Przejdź do treści

Wielkanoc w wersji fit. Podpowiadamy, jak nie stracić zdrowych nawyków w święta

Wielkanoc w wersji fit. Podpowiadamy, jak nie stracić zdrowych nawyków w święta
Wielkanoc w wersji fit. Podpowiadamy, jak nie stracić zdrowych nawyków w święta Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już za chwilę Wielkanoc, czyli małe wyzwanie dla osób aktywnych. Co zrobić, żeby odeprzeć atak zastawionego suto stołu i przetrwać tych kilka dni, nie tracąc formy?

 

Większość znanych nam osób właśnie teraz pilnie pracuje nad ukształtowaniem sylwetki (no cóż, projekt plaża, aktualny jak co roku), dlatego też nie chcą, aby efekty mozolnego wysiłku zostały zmarnowane. Jeśli i wy się tym martwicie, oto na co powinniście zwrócić uwagę.

Wielkanoc w wersji fit

Wielkanoc na szczęście ma ten plus, że typowe świątecznie dania obfitują w takie składniki jak: jaja, chude mięso, kiełbasy (mowa o tych prawdziwych – swojskich), czyli produktach bogatych w białko. Jednak często są one albo smażone, albo podawane z ciężkimi sosami. Odpuście je sobie. Zamiast tego postawcie na surówki i sałatki, które nie zawierają majonezu, za to mają dodatki w postaci bogatych w błonnik ziaren, takich jak słonecznik czy dynia. Poza tym koniecznie jedzcie systematycznie. Pozwoli to utrzymać metabolizm na podwyższonym poziomie.

Odchudź ciasta

Nawet jeśli z wielkanocnego obiadu zostanie w lodówce masa smakołyków – nie objadajcie się wieczorem. W ten sposób mocno spowalnia się metabolizm. Jeśli najecie się wieczorem, nie będziecie miały apetytu na pełnowartościowe śniadanie. I oczywiście w efekcie sięgniecie później po wysokokaloryczne posiłki, by to nadrobić. Błędne koło! Pora na ostatni posiłek to nie mniej niż 2-3 godziny przed pójściem spać. W święta niestety ta zasada nadal obowiązuje!

Jasne, że najlepiej byłoby w ogóle ich nie dotykać, bo prawie każde ciasto to bomba kaloryczna. Niestety, łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Dlatego warto przygotować świąteczny sernik czy mazurek w wersji dietetycznej – czyli po prostu te ciasta odchudzić. Spróbujcie! Ale nawet dietetyczne smakołyki najlepiej degustować, nakładając małe kawałki na małe talerzyki (dotyczy to zresztą wszystkich potraw). Nie objadajcie się nimi bez pamięci i najlepiej jedzcie je w pierwszej części dnia.

Pamiętajcie, że dopiero po 20 minutach do mózgu trafia sygnał, że jesteśmy syci. Więc odczekajcie chwilę, zanim zaczniecie węszyć za dokładką. Dodatkowo w trakcie jedzenia popijajcie posiłek wodą niegazowaną – dzięki temu szybciej poczujecie się najedzone.

Stół wielkanocny

Spędź święta aktywnie!

Najważniejsze, żebyście w błogim lenistwie nie zalegały przy stole czy na kanapie na cały świąteczny okres, tylko odpoczywały także w ruchu. Zaplanujcie, że po każdym posiłku zrobicie trening. Jest teraz mnóstwo ćwiczeń dostępnych on-line. Skorzystajcie z nich! W te święta odpuście sobie spacery czy przejażdżki na rowerze. Dla własnego zdrowia i w trosce o innych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: