę o chwilę uwagi

Nauka uważności i świadomości

Telewizja ogłupia. Nawet po latach

Telewizja ogłupia. Nawet po latach

7 sposobów, by się nie przeziębiać

7 sposobów, by się nie przeziębiać

5 rzeczy, które możesz uprościć od zaraz

5 rzeczy, które uproszczą ci życie

Jaka jest dla ciebie ta chwila?

Jaka jest dla ciebie ta chwila?

Klucz do szczęścia

Klucz do szczęścia

Jak rozładować złość?

Jak rozładować złość?