Przejdź do treści

Zegarki na szlak

Zegarki na szlak
Zdjęcie Suunto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Meghan Markle i książe Harry
Meghan Markle podróżuje samolotem. Nasz ekspert odpowiada, czy latanie jest bezpieczne dla ciąży?
Główny Inspektor Sanitarny: teorie przeciwników szczepień to szarlataneria
Anja Rubik przekazuje 1000 książek „#SEXEDPL” do polskich szkół
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie

Biegacie ekstremalnie? Jeździcie rowerem z daleka od cywilizowanych dróg i szlakow? Chodzicie po górach na przełaj? No to Suunto Ambit jest dla was!

Może być czarny lub srebrny – zaczynam czytać materiały prasowe. Nie wiem dlaczego, ale kwestie wizualne mają ogromny wpływ na nasze decyzje zakupowe. Tymczasem kolor koperty i bransolety w przypadku zegarka Ambit, który jest wykorzystywany przez ekstremalnych sportowców i ambitnych turystów, ja osobiście stawiam na drugim miejscu. Znacznie ciekawsze, zatrzymując się ledwie na chwilę przy tym jak Suunto wygląda, wydaje mi się możliwość zmiany tła wyświetlacza (tradycjonaliści powiedzą, że to cyferblat, ale ten model jest kwarcowy i „elektroniczny” więc to nie jest do końca prawda). Dzięki temu wskazania zegarka będą idealnie widoczne o każdej porze dnia, w pełnym słońcu ale też w absolutnych ciemnościach.W tym czasomierzu istotne są przede wszystkim jego funkcje. Wodoodporny do 100 m (coś dla płetwonurków!), z pancerną obudową z aluminium i kompozytów, z regulowanym podświetleniem (można je włączyć na stałe – ideał gdy nie chcemy nocą grzebać w poszukiwaniu odpowiedniego guzika), ma menu w 9 językach, GPS oraz kompas 3D (ten ostatni kompensuje przechyły, a więc pokazuje kierunek bez względu na kąt nadgarstka oraz pokazuje kurs w stopniach), barometryczny pomiar wysokości, termometr, a jeśli kupicie specjalny pas zakładany na piersi (sprzedawany oddzielnie) zegarek może też służyć za pulsometr. Tyle w telegraficznym skrócie.

Ambit współpracuje z komputerem, tak z PC jak z „makami”. Zdjęcie Suunto.com

Dokładniej? Spodobał mi się ten GPS, który poprowadzi nas do celu jak po sznurku – nawigacja działa z waypointami (punktami z dokładnymi współrzędnymi, które wprowadzamy przed wyprawą, z komputera) lub po prostu po trasie. Dzięki GPS mamy zawsze aktualny czas, odbiornik sygnału z satelitów umożliwia również tworzenie własnych POI („punktów szczególnie interesujących”), które da się zapisać, analizować i przekształcać w specjalnej aplikacji Movescount.com. W ten sposób można również zegarek zaktualizować i pobierać aplikacje dla użytkowników Suunto. Funkcje treningowe? Proszę bardzo. Ambit zastąpi stoper, ale też umie zmierzyć czasy pokonywanych okrążeń (jeśli macie taką potrzebę), zmierzy prędkość (i zrobi to sprytnie, bo na podstawie przyspieszenia), poda czas odpoczynku i… Opis tego zegarka zajmuje kilka stron, a jego opanowanie pewnie co najmniej kilka godzin. Tym niemniej jestem pod wrażeniem. Nie sądziłem, że tyle gadżetów da się zmieścić w czymś, co waży zaledwie 78 gramów i da się założyć na nadgarstek. Cena? 1950 zł. 

Ze specjalnym pasem zegarek przydaje się przy treningu. Zdjęcie Suunto.com 

Akumulator wystarcza na długo. Przy wykorzystaniu GPS i częstych pomiarach pozycji (tzw. tryb treningowy) działa przez 15 godzin. Można go jednak przełączać także w tryb outdoor (rzadsze kontrole pozycji) – bateria starcza na 50 h, lub wyłączyć GPS i wtedy Ambit pociągnie do 30 dni. Zdjęcie Suunto.com

 

Konkurencyjny Garmin Fenix też ma wbudowany GPS, mierzy wysokość i temperaturę oraz podobne funkcje treningowe. W porównaniu do Suunto ma nieco mniejszą wodoszczelność (do 50 m). Producent zachwala, że jest idealny dla narciarzy i alpinistów. Cena około 1700 zł. Zdjęcie Garmin.com

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Bez nudy na bieżni

Kręgosłup kocha siłownię, ale...

Kręgosłup kocha siłownię, ale…

Indoor zamiast outdoor?

Indoor zamiast outdoor?

Etykieta na siłowni

Etykieta na siłowni

Słów kilka o białku

Słów kilka o białku

Ćwiczenia na plecy – wzmacniaj je!

Ćwiczenia na plecy – wzmacniaj je!

Kardio vs. ciężary - co lepiej spala tłuszcz?

Kardio vs. ciężary – co lepiej spala tłuszcz?

Czy trenuję za słabo?

Czy trenuję za słabo?

5-dniowy poświąteczny plan treningowy

5-dniowy poświąteczny plan treningowy

Siłownia w domu – kiedy ma sens?

Siłownia w domu – kiedy ma sens?

Trenuj dynamicznie!

Trenuj dynamicznie! Propozycja ćwiczeń

Ćwiczenia na pośladki ze sztangą

Ćwiczenia na pośladki ze sztangą