Przejdź do treści

Zielone liściaste warzywa. Dlaczego warto je codziennie jeść?

Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szpinak, sałata, jarmuż, kapusta czy rukola – naukowcy odkryli w nich cukier, którym żywią się zdrowe bakterie w jelitach. A jak wiadomo, jakość mikroflory jelit odpowiada w dużym stopniu za stan naszego organizmu.

Zielone liściaste warzywa dzierżą wśród warzyw palmę pierwszeństwa. Jak się okazuje, jest w nich nie tylko spora dawka witamin, kwasu foliowego czy żelaza. Niedawno naukowcy odkryli, że zawierają monosacharyd o nazwie sulfochinowoza, w skrócie SQ, który napędza do działania dobre bakterie żyjące w jelitach.

Dr E. Goddard-Borger, prof. S. Williams i prof. G. Davies z Melbourne i Yorku w pracy na łamach Nature Chemical Biology opisali, że co roku zielone warzywa liściaste produkują ilość cukru SQ, zbliżoną do rocznego wydobycia rud żelaza na świecie. Skąd takie porównanie? Według badaczy to szansa, by wykorzystać cukier do namnażania dobrych bakterii jelitowych, które można wszczepiać do jelit z nieprawidłową mikroflorą i innymi zaburzeniami.

Miksujemy: koktajl na anemię

– Za każdym razem, gdy jemy zielone liściaste warzywa, konsumujemy znaczne ilości cukru SQ, który jest wykorzystywany jako źródło energii przez dobre bakterie jelitowe. Bakterie w jelitach, jak kluczowe ochronne szczepy E.coli, wykorzystują SQ i stanowią lepszą barierę ochronną, hamują wzrost i kolonizację niekorzystnych dla nas bakterii – tłumaczy dr Goddard-Borger.

Jak już wiadomo z wielu innych badań, przekłada się to nie tylko na lepsze trawienie. Badania ostatnich lat przypisują mikroflorze jelit ogromny wpływ na różne aspekty zdrowia, m.in. na nastrój, ochronę przed nowotworami czy chorobami układu krążenia.

Odnalezienie cukru SQ w zielonych warzywach przy okazji wyjaśniło, w jaki sposób dobre bakterie chronią jelita i wspomagają zdrowie. Według badaczy ich odkrycie rozwiązuje również 50-letnią zagadkę, w jaki sposób siarka, pierwiastek niezbędny do życia na Ziemi, została wykorzystana i przetworzona przez żywe organizmy. Otóż aby pobrać cukier z roślin, bakterie wykorzystują wcześniej nieznany enzym YihQ. Dzięki niemu wchłaniają i rozkładają cukry zawierające siarkę (ma ona kluczowe znacznie dla budowania białek, niezbędnych składników wszystkich żywych organizmów).

Jak tłumaczą autorzy, SQ jest jedną cząsteczką cukru, zawierającą siarkę, a jej „trawienie” przez bakterię uwalnia pierwiastek do środowiska, gdzie wchodzi w cykl ponownego wykorzystania go przez inne organizmy. Dotychczas nieznany enzym YihQ ukrywał się w bakterii E. coli, obecnej prawie w każdym laboratorium biologa, pisze prof. Williams. Odkrycie może zostać wykorzystane także do opracowania nowej klasy skutecznych antybiotyków.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: