Przejdź do treści

Zdrowy kącik do nauki

Zdrowy kącik do nauki
Zdjęcia: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta myje twarz
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik
Kobieta dekoruje pierniki
8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Dobra wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – lek na SMA będzie refundowany w Polsce
stół świąteczny
Racjonalne podejście do jedzenia podczas świąt. Dietetyk radzi, jak znaleźć złoty środek
Magiczne portrety chorych dzieci w szpitalach. Zobacz zdjęcia z projektu „Heart Project”

Rok szkolny się rozkręca, a to oznacza coraz mniej biegania po podwórku i więcej siedzenia nad podręcznikami. Pamiętajmy jednak, żeby nauka nie odbywała się kosztem zdrowia. Kącik do odrabiania lekcji nie może być zbieraniną przypadkowych sprzętów. Jak go urządzić?

Na pierwszy ogień idzie biurko. Najrozsądniejsze i najbardziej ekonomiczne, długoterminowe rozwiązanie to biurko z regulowaną wysokością nóg. Dziecko rośnie, rośnie i biurko, prosta sprawa. O ile to pierwsze rośnie samo, o regularnym podwyższaniu drugiego trzeba pamiętać. Raz do roku, we wrześniu, zazwyczaj nie wystarczy. Dzieci rosną skokowo, dobrze więc co kilka miesięcy sprawdzić, czy idealnie dopasowane biurko nadal pasuje jak ulał. Według podobnej zasady wybieramy krzesło. Specjaliści twierdzą, że najlepiej, aby było regulowane nie tylko „na wysokość”, ale też „na głębokość” – plecy muszą mieć solidne podparcie. Jak wyznaczyć właściwą wysokość mebli? Gdy dziecko siedzi przy biurku, jego ręce powinny swobodnie opierać się o blat, a kolana i stopy uginać się pod kątem prostym. Macie to? Jeśli nogi zwisają nad ziemią, a krzesła nie da się bardziej obniżyć, podstawiamy pod nie podnóżek.

Chcąc nie chcąc dzieciaki spędzają przy biurku sporo czasu. Długotrwałe unieruchomienie, nawet na najlepiej dostosowanym krześle, nie robi dobrze na postawę. Na szczęście są sposoby, żeby „tylko” siedząc zmusić mięśnie szkieletowe do solidnej pracy. I to takiej, która odbywa się bez specjalnego zaangażowania właściciela tych mięśni. Niby siedzę i odrabiam lekcje, a jednak ćwiczę – sprytne! Jak to zrobić? Wystarczy czasem zamienić krzesełko na… piłkę do siedzenia. Balansowanie na wielkiej piłce (ale bez przesady, powinna być dostosowana do wzrostu dziecka tak, żeby rzeczywiście na niej siedziało, a nie wyłącznie spadało na podłogę) to frajda sama w sobie, a korzyści dla kręgosłupa nieocenione. Konieczność ciągłego utrzymywana równowagi zmusza do pracy mięśnie głębokie, czego może teraz maluchy nie docenią, ale co zaprocentuje w przyszłości. Dodatkowe efekty siedzenia na piłce to wzmocniony układ mięśniowy, lepsza koordynacja i nawyk prostego siedzenia. Wszystko uzyskane mimochodem, bez walki o wykonywanie nudnych ćwiczeń.

Godziny nad książkami i zeszytami to również wyzwanie dla oczu. Dobre oświetlenie jest koniecznością. Biurko najlepiej ustawić tak, żeby przy pracy można było korzystać ze światła dziennego. W miarę możliwości nie na wprost, ale w ten sposób, żeby światło słoneczne padało – w przypadku praworęcznych – z lewej strony. Podobna zasada obowiązuje światło sztuczne: gdy piszemy prawą, lampka z lewej.  Na biurku sprawdzi się lampka z ruchomym ramieniem, zasada indywidualnego dostosowania do użytkownika obowiązuje i tu. Czasem od lekcji trudno się oderwać, ale dobrze jest nauczyć dziecko, żeby robiło przerwy w nauce i przez chwilę popatrzyło na oddalone obiekty. Na to, co za oknem często wpływu nie mamy, ale ideałem byłyby drzewa. Patrzenie na zieleń relaksuje, a przerzucanie wzroku z bliska w dal to najlepsza gimnastyka dla oczu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

ojciec całuje niemowlę trzymane na rękach

Późne ojcostwo – czy ma to wpływ na dziecko?

Dziewczynka w różowymswetrze siedzi na podłodze w przedszkolu i bawi się klockami

Smog – oczyszczacze powietrza w poznańskich żłobkach

Dziecko jedzące czekoladę

Jak świadomie zmienić nawyki żywieniowe dziecka? Psycholog wyjaśnia

Dwójka dzieci siedząca na kanapie w kaskach korekcyjnych

Kaski korekcyjne dla dzieci. Pediatra zapewnia o bezpieczeństwie i skuteczności

Dziewczynka bawiąca się zabawkami w pokoju

„Ile kosztuje dziecko w Polsce?” Zaskakujące wyniki

Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!

Dlaczego warto zabrać całą rodzinę na rower?

Co nam zostanie z wakacji? Lista dobrych praktyk

Daj dziecku komiks

Przez pianino do… języka

Potówki – problem upalnego lata

5 sposobów, jak chronić skórę podczas upałów