Przejdź do treści

Windowfarms – uprawa w twoim oknie

Windowfarms – uprawa w twoim oknie
Zadowolona posiadaczka „okiennej farmy", Windowfarms.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?
Mama Kosmetolog o bliznowcu – czym się charakteryzuje i jak powstaje?
Joanna Horodyńska
Karolina Gilon i Joanna Horodyńska zachęcają do badań piersi
magda gessler
Magda Gessler ambasadorką kampanii „Diagnostyka Jajnika”
Keira Knightley
Keira Knightley zakazała swojej córce oglądania filmów Disneya

Uprawa na parapecie albo balkonie to cudowna sprawa. Jeśli nie macie miejsca na wielkie skrzynki, uratują was Windowfarms – system hydroponicznej uprawy do zawieszenia w prawie każdym oknie.

Windowfarms można kupić przez stronę producenta lub – jeśli wasz poziom zaawansowania w domową uprawę i arkana sztuki DIY na to pozwala – zbudować go sobie samemu. To dość prosty patent: doniczki z roślinkami układają się pionowo w coś na kształt kolumny, pompa na dole tłoczy wodę wzbogaconą o substancje odżywcze do rurek okalających całą kolumnę. Płyn potem skapuje z kolejnych, małych doniczek do coraz większych. Nadmiar wody docierający z powrotem na samo dno zostaje ponownie wykorzystany. Dzięki wykorzystaniu hydroponiki, czyli bezglebowego sposobu uprawy, będziemy mieć pewność, że nasza roślinność nie rozrośnie się w gigantyczny system korzeniowy, tylko czerpać będzie maksymalnie dużo z pozostającej w ciągłym obiegu wody. Takich kolumn, wiszących lub stojących, w zależności od wielkości okien możemy zamontować sobie nawet kilka – wszystkie działają tak samo.

 

Gąszcz upraw, źródło: Windowfarms.com

Jeśli dobrze wybierzemy, co chcemy uprawiać – zioła, np. bazylię, kwiaty lub rośliny o jadalnych liściach typu jarmuż czy stewia – nasze okno ma szansę stać się małym rezerwuarem świeżości na nasze stoły. „Dobry wybór” oznacza dopasowanie uprawy do klimatu i warunków, jakie panują w wybranym pomieszczeniu: inaczej nasza okienna farma będzie zachowywała się na parapecie przy nieuszczelnionym północnym oknie niż na południowej ścianie w ciepłym klimacie lub w bezpośredniej bliskości grzejnika. Częstotliwość pracy pompy i temperatury dozowanych do systemu substancji odżywczych można ustawić za pomocą czujników zamontowanych fabrycznie w Windowfarms, co ma też znaczenie dla kosztów tej uprawy. Jeśli nie chcecie, by pompa bez sensu pracowała bez przerwy, można zmniejszyć jej efektywność o połowę, co zdaniem producentów podwyższa rachunki za energię – przynajmniej według amerykańskich standardów – zaledwie o kilkanaście złotych rocznie. Warto też zwrócić uwagę na oświetlenie naszej małej uprawy – jeśli okna mieszkania czy domu wychodzą na wschód lub północ, możecie rozważyć dodatkowy system żarówek (najlepiej LED-owych), by podoświetlać roślinki.

Dwie kolumienki Windowfarms – wisząca i stojąca, źródło: Windowfarms.com

Gdy już uda wam się stworzyć dla okiennej farmy idealne warunki świetlne i temperaturowe, wystarczy posadzić rośliny, doglądać ich jak zwykle, zmieniać wodę w systemie raz w tygodniu i czyścić go raz na miesiąc. Koszt całego sprzętu do zamontowania, co podobno zajmuje ledwie kilka godzin, to 199 dolarów za pojedynczą kolumnę (z ziarnami i podstawowymi odżywkami) i 299 za dwie. Do tego dowoli możecie dokupywać ziarna kolejnych roślin, odżywki i akcesoria. Albo wybudować sobie farmę samemu. Smacznych i pachnących Windowfarms!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia