Przejdź do treści

Zimowa buddha bowl z jarmużem. Pięknie wygląda, jeszcze lepiej smakuje

Zdjęcie: Karolina Piwowar | Vegeaddicted
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Posiłek, który spożywamy, powinien być smaczny i estetyczny. Skorzystaj z przepisu na budda bowl z jarmużem oraz różową kaszą jaglaną. Będzie pięknie!

Do naszej miski zdrowia wrzuciłam także pieczone marchewki, grillowanego bakłażana i bogate w żelazo pestki dyni. Nie zapomniałam też o elemencie rozgrzewającym – całość będzie podana z sosem na bazie tahini i kurkumy, która podkręca nie tylko kolory, ale i temperaturę. Sałatę podajemy z lekko pikantnymi, pełnymi zielonej natki falafelami.

Zimowa buddha bowl z jarmużem

Zdjęcie: Karolina Piwowar

Zimowa buddha bowl z jarmużem – składniki:

Składniki na sałatkę:

– duży pęczek jarmużu
– 100 g kaszy jaglanej
– szklanka soku z buraka
– 1-2 marchewki
– bakłażan
– 2 łyżki oliwy
– łyżka masła
– sól morska

Sos:

– 1/3 szklanki tahini
– sok z 1/2 cytryny
– łyżeczka kurkumy
– 1-2 łyżki wody

Falafele:

– 300 g suchej ciecierzycy, namoczonej przez noc w zimnej wodzie
– pęczek drobno posiekanej, świeżej pietruszki
– 2 ząbki czosnku
– łyżeczka mielonego kuminu
– pół łyżeczki mielonych ziaren kolendry
– pół łyżeczki mielonego kardamonu
– pół łyżeczki cynamonu
– pół łyżeczki chili
– pół łyżeczki sody oczyszczonej
– łyżeczka soli
– olej ryżowy do smażenia

Zimowa buddha bowl z jarmużem – przygotowanie:

Liście jarmużu rwiemy na mniejsze kawałki, odcinając łodygę i inne twarde części. Łączymy go z solą i oliwą i następnie wszystko mieszamy dłońmi, lekko ugniatając. Całość odstawiamy na ok. 15 minut. W tym czasie przygotowujemy kaszę jaglaną, którą gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu, zamiast wody dodając do niej sok z buraka. Przygotowujemy też bakłażana i marchewki. Bakłażana nacinamy i lekko solimy, a po 10 minutach odciskamy z niego gorzki sok. Następnie grillujemy jego wewnętrzną stronę ok. 3-4 minuty na patelni, bez dodatku tłuszczu. Marchewki kroimy w talarki i blanszujemy ok. 5 minut na maśle. Składniki łączymy lub podajemy niezmieszane, ale w jednej misce.

Przygotowujemy falafele. Ciecierzycę mielimy blenderem razem z cebulą i czosnkiem. Dodajemy natkę, sodę, sól i pozostałe przyprawy. Wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki na minimum 30 minut, do godziny. Po tym czasie na dużej patelni rozgrzewamy tłuszcz. Z wcześniej przygotowanej masy formujemy lekko spłaszczone kulki, dokładnie je ściskając, tak żeby się nie rozpadały. Uformowane falafele wrzucamy na gorący olej i smażymy po 2-3 minuty z każdej strony. Rumiane falafele wykładamy na ręcznik papierowy, żeby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.

Do sałatki dodajemy gotowe falafele i posypujemy pestkami dyni. Łączymy składniki sosu i polewamy całość.

 


Karolina Piwowar – kreatywny żarłok ze spontanicznym, ale nieco melancholijnym podejściem do gotowania. Prowadzi bloga Vegeaddicted – prawie wegańskiego, bo nie wyobraża sobie soboty bez jajecznicy. Poza kuchnią rozkochana w podróżach z plecakiem, dobrym designie, który sama stara się tworzyć, i recyklingu starego na nowe. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: