Przejdź do treści

Wakacje na okrągło

Wakacje na okrągło
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Wpadliście już w jesienną rutynę? Budzik dzwoni nieubłaganie, w półśnie robicie drugie śniadania i rozwozicie dzieci do placówek? W trybikach codzienności bywa męcząco, bywa też zwyczajnie nudno… Ale są i takie rodziny, które wakacje mają cały rok. Poznajcie je!

Organizacja roku (przed)szkolnego zmusza nas do wyjazdów w lipcu lub sierpniu i zimowych ferii w ściśle określonym terminie. Ale są tacy, którzy nie przejmują się narzuconymi ramami, wychodzą poza nie i wybierają życie w podróży. Egzotyczne wakacje, które trwają kilka miesięcy lub lat? Brzmi kusząco. Rodziny nomadów oprócz trudów samej wyprawy biorą na siebie a to trudy opieki nad maluchami, a to wyzwania homeschoolingu (gdy w drogę wybierają się szkolniaki i trzeba nadrobić program). W zamian dostają całą masę przyjemności podróżowania poza rozkładem. Swoje przygody często opisują na blogach – to doskonała inspiracja dla takich, co trochę się boją, a trochę by chcieli, ale nie wiedzą jak.

Rodzice Marysi i autorzy bloga Mary w plecaku właśnie przygotowują się do kolejnej podróży po Azji. Rodzina 2 + 1, zwłaszcza gdy owo „1” ma niewiele lat, według obiegowych opinii zamiast na walizkach powinna siedzieć w domu, najlepiej w bliskim sąsiedztwie zawsze chętnych do pomocy cioć i babć. A na dwutygodniowe wakacje jeździć obowiązkowo do polskich kurortów „po jod”. Są jednak tacy, którzy potrafią połączyć pasję do podróżowania z powiększającą się rodziną, a przy okazji zamienić smętne szare polskie jesienie i zimy na egzotyczne słońce i przyjemne ciepło. Zazdrościcie?

W drodze od lat jest Rodzina bez granic. Wcześniej objechali samochodem Morze Czarne, teraz podróżują z Meksyku do Panamy. Ona – polska dziennikarka, on – niemiecki fotograf i one – dwie urocze córeczki żyją tak, jak chciałoby wielu: bez granic.

Łopacińscy wyruszyli w podróż w czerwcu i, mimo dzieci w wieku szkolnym, wcale nie wrócili do domu wraz z pierwszym dzwonkiem. Postanowili spełnić swoje marzenie, a Wojtkowi i Łucji zafundować prawdziwą szkołę życia. Ich poczynania możecie śledzić na blogu Łopacińskich świat. Co ważne, wyprawa Łopacińskich ma motyw przewodni i misję do spełnienia. Podczas podróży rodzina będzie odwiedzać szkoły świata, przyglądać się ich funkcjonowaniu i opowiadać o życiu w Polsce. Taki mają plan.

Szukając inspiracji do wakacyjnych podróży, nawet tych bliższych, warto zajrzeć też na blogi zagraniczne. Na Live World Travel znajdziecie zapiski czteroosobowej rodziny z Australii, która sprzedała swój dom, aby wyruszyć w podróż dookoła świata. W ubiegłym roku eksplorowali południowo-wschodnią Azję, teraz egzotyki szukają w Europie.

Australijczycy muszą być wyjątkowo zdeterminowani do dalekich podróży (i trudno im się dziwić, mieszkają w końcu na odległej wyspie), bo ciekawych blogów tworzą więcej. Benderowie z Travel with Bender zaczęli wrzucać do sieci notatki z wypraw dla znajomych i rodziny, dziś mają tysiące obserwatorów, a podróżowanie i pisanie o tym stało się ich pracą. Przyjemną, skoro można pracować z drinkiem pod palmą wtedy, gdy inni dzwonią zębami z zimna i przeklinają ulewy albo śnieżyce.  

Na życie nomadów zdecydowali się też Kanadyjczycy. Zajrzyjcie na Family Bucketeers, żeby sprawdzić, dokąd z dwójką nastolatków dotarli dziś. Ciekawostka: wrażenia z podróży spisują tu nie tylko rodzice, każde z dzieci też pisze swój internetowy pamiętnik.

Żądni podróży i słońca? Nawet jeśli musicie poczekać do kolejnego lata, warto zainspirować się już dziś. Choćby to nie miała być podróż dookoła świata, tylko nie tak daleka Turcja czy Chorwacja, na blogach podróżujących rodzin dogrzebiecie się do mnóstwa praktycznych informacji i porad. A planowanie wyprawy pozwoli przetrwać w dobrych humorach nasze polskie zimne półrocze. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!

Dlaczego warto zabrać całą rodzinę na rower?

Co nam zostanie z wakacji? Lista dobrych praktyk

Daj dziecku komiks

Przez pianino do… języka

Potówki – problem upalnego lata

5 sposobów, jak chronić skórę podczas upałów

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Co nam daje plaża?

Dzieciak w wodzie: subiektywny poradnik bezpieczeństwa

Pod kontrolą

Jak chronić dziecko przed upałem?