Przejdź do treści

Zdrowe pary na talerzu. Zobacz, co korzystnie jest łączyć w swoim menu

iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wszystkie związki, jakie znamy, mogą się wzajemnie łączyć, zmieniać pod wpływem innych, działać korzystnie albo nie na nasz organizm. Dotyczy to także jedzenia. W jednym z wpisów wspominałam o tym, jakich produktów lepiej nie łączyć, a tym razem o kilku zdrowych „romansach” na talerzu.

Jabłka i winogrona

Jeśli sałatka owocowa, to koniecznie z tym zestawieniem. Jabłka zawierają bardzo silny przeciwutleniacz, kwercetynę, która już w pojedynkę zasługuje na uznanie (działa przeciwnowotworowo). W połączeniu z katechinami zawartymi w ciemnych winogronach ma jeszcze większą moc, bo dodatkowo hamuje tworzenie skrzepów w naczyniach krwionośnych. A te, jak wiadomo, mogą prowadzić do udaru i zawału serca.

Ciecierzyca i botwina

Zjadając 100 g ciecierzycy, zapewniamy sobie połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę B6. Ta z kolei poprawia wchłanianie magnezu – bardzo ważnego dla naszego organizmu pierwiastka, który zmniejsza uczucie niepokoju, poprawia pracę serca i… humor. Dlatego tam, gdzie magnez, tam powinna być i ciecierzyca. Warto ją łączyć na przykład z botwiną czy rybami.

Wołowina i rozmaryn

Rozmaryn eliminuje związki kancerogenne uwalniane podczas pieczenia/smażenia/grillowania mięsa. Przyprawa zawiera kwas rozmarynowy i karnozowy, które zapobiegają tworzeniu się szkodliwych heterocyklicznych aminów aromatycznych na mięsie. Jak wykorzystać rozmaryn? Możemy przyrządzić marynatę do mięsa z oliwy, soku z cytryny i rozmarynu właśnie.

Chcesz uwolnić się z objęć PMS? Może ci w tym pomóc Ashwagandha

Ryby i brokuły

To połączenie smaczne, ale i megazdrowe! Pomijając bogactwo witamin i innych związków zawartych w rybach i brokułach, ten duet w naszych żołądkach uwalnia jeszcze więcej  pozytywnej mocy. Selen zawarty w rybach ma właściwości przeciwnowotworowe i hamujące namnażanie komórek rakowych. Ale jego siła jest kilkanaście razy większa, gdy łączy się z zawartym w brokułach sulforafanem.

Czerwone wino i migdały

Czerwonego wina nie powinniśmy łączyć z czerwonym mięsem, ponieważ zawarte w nim żelazo jest wówczas gorzej wchłaniane. Zdrowe połączenie to np. wino i migdały. Resweratrol (antyoksydant z wina) współpracuje z witaminą E, w którą obfitują migdały. Razem wspomagają pracę układu krwionośnego.

Pamiętajcie o tych zdrowych parach w kuchni!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: