Przejdź do treści

Wakacje z przewodnikiem

Wakacje z przewodnikiem
Ilustracja: Katarzyna Bogucka | Szczecin. Przewodnik dla dzieci
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
miód, propolis
Propolis może mieć działanie przeciwnowotworowe
ruch uliczny, samochód, autobus, dym z kominów
„Smog ma wpływ nie tylko na kobietę w ciąży, ale także na jej dziecko” – mówi Emilia Piotrowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego
pluszaki zaprojektowane przez dziecko dla ikea
8-latka z Polski finalistką w światowym konkursie IKEA
Gaydos i Nergal w sesji
Melanie Gaydos. Modelka, które zainspirowała Nergala
Kobieta w ciąży, która układa dziecięce ubranka
Matki częściej cierpią na depresję poporodową, jeśli mają syna? Ginekolog komentuje

Wyjeżdżając na wakacje, czasem mamy już dość piasku, morza, słońca i chcemy coś zwiedzić. Ale jak przekonać do tego dzieci? Zamiast ciągać je po nuuudnych zabytkach i zarzucać dziesiątkami dat i faktów, podsuńcie im przewodniki. Takie, które powstały z myślą o małych podróżnikach. Mianujcie najmłodszych kierownikami wycieczki!


„Oto jest Rzym”
tekst i ilustracje Miroslav Šašek
tłumaczenie Katarzyna Domańska
Wydawnictwo Dwie Siostry, premiera: lipiec 2014
cena 32 zł

Włochy to typowo wakacyjny kierunek. Jeszcze w lipcu w Wydawnictwie Dwie Siostry ukaże się „Oto jest Rzym”, trzeci (po „Paryżu” i „Londynie”) tom kultowej serii albumów o miastach świata. A jeśli Rzym, to oczywiście starożytne ruiny i monumentalne kościoły. Zatłoczone place z fontannami, studenci teologii w kolorowych sutannach i karabinierzy. Czyli wszystko to, co od lat składa się na niepowtarzalny klimat Wiecznego Miasta. I chociaż realia może trochę się zmieniły, chociaż może w dzisiejszym Rzymie panuje większy tłok i żyje się znacznie szybciej, to zabytków przecież nie ubyło, Koloseum stoi nadal, Watykan jest państwem – miastem, a na idealnie czystym niebie wciąż świeci upalne słońce. Tekstu w książce niewiele, w całej serii główne skrzypce grają ilustracje świetnego rysownika – eleganckie i zabawne, rodem ze starej szkoły. Oto jest Rzym, drogie dzieci!


„Żożo i Lulu”

tekst Elisabeth Duda
ilustracje Agata Dudek
Wydawnictwo Dookoła Świata, 2010
cena 20 zł


Jak najlepiej poznać kulturę obcego kraju? Zaprzyjaźnić się z jego mieszkańcami i podglądać ich życie „od kuchni”, bo tego, co pokażą wam tubylcy, nie znajdziecie w programie żadnej zorganizowanej wycieczki. Codzienność małych Francuzów (a przy okazji fascynujące zakamarki Paryża) najmłodsi globtroterzy poznają z rodzeństwem, tytułowymi bohaterami „Żożo i Lulu”. Przy okazji nauczą się najbardziej przydatnych francuskich słówek – wyraźnie wyodrębnionych w tekście i przetłumaczonych w słowniku na końcu książki.


„Szczecin. Przewodnik dla dzieci”

teskt Anna Czerwińska-Rydel
ilustracje Katarzyna Bogucka
Wydawnictwo Fundacja ARTmosphere, 2013
cena 35 zł

Nie trzeba szukać daleko, z przewodnikami mali podróżnicy mogą też ruszyć w Polskę. Na przykład do Szczecina. Kto przeczyta „Szczecin. Przewodnik dla dzieci”, ten już nigdy nie pomyśli, że to miasto leży nad Bałtykiem! Bez problemu wymieni za to miejsca, które warto zobaczyć samemu i polecić innym. Ciekawostka: przewodnik po Szczecinie jest pierwszym na świecie skierowanym do dzieci przewodnikiem wykorzystującym augmented reality, czyli rozszerzoną rzeczywistość. O co chodzi? W tekst wplecione są kody, które można zeskanować za pomocą smartfona i w ten sposób zdobyć dostęp do dodatkowych informacji. Miasto można zwiedzać więc z książką i telefonem w ręku, albo przygotować się do wyprawy, siedząc w domu na kanapie i serfując po internecie. Dzieciaki to lubią.


„Cztery żywioły i dwa koziołki”

teskt Agnieszka Idziak
ilustracje Sylwia M. Bartkowska
Wydawnictwo Albus, 2013
cena 28 zł

Jedziemy dalej. „Cztery żywioły i dwa koziołki” warto zabrać do Wielkopolski. Koziołki to – wiadomo – symbol Poznania, a tytułowe żywioły odpowiadają czterem trasom prowadzącym przez atrakcje tego miasta. Jak na przewodnik przeznaczony dla dzieci przystało jest tu mapka z rozrysowanymi spacerami, są opisy wartych poznania miejsc, są i zadania do wykonania. Dla starszych trudniejsze, wymagające umiejętności kojarzenia faktów, dla młodszych – prostsze, polegające na odnalezieniu ukrytych na kartach przewodnika koziołków, dla wszystkich – dużo dobrej zabawy. Książka jest czarno-biała i to nie z racji oszczędności. Każdy może ozdobić ją tak, jak ma ochotę. Wiele ilustracji nie zostało dokończonych, co też pozostawia pole do popisu. Przy poznawaniu Poznania o nudzie nie ma mowy.

„Kto to widział? Przewodnik dla dzieci po Łazienkach Królewskich”
tekst Izabela Koczkodaj
ilustracje Agata Dudek, Małgorzata Nowak
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2011
cena 20 zł

Stolicę warto znać, a dla tych, którzy o Warszawie wiedzą już prawie wszystko, zawężamy perspektywę i skupiamy się na Łazienkach Królewskich. Czy w Łazienkach wszędzie stoją wanny i prysznice? Co król jadał na obiad? Czy w Starej Pomarańczarni trzymane są stare pomarańcze? Dzieci pytają bez końca i w „Kto to widział?” znajdą odpowiedź. Znajdą też miejsce do rysowania, zadania do rozwiązania i puste przestrzenie do dowolnego zagospodarowania. To nie sztywna książka z datami, tylko prawdziwy freestyle wśród spacerowników.


„Kolorowe miasta”
Wydawnictwo Tashka, 2013
cena: 49 zł

Na koniec coś absolutnie wyjątkowego. Kolorowanka „Miasta świata” to aż 56 portretów miast stworzonych przez kilkunastu topowych artystów. Podróż bez jednego słowa, za to przez wiele krajów o odmiennych kulturach i architekturze. Jest tu i Australia, i Turcja, Korea Południowa i Łotwa, Polska i Anglia. Są zatłoczone ulice i puste place. Portrety mieszkańców i panoramy miejsc. I mnóstwo, mnóstwo szczegółów. Idealne na nudę w trasie, na wspomnienie minionych wakacji i na zaostrzenie apetytu przed tymi, które dopiero w planach.


Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!

Dlaczego warto zabrać całą rodzinę na rower?

Co nam zostanie z wakacji? Lista dobrych praktyk

Daj dziecku komiks

Przez pianino do… języka

Potówki – problem upalnego lata

5 sposobów, jak chronić skórę podczas upałów

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Domykamy walizki i jedziemy na plażę!

Zabawki dla dziecka, które łatwo spakować

Co nam daje plaża?

Dzieciak w wodzie: subiektywny poradnik bezpieczeństwa

Pod kontrolą