Przejdź do treści

Zbadaj pieprzyki przed latem

Zbadaj pieprzyki przed latem!
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Pieprzyki nierówne, wielobarwne, duże i niesymetryczne to znak, aby obejrzał je lekarz dermatolog. Jak rozpoznać znamię, które w przyszłości może być groźne? Podpowiadamy i radzimy, by udać się na przegląd skóry jeszcze przed wakacjami.

Jeśli już wystawiliście swoje blade ciała na słońce, to znak! Znak, że nadchodzi sezon plażowy i … niestety, tortury dla naszej skóry. Niejedna osoba przysmaży sobie to i owo na raka, by później przechadzać się dumnie z hebanową opalenizną. Jednak my ostrzegamy i wyczulamy. Oprócz oczywistego smarowania się kremem z filtrem, jeszcze zanim sezon ruszy w pełni, powinniśmy zgłosić się do dermatologa i pokazać mu swoje pieprzyki. Taki przegląd skóry należy robić co najmniej raz w roku, a najlepiej przed i po wakacjach.

Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty? Na pewno nieregularne, asymetryczne kształty pieprzyków, niewyraźna, rozmyta otoczka oraz nierówne rozmieszczenie barwnika. To tak zwane znamiona atypowe (dysplastyczne). Dermatolog wykorzysta specjalistyczne narzędzie – dermatoskop, podświetlaną lupę, dzięki której wstępnie oceni zmianę. Być może skieruje do chirurga na usunięcie pieprzyka. Najczęściej takie rozwiązanie polecane jest w przypadku nietypowych znamion, które narażone są na promieniowanie słoneczne i poparzenia.

Co więcej, każdy z nas powinien być wyczulony na zmiany pojawiające się na już istniejących znamionach, jak na przykład: powiększanie się, zmiana kształtu, zabarwienia. Jeśli znamię piecze, swędzi lub wycieka z niego krew czy inny płyn, koniecznie należy zgłosić się do specjalisty.

Tylko w najgorszym przypadku niepokojąca zmiana okazuje się czerniakiem. To nowotwór złośliwy, atakujący inne narządy. Jednak – co ważne – wcześnie wykryty może być uleczalny. Zazwyczaj zmiana nie jest jednak rozpoznawana wystarczająco wcześnie.  Ryzyko rozwoju nowotworu jest większe u osób, u których czerniak wystąpił w rodzinie, mają dużo nietypowych znamion oraz fototyp skóry wysokiego ryzyka (czyli jasna cera, oczy niebieskie/zielone, włosy blond/rude, piegi, skóra łatwo ulegająca poparzeniom słonecznym). Także u tych, które często się opalają, również w solarium, a także miały poparzenia słoneczne w dzieciństwie.

Najczęściej nasze pieprzyki mają jednak równe brzegi i są jednolitego koloru. To zwykłe znamiona, które nie są groźne. Oprócz czerniaka jest jeszcze cała lista innych zmian, łagodnych, jak choćby naczyniaki i włókniaki. Często występującym nowotworem skóry jest rak podstawnokomórkowy, który nie daje przerzutów.

W związku z tym, że czerniak wykryty późno nie daje optymistycznych rokowań, to każdy powinien pamiętać o profilaktyce. Ze słońca korzystajmy mądrze, najlepiej poza godzinami 10-16, smarujmy się kremami z filtrem, a nietypowe znamiona najlepiej zasłaniać. Częścią profilaktyki jest również samokontrola oraz wizyta u dermatologa. Żadna opalenizna nie jest warta tego, by z niewinnego pieprzyka rozwinął się czerniak.

W ramach europejskiej kampanii Euromelanoma można zapisać się na bezpłatną konsultację. Mapa zaangażowanych gabinetów dostępna jest tutaj.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Uroda w pigułce

Łuszczyca pod kontrolą

Czerniak – 8 rzeczy, których możesz o nim nie wiedzieć

5 chorób, które możesz przywieźć z wakacji

Jak pomóc skórze?

Co zyskasz, jeśli nie spalisz się tego lata?

Jak skóra reaguje na stres

Tych leków unikaj, gdy świeci słońce

Tych leków unikaj, gdy świeci słońce

Wiosenna odnowa skóry

Wiosenna odnowa skóry

8 rzeczy, których nie znosi twoja skóra

8 rzeczy, które szkodzą skórze

Ręce – co mówią o zdrowiu?

7 rzeczy, których nie znosi twoja skóra

7 rzeczy, których nie znosi twoja skóra