2 min.
Zielona herbata – lepiej nie przesadź!

Zdjęcie: shutterstock
Najnowsze
01.03.2021
5 najlepszych zamienników cukru
01.03.2021
Jak poradzić sobie z wodą zatrzymaną w organizmie? Radzi Agnieszka Pocztarska
28.02.2021
Wiecznie jesteś głodna? Sprawdź, jak łatwo sobie z tym poradzić
28.02.2021
Martwi cię słaba przemiana materii? Oto, co może być przyczyną
28.02.2021
Przepis na zakwas pszenny. Niezawodny i bardzo prosty!
Antyoksydanty, działanie przeciwnowotworowe, odchudzanie – takie szybkie skojarzenia mamy z zieloną herbatą. Jednak każdy kij ma dwa końce. Nie powinniśmy przesadzać z jej ilością. Skutki mogą być groźne nie tylko dla nas.
Takie odkrycia zawsze przykuwają moją uwagę. Potwierdzają one starą prawdę, że to dawka decyduje o tym, czy dany lek będzie faktycznie lekiem czy może jednak trucizną. Zieloną herbatę można nazwać trucizną? Okazuje się, że tak. Profesor Mahtab Jafari dowiodła właśnie, że jej nadmiar pogarsza płodność i niekorzystnie wpływa na rozwój potomstwa.
Wprawdzie nie dowiedziono tego (jeszcze) w badaniu na ludziach, a na muszkach owocowych, jednak autorzy jednoznacznie przyznają, że podobny efekt może pojawiać się również u homo sapiens. Muszki owocowe bardzo często są wykorzystywane w badaniach – są łatwe w hodowli, szybko się rozmnażają i mają 75 proc. genów związanych z rozwojem chorób zbliżonych do ludzkich.
Jaką ilość herbaty dziennie możemy pić bez obaw? Choć nie poznajemy w badaniu precyzyjnych dawek, można wywnioskować, że 2-3 filiżanki dziennie nie powinny nam szkodzić. Eksperci zalecają „umiarkowane” picie zielonej herbaty. Embriony i larwy muszek Drosophila melanogaster były poddane działaniu różnych dawek polifenoli z zielonej herbaty (ang. skrót: GTP – green tea polyphenols). Szkodliwy wpływ miało już 10 mg/ml GTP – ta ilość nie tylko spowalniała rozwój, ale też powodowała, że potomstwo było stosunkowo mniejsze i mniej liczne niż bez zielonej herbaty. Poza tym odkryto zmniejszenie szans na potomstwo oraz zmiany w budowie narządów rozrodczych (niezależnie od płci).
Według autorów badania nadmiar zielonej herbaty powodował u muszek zwiększenie podatności na stres cieplny. Krótko mówiąc, organizm gorzej radził sobie z wyższą temperaturą. Taka reakcja w badaniach na innych zwierzętach bardzo silnie wiąże się z osłabieniem płodności. Autorzy uważają też, że nadmiar zielonej herbaty może powodować obumieranie zdrowych komórek i w efekcie spowalniać rozwój czy zaburzać reprodukcję.
Absolutnie nie chciałabym sugerować zrezygnowania z picia zielonej herbaty. Mamy wiele dowodów naukowych, że korzystnie wpływa na zdrowie. Dobrze jednak wiedzieć, że i w tym przypadku dobrze zachować umiar.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020