Przejdź do treści

Wełna na twojej stopie

Wełna na twojej stopie
Wełna jest częstym gościem w kolekcjach butów marki Etnopia, Etnopia.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Wełna jest odnawialnym, termoizolującym i oddychającym materiałem ekologicznym. Aż dziw, że tak rzadko stosowanym w produkcji ubrań i butów. Na pomysł jej wykorzystania w nowoczesnym stylu wpadła młoda marka obuwnicza Etnopia.

Wspólny projekt trzech pań: Wioletty i Magdaleny Serafin oraz Katarzyny Świerk obejmował inspirację polskim folklorem i wykorzystanie takich surowców, jak właśnie genialna w swej prostocie wełna. Przecież to ten surowiec sprawia, że owcom nie jest nadmiernie ciepło ani zimno, że nie mokną jak przysłowiowe kury, a ich skóra oddycha. Wełna jest świetnym dizajnerskim strzałem. Jak piszą na stronie marki Etnopia jej twórczynie, wchłania wodę, generując ciepło, by potem szybko ją odparować, bez dyskomfortu dla noszącego ją zwierzęcia czy człowieka. Wełna dobrze też izoluje, gdyż włosy owcze mają to do siebie, że ich sprężystość i puszystość zachowuje w swej masie nieruchome powietrze. Nie dziwi więc, że projektantki zdecydowały się wykonać całą kolekcję z naturalnych tworzyw, takich jak len, sukno czy skóra. I choć w kolekcji Babie Lato na koniec lata/wczesną jesień mamy do czynienia z przewagą tych trzech ostatnich surowców, to wiemy, że wełna z pewnością powróci na mrozy!

Póki co, możemy cieszyć się modną pepitką z połączenia wełnianej tkaniny, samej wełny i skóry (balerinki, także na zdjęciu głównym – 270 zł, chwilowo przecenione na stronie firmy na 243 zł, krótkie botki – 399 zł),

wełna

Wełna i wełniane sukno, czyli balerinki Mila, źródło: Etnopia.com

uroczymi sukiennymi pantofelkami w kolorze szaro-brązowym (270 zł, przecenionymi na 243 zł)

wełna

Pantofelki z szarego sukna, czyli pochodnej wełny, źródło: Etnopia.com

czy pięknymi czarnymi sandałkami ze skóry z zaskakująco szykowną górską klamerką (290 zł, przecenione na 246,5 zł).

wełna

To nie wełna, lecz bardzo delikatna skórka i etniczna ozdoba, źródło: Etnopia.com

Trzeba wam bowiem wiedzieć, że pierwszym impulsem do stworzenia linii obuwia była dla projektantek inspiracja góralskimi butami zwanymi kapcami, czyli opatrzonymi wysoką cholewką botkami łączącymi skórę z suknem. Sukno bywa mylone przez laików z filcem, bo z daleka wygląda dość podobnie. Jest od niego jednak dużo wytrzymalsze i jako że powstaje z naturalnej przędzy wełnianej, posiada podobne do samej wełny właściwości. Twórczynie Etnopii pozbawiły kapce właściwych im ozdób, tworząc zrąb swojej pierwszej kolekcji. Potem przyszły wariacje na ich temat, a z czasem – w ogóle na temat połączenia tych naturalnych materiałów świetnej jakości.

Zgodnie z filozofią marki, czerpiącej to, co najlepsze, z polskiego folkloru, wszystkie buty wytwarzane są – często na indywidualne zamówienie – w rodzinnej pracowni na Podhalu, dając zatrudnienie doświadczonym rzemieślnikom. Z kolei surowce pochodzą z polskich garbarni i zakładów włókienniczych, wspomagając tę gałąź przemysłu, która ma w Polsce piękne tradycje, doceniane częstokroć przez największe światowe domy mody.

wełna

Śliczne i zgrabne sandałki Mika, źródło: Facebook.com

Z niecierpliwością wypatruję nowej, jesiennej już kolekcji Etnopii, licząc na to, że wełna znów obierze w niej prowadzenie!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia